2 sierpnia 2022

Czarter jachtów w Chorwacji – o czym pamiętać? Podpowiadamy

Czarter jachtów w Chorwacji – o czym pamiętać? Podpowiadamy

Żeglowanie wśród pięknych wysp chorwackiego wybrzeża jest marzeniem niejednego turysty. Wynajem jachtu i oddanie się przyjemnej żegludze wśród lazurowych fal Adriatyku to doskonały plan na udany urlop w tym kraju. Gwarancja pogody i świetna infrastruktura będą dodatkowym atutem. O czym należy pamiętać, wynajmując jacht w Chorwacji? Podpowiadamy!

Ile kosztuje czarter jachtu w Chorwacji?

Zaczynając planować swoją żeglarską podróż, warto nie tylko zastanowić się, gdzie chcemy rozpocząć swój rejs, ale także określić liczbę uczestników i stopień przeszkolenia załogi. Należy także oszacować budżet, jaki chcemy przeznaczyć na czarter jachtu i koszty dodatkowe.

Ceny czarteru jachtów są uzależnione od okresu, w jakim chcemy łódź czarterować, jak i pory roku, w trakcie której wybieramy się na wypoczynek. Sezon na żeglowanie po Adriatyku rozpoczyna się już w połowie kwietnia. Ceny w pierwszych i ostatnich miesiącach sezonu są najniższe, natomiast w szczycie sezonu, w lipcu i sierpniu, ceny osiągają swoje maksimum.

Na cenę wynajmu łódki wpływa termin czarteru, okres, na jaki chcemy łódkę wynająć, wielkość jachtu, rok produkcji, standard, wyposażenie, a także ogólny stan łodzi. Dodatkowo może być pobierana kaucja. Do ceny najmu należy także doliczyć sprzątanie po rejsie, jak i wyposażenie załogi w ręczniki.

Czarter jachtów żaglowych, motorowych i katamaranów wraz ze skipperem

Planując swoją żeglugę bez uczestników rejsu, którzy posiadają odpowiednie przeszkolenie żeglarskie, należy rozważyć wynajem łodzi wraz ze skipperem. Taka forma pozwoli czuć się bezpiecznie i komfortowo, a skipper zadba o prawidłowe sterowania łodzią oraz obsługę urządzeń i osprzętu pokładowego.

W przypadku, kiedy wśród uczestników rejsu znajdują się osoby ze średnim przeszkoleniem żeglarskim, które mają doświadczenie żeglarskie i odpowiednie uprawnienia, warto rozważyć czarter jachtu turystycznego. Wybór małej łodzi, prostej w obsłudze, z silnikiem, który będzie w stanie obsłużyć jedna osoba, wydaje się wyborem idealnym.

Dla klientów o zasobniejszych portfelach, których stać na wynajęcie jachtu wraz z załogą zajmującą się obsługą podczas rejsu i w trakcie postoju w portach, polecane są w Chorwacji czartery jachtów luksusowych. Takie jachty są większe i posiadają standard hotelowy, ale wynajem ich jest też oczywiście droższy. Czarteru luksusowego jachtu, katamaranu lub łodzi jednokadłubowej możesz dokonać np. tutaj: Czartery jachtów Chorwacja | GlobTourist.

Czarter jachtu – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem powinno być dokonanie rezerwacji. Im wcześniej, tym cena jest niższa, ponieważ wcześniejsza rezerwacja jachtu daje nam bardzo często możliwość skorzystania z rabatu, nawet w granicach 15-20%. Rezerwacji najlepiej dokonywać tuż po zakończeniu sezonu, czyli z końcem roku np. w grudniu.

Po dokonaniu rezerwacji ustaloną kwotę przelewamy na konto firmy czarterowej i czekamy na zbliżający się termin rejsu. Pozostałą część wpłaca się zazwyczaj na kilka tygodni przed rozpoczęciem rejsu. Bardzo ważne jest zabranie ze sobą dokumentów potwierdzających uprawnienia do prowadzenia konkretnej jednostki, jeśli nie posiadamy w trakcie rejsu skippera. Przed wyruszeniem w rejs sprawdzamy polisę jachtu, skippera, jak i załogi, a także dokładnie sprawdzamy stan łodzi i wyposażenia. Po dokonaniu wszelkich formalności nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się rejsem!

Czarter jachtu jest popularną formą spędzania wolnego czasu przeznaczoną nie tylko dla miłośników żeglowania, bo amatorów tego sportu z roku na rok licznie przybywa. Nie ma się czemu dziwić, skoro podziwianie świata z pokładu luksusowego jachtu jest zupełnie inną formą zwiedzania, tak bardzo różniącą się od tradycyjnego podróżowania. Dodatkowo Chorwacja i jej świetnie zagospodarowane wybrzeże ma swoim gościom wiele do zaoferowania, a przepiękne krajobrazy skradną serce niejednemu żeglarzowi. Wakacje na jachcie pozwolą odkrywać nowe zakątki Chorwacji z innej perspektywy, w otoczeniu lazurowych wód Adriatyku.

O autorze
redakcja

Zobacz też

Czechy – przewodnik

Republika Czeska, dzięki ulokowaniu w centrum Europy, na skrzyżowaniu różnych kultur, może poszczycić się...
Czechy – przewodnik