8 stycznia 2019

Wyjazdy na narty – Alpy czy polskie góry?

Wyjazdy na narty – Alpy czy polskie góry?

Sezon zimowy w pełni. Mróz szczypie nas w policzki, w oczach skrzą się płatki śniegu, a serce mocniej bije nam na samą myśl o beztroskim szusowaniu pośród górskich pejzaży. Jak co roku świta nam też w głowie pytanie – gdzie najlepiej wybrać się na narty? Czy wybrać rodzime stoki, czy może dać się ponieść marzeniom i wyskoczyć na zimowy urlop w Alpy? Niezależnie od tego czy planujesz wyjazd sam, z rodziną czy ze znajomymi, warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” obu opcji. Wszak i Alpy, i polskie góry kryją w sobie wiele pięknych niespodzianek.

Jak zacząć planować wyjazd na narty?

Nikt nie lubi być negatywnie zaskakiwany, szczególnie w czasie upragnionych wakacji. Dlatego też warto naprawdę dobrze przemyśleć wyjazd i jego plan wcześniej, zanim wyruszymy z domu, po to, by podczas urlopu móc całkowicie się wyluzować, czuć się bezpiecznie i móc w pełni cieszyć się czasem wolnym. Aby uznać zimowy wyjazd na narty za całkowicie udany, powinien spełnić kilka podstawowych kryteriów. A są nimi :

  • jakość i przystosowanie stoków oraz ich infrastruktura i obsługa,
  • lokalizacja i komfort zakwaterowania,
  • pogoda
  • cena całego wyjazdu.

Przyjrzymy się tym kryteriom porównując je w dwóch popularnych zimą ośrodkach wypoczynkowych – kurorcie narciarskim w Tatrach i w Austriackim sercu zimowego szaleństwa – miasteczku Kaprun.

Narty w Alpach

Stoki – od oślej łączki po nartostradę.

Jeśli nie jesteś jeszcze narciarskim specjalistą i, powiedzmy sobie szczerze, dopiero zaczynasz przygodę z szusowaniem, lub nawet… pierwsza lekcja dopiero przed Tobą, to nic. Nie musisz się martwić, że decydując się na zimowy wyjazd w góry na narty ostatecznie obejdziesz się smakiem, bo wszystkie przygotowane stoki przystosowane są tylko dla profesjonalistów. Każdy szanujący się ośrodek zimowy zapewnia swoim gościom zarówno miejsca do pobierania pierwszych lekcji jazdy na nartach – tak zwane ośle łączki jak i, dostosowane do rozwijających się umiejętności uczestników urlopu, coraz trudniejsze trasy.

W tej kategorii oba te ośrodki prezentują się bardzo dobrze. Choć nie sposób zauważyć, że przykładowa Polska lokalizacja (Białka Tatrzańska) oferuje 16km stoków, austriackie Kaprun zaś… 150km profesjonalnych tras narciarskich. Trzeba jednak przyznać, że zarówno w naszym kraju jak i w Kaprun stoki przygotowane są fachowo; są naśnieżane (w razie potrzeby) i oświetlone.

W obu miejscach dostępne są również wyciągi (choć w Polsce ustawiają się do nich długie kolejki) i wypożyczalnie sprzętu. Także możliwość pobierania lekcji od profesjonalnych nauczycieli jazdy na nartach jest możliwa i niezbyt trudna do zorganizowania. Oczywiście nie martw się też o to, że będąc za granicą nie zrozumiesz ani słowa z pobieranych lekcji. Najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na wyjazd do Austrii ze zorganizowaną grupą wraz z Polskimi instruktorami, ale nawet na własną rękę jesteś w stanie znaleźć tam polskojęzyczne szkółki szusowania (choć pewnie będzie się to wiązało z wyższymi kosztami).

Wyjazd na narty

Gdzie będziemy spali? Czyli zakwaterowanie.

Jeśli chodzi o Tatry i kwestie noclegów… wszyscy wiemy jak jest. Polskie góry są bardzo popularnym ośrodkiem wypoczynkowym zarówno latem jak i zimą. Czekają tam na nas niezliczone opcje noclegowe, od ascetycznych pokoików wynajmowanych na poddaszu górskich chat, po ekskluzywne hotele z kompleksami SPA. Nie inaczej jest również w Austrii. Jeśli jednak oczy zaświeciły Ci się jaśniej już czytając poprzedni akapit, gdzie była mowa o zorganizowanym wyjeździe do Kaprun, mamy dla Ciebie świetną wiadomość. Decydując się na wyjazd grupowy, szczególnie, jeśli organizację powierzysz profesjonalistom, wszystkie formalności dotyczące noclegów zostaną załatwione za Ciebie.

W tej kwestii szczególnie warto przyjrzeć się ofercie SztormGrupy.
W ich ofercie można znaleźć zorganizowane wyjazdy na narty (https://sztormgrupa.pl/index.php/oferta-zimowa/wyjazdy-na-narty/) pełne atrakcji, zarówno dla rodziny z dziećmi, jak i – co ciekawe – tylko dla dorosłych. Hotel, w którym nocuje się na takim wyjeździe to istna bajka. Zlokalizowany w sercu narciarskiego szaleństwa, u podnóża lodowca Kitzsteinhorn, w idealnej proporcji ekskluzywny (sauny, parking, wliczone śniadania) i swojski (pokoje 2 i 4 osobowe) Hotel Kaprun i unikalny klimat tego miejsca, naprawdę pozwala zapomnieć o wielkomiejskim gwarze i w pełni oddać się zimowemu wypoczynkowi. I to zarówno mając na względzie sportowe, aktywne szaleństwo w dzień, jak i nieco bardziej rekreacyjne i imprezowe podejście do tematu, wieczorami i nocami.

Narciarze Alpy

Pogoda dla narciarzy

Wybór w kwestii pogody odpowiedniej do jazdy na nartach i sprzyjającej zimowym szaleństwom jest chyba najprostszy. W tej kategorii zdecydowanie zwycięża Austria. W naszym kraju nigdy nie możemy być pewni, a na pewno nie z większym wyprzedzeniem czasowym, jakie warunki pogodowe będą czekały na nas na stokach.

Zima w Polsce często jest szaro-bura, a temperatury ulegają sporym wahaniom. Co innego w Austrii, szczególnie w wyżej wymienionym Kaprun, znajdującym się u podnóża lodowca. Tam sezon narciarski trwa niemalże cały rok (od jesieni do lata), a wysokie położenie względem poziomu morza jest gwarantem świetnych warunków do jazdy na nartach przez cały czas trwania tego okresu. Także – w tej kwestii, bezdyskusyjne 1-0 dla Austrii.

Rodzinne Wyjazdy Narciarskie

No dobrze ale… ile to wszystko kosztuje? Czyli kwestia cen.

Każdy, kto choć raz był na udanych wakacjach wie, że satysfakcja z dobrze zaplanowanego i wykorzystanego w pełni urlopu jest bezcenna. Oczywistym jednak jest fakt, że kwestię finansów trzeba dobrze przemyśleć i zaplanować przed wyjazdem.

Jak pewnie łatwo się domyślić, wybierając hotele o podobnym standardzie w Polsce i Austrii, a także wliczając w koszta dojazd, wypożyczenie sprzętu (jeśli nie masz własnego), opłatę za kurs nauki jazdy na nartach z instruktorem, karnety upoważniające do wejścia na stoki, a także dodatkowe atrakcje i ubezpieczenie, opcja spędzenia urlopu w kraju wygląda korzystniej dla portfela. Nie daje nam to jednak gwarancji odpowiedniej pogody, oraz tak wspaniale rozbudowanej infrastruktury stoków jaką możemy spotkać w Austrii. A, bądźmy szczerzy, plucha i niekończące się oczekiwanie w kolejkach to nie są czynniki, które pomagają nam w aktywnym i pełnym radości spędzaniu czasu na urlopie. Wybór należy do Ciebie.

Aby jednak podjąć najlepszą decyzję zachęcamy Cię do zapoznania sie z ofertą zorganizowanego wyjazdu na obóz narciarski dla dorosłych ze SztormGrupą. SztormGrupa to ekipa pasjonatów, którzy przez większą część roku zajmują się prowadzeniem kursów żeglarskich, a zimą organizują też świetne wypady dla amatorów białego szaleństwa (również dla rodzin z dziećmi z opiekunami dla maluchów).

Czasem warto jest powierzyć organizację swojego urlopu profesjonalistom – to oni zajmą się logistyką dojazdu, koordynacją kursów, rezerwacją hotelu, kupnem karnetu, a także zaproponują świetne opcje rozrywkowe.
Twój czas jest bezcenny. A szczególnie bezcenne są chwile spędzone z przyjaciółmi i bliskimi we wspaniałych okolicznościach przyrody. Zadbaj więc o to, by wykorzystać je na 120% !

O autorze
blank redakcja

Zobacz też

Zamieszkaj w więzieniu

Władze Obwodu Kalinigradzkiego, zainspirowanie gotyckimi zamkami Rynie i Lidzbarku Warmiński, które zyskały nowe, hotelowe...
Zamieszkaj w więzieniu