7 sierpnia 2023

Przewóz zwierząt za granicę – poradnik

Przewóz zwierząt za granicę – poradnik

Są takie chwile, kiedy właściciele zwierząt wyruszają na wakacje, muszą na stałe zmienić kraj zamieszkania albo czasowo wyemigrować z ojczyzny. Przeprowadzka, długi wyjazd w celach biznesowych, długi urlop – niezależnie od tego, w jakim celu chcesz udać się za granicę ze swoim zwierzakiem, nasze wskazówki ułatwią Ci komfortowe dotarcie na miejsce.

Z jakimi zwierzętami można podróżować za granicę?

Nie tylko psy i koty mogą zwiedzać odległe kraje wraz ze swoimi właścicielami. W dalekie podróże możesz zabrać ze sobą również fretkę. Jeśli chodzi o zwierzęta egzotyczne, konie, gryzonie, króliki, ryby czy ptaki, niezbędny jest już kontakt z konkretną ambasadą, gdyż przepisy związane z ich transportem mogą być skomplikowane. Regulacje dotyczące kotów są zaś znacznie prostsze – więcej dowiesz się o nich na stronie https://paszporty.com.pl/paszport-dla-kota/.

Dokumenty dla zwierzęcia

Sprawdź, czy Twój weterynarz ma kompetencje zezwalające na wyrobienie paszportu dla zwierzęcia. Informacje na ten temat znajdziesz np. na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Po wyszukaniu odpowiedniej placówki udaj się na miejsce wraz ze swoim zwierzęciem w celu zaczipowania go. Nie obawiaj się – to powszechna, bezbolesna praktyka. Koszt takiego zabiegu wynosi niecałe 100 zł. Zwróć uwagę, aby czip był zgodny z aktualną normą ISO 11:785.

Koszt wyrobienia paszportu to kolejne 100 zł. Procedura trwa dosłownie chwilę, a umieszczony w systemie dokument można odebrać już na następny dzień. Zwierzę może przekraczać granicę wyłącznie z prawowitymi właścicielami, których dane znajdują się w dokumencie. O regulacjach dotyczących wyrabiania paszportu dla ludzi poczytasz natomiast pod adresem https://paszporty.com.pl/paszport-w-innym-miescie/.

Szczepienie

Szczepienia zrobione przed wyrobieniem paszportu nie zaliczają się do dokumentu i muszą być przeprowadzone ponownie. Zastrzyki przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe w każdym państwie. Dodatkowa profilaktyka przeciwko tasiemcom okazuje się konieczna w przypadku niektórych krajów – jej zastosowanie nakazują Norwegia, Finlandia Malta, Irlandia i Wielka Brytania.

Odrobaczenie

To kolejny niezbędny zabieg, który musi zostać przeprowadzony przez lekarza weterynarii, nie później niż 24 godziny przed wyjazdem. Informacje o wszystkich zabiegach zostają umieszczone w czipie i wówczas zwierzę jest gotowe do zagranicznej podróży.

Przepisy dotyczące przewozu zwierząt mogą się różnic się w zależności od kraju

Choć wcześniej wymienione zasady dotyczące krajów UE są ujednolicone, to jeśli planujesz podróż do dalszych krajów wraz se swoim pupilem bądź pupilami, może okazać się to o wiele trudniejsze bądź nawet niemożliwe. Dlatego przed wyjazdem zawsze zorientuj się w procedurach obowiązujących w danym państwie. O przepisach paszportowych, którymi objęci są ludzie, poczytasz na stronie https://paszporty.com.pl/.

Dodatkowe informacje

  • Przekraczanie granicy z więcej niż pięciorgiem zwierząt możliwe jest tylko w przypadku podroży związanej ze szkoleniami, konkursami, zawodami sportowymi i innymi oficjalnymi wydarzeniami.
  • Nie zapomnij o zabraniu ze sobą transportera, siedziska bądź specjalistycznych szelek dla zwierzęcia dla zapewnienia mu bezpieczeństwa w trakcie podroży.
  • W razie wątpliwości zalecamy skontaktować się z Głównym Inspektoratem Weterynaryjnym, który udzieli Ci odpowiedzi na wszelkie pytania.

O autorze
redakcja

Zobacz też

Z Moskwy do Kazania już w marcu

Pociąg relacji Moskwa-Kazań (stolica republiki Tatarstanu) cieszył się ogromną popularnością za czasów dawnego Związku...
Z Moskwy do Kazania już w marcu