21 lutego 2013

Na polskie tory wjechał najszybszy pociąg

Na polskie tory wjechał najszybszy pociąg
Autor: Uwe Hermann, Licencja: CC-BY-SA

Na zamówienie Kolei Dolnośląskich nowosądecka firma Newag wyprodukowała czteroczłonowy pociąg pasażerski „Impuls”, który jako pierwszy w Polsce osiągnął prędkość przekraczającą 200 kilometrów na godzinę. Test prędkości wykonano na odcinku między Psarami a Górą Włodowską na Centralnej Magistrali Kolejowej – pociąg osiągnął dokładnie 211,6 km/h. Pięć sztuk tego typu pociągów ma trafić do dolnośląskiego przewoźnika w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Józef Michalik, dyrektor marketingu firmy Newag, poinformował, że celem testu było zbadanie zachowania systemów i podzespołów pojazdu, głównie układu jezdnego, a także stabilności, sposobu prowadzenia i jazdy na łukach o dużych promieniach. Podczas normalnej eksploatacji pociąg nie będzie jednak osiągał tak dużych prędkości, jak przy testach – jego maksymalną prędkość oszacowano na 160 km/h.

Firma Newag jest jedną z największych polskich grup kapitałowych, która zajmuje się produkcją, modernizacją oraz naprawami taboru kolejowego.

Rekord prędkości na polskich torach od 1994 roku należy do włoskiego pociągu Pendolino, który testowany był przez PKP S.A. i osiągnął na Centralnej Magistrali Kolejowej prędkość 250,1 km/godz.

O autorze
Justyna Sekuła
Mimo tego, że od 4 lat mieszka w Krakowie, ciągle z radością powraca w rodzinne strony Beskidu Niskiego. Miłośniczka pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach i podróżowania tanimi liniami lotniczymi. Nie lubi ograniczeń, uważa, że najlepsze wycieczki to te zorganizowane na własną rękę. W wolnych chwilach czyta książki, które powoli przestają mieścić się na półce. Wielbicielka zabaw ze słowami, absurdalnych dyskusji i czarnego humoru, pomagającego nabrać jej dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Zobacz też