14 grudnia 2012

Prywatyzacja Polskich Kolei Linowych

Prywatyzacja Polskich Kolei Linowych

PKP ogłosiło sprzedaż Polskich Kolei Linowych – do 24 stycznia 2013 roku zgłaszać mogą się oferenci chętni na wykupienie akcji PKL. Później wybrani zostaną inwestorzy, którzy zostaną dopuszczeni do badania spółki. Do tego czasu będzie można odbierać memorandum, w którym znajdą się informacje o spółce, m.in. opinia o prawach własności gruntów w Tatrach. Wtedy też zainteresowani złożyć będą mogli konkretne oferty cenowe. W okolicach marca PKP wybierze jednego inwestora, z którym ostatecznie wynegocjuje warunki sprzedaży akcji. Nowego właściciela szuka m.in. kolejka linowa na Kasprowy Wierch. Proces zakończyć się ma w połowie przyszłegpo roku.

Kolejami linowymi zainteresowane są małopolskie gminy, głównie Zakopane, na terenie których zlokalizowana jest infrastruktura PKL. Do życia powołana została spółka samorządowa Polskie Koleje Górskie. Poza Zakopanym przystąpiły do niej również gminy Poronin, Kościelisko i Bukowina Tatrzańska. Władze Zakopanego podkreślają, że powołanie własnej spółki pozwoli na zablokowanie przejęcia Polskich Kolei Linowych przez Słowaków – słowacka firma TMR już kilka lat temu wykupiła słowacki odpowiednik PKL.

Liczymy na duże zainteresowanie potencjalnych inwestorów, które przełoży się na pomyślne sfinalizowanie transakcji z korzyścią dla spółki i jej pracowników, PKP, społeczności lokalnych oraz ruchu turystycznego w regionie – powiedział Jakub Karnowski, prezes Grupy PKP.  

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też

Most nad Morzem Czerwonym?

Wizja prezydenta Egiptu, Mohammeda Mursiego, dotycząca mostu łączącego saudyjską prowincję Tabuk ze znanym kurortem...
Most nad Morzem Czerwonym?