16 grudnia 2013

Spotkanie z Romualdem Koperskim w ramach cyklu „Przystanek Książka”

Spotkanie z Romualdem Koperskim w ramach cyklu „Przystanek Książka”

23 grudnia o godz. 19:00 w gdańskim Południku 18 odbędzie się spotkanie z Romualdem Koperskim. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu „Przystanek Książka”. Gość wieczoru opowie o swoich podróżach, a także zaprezentuje swoją najnowszą książkę pt. „Ocean Niespokojny”.

W trakcie spotkania będzie można posłuchać o pierwszej w historii próbie samotnego pokonania Oceanu Spokojnego …. łodzią wiosłową pod piękną nazwą „Pianista”.

Książka „Ocean Niespokojny” jest relacją z próby przejścia Oceanu Spokojnego łodzią wiosłową na trasie z Japonii do wybrzeża Ameryki. Nie jest zredagowanym dziennikiem pokładowym. To opis niedokończonego rejsu, przez pryzmat przeciwności podróżniczego losu, jak również przedstawienie świata oceanu i walki z żywiołem. To także opowieść o tym, że naszym życiem rządzi przeznaczenie i nieuchronność, na które tak naprawdę nie mamy żadnego wpływu. W treści nie brak refleksji autora, które mogły się nasunąć tylko w samotności i obliczu otaczającego bezmiaru, jakim jest ocean.

 „Pianista” rozpoczął rejs 7 lipca 2013 roku z japońskiego portu Choshi. Po dwóch tygodniach żeglugi Romuald Koperski trafił na bardzo niekorzystne warunki meteorologiczne. Płytki niż, który przechodził 100 mil morskich na południe od pozycji „Pianisty” sprawił, że północno-zachodnia jego ćwiartka „pociągnęła” silne wiatry dokładnie przeciwne do zamierzonego wschodniego kursu. Nie powiodła się próba ominięcia wyżu od południa, aby „przesiąść” się z wiatru niżowego na wiatr wyżu pacyficznego, gdyż ten zgodnie z prognozami przesunął się daleko na północ pod wpływem nadchodzącej znad Chin silnej zatoki niżowej. Sprawiło to, że droga na „wschód” została zablokowana wschodnim wiatrem na całej szerokości Północnego Pacyfiku.

Po spotkaniu osoby zainteresowane będą mogły nabyć książkę z autografem autora.

Miejsce: Herbaciarnio-Kawiarnia podróżnicza Południk 18, Gdańsk

Strona wydarzenia: http://poludnik18.pl/index.php/component/jevents/icalrepeat.detail/2013/12/23/208/32%7C33%7C34%7C35%7C36%7C37%7C38%7C59%7C63/przystanek-ksiazka-romuald-koperski?Itemid=105

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też