31 maja 2013

Namiot Rowerowych Podróżników – Święto Cykliczne 2013

Namiot Rowerowych Podróżników – Święto Cykliczne 2013
Autor: Alicja Szulborska, Licencja: Domena publiczna

9 czerwca o godz. 12:00 na Stadionie Korony w Krakowie rozpocznie się Namiot Rowerowych Podróżników. Jest to dzień, w którym swoje święto obchodzą wszyscy rowerzyści. Impreza odbywa się w ramach Święta Cyklicznego 2013, czyli społecznej inicjatywy, której głównym celem jest promocja roweru jako najlepszego środka transportu w mieście.

W ramach Święta Cyklicznego 2013 w Krakowie Rowerowi Podróżnicy rozbiją namiot na stadionie Korony w Podgórzu. Będzie można się przekonać, że nie tylko psi zaprzęg sprawdza się na Alasce, bądź przejechać się z chłopakami mieszczuchami rowerem na Plener Podróżniczy. Będą także gruzińskie toasty oraz rundka wokół Polski. Dla lotników kilka sztuczek z pakowania roweru do samolotu. Do namiotu najlepiej dojechać wraz z Wielkim Przejazdem Rowerowym. Start godz. 12:00, Plac Nowaka Jeziorańskiego (przy Dworcu Głównym).

W tym roku organizacje i grupy współpracujące w ramach sieci Miasta dla Rowerów zapraszają na Święto Cykliczne już w kilkunastu miastach w całej Polsce. Dodatkowo, we współpracy z portalem Polska na Rowery zachęcają do organizowania własnych imprez w miastach, których nie objęły swoim zasięgiem nasze organizacje.

„Do udziału w Święcie Cyklicznym zachęcamy wszystkich rowerzystów niezależnie od stopnia zaawansowania. Tych, którzy jeżdżą tylko na niedzielne wycieczki, chcemy zachęcić do traktowania roweru jako czegoś więcej – środka komunikacji w mieście. Kolarzom, wyżywającym się w wyścigach i maratonach, proponujemy: zobaczcie jak fajnie może być przejechać się rowerem tylko dla relaksu, gdy nie musicie się z nikim ścigać. Kurierowi rowerowemu, dla którego przemykanie po ulicach zatłoczonych samochodami to codzienna praca, może spodoba się wygląd tych samych ulic pozbawionych na chwilę samochodów” – piszą organizatorzy na swojej stronie.

Plan imprezy w Krakowie:
14:00 – Kamila Kielar „ Me, myself & Alaska”
15:00 – “W 80 rowerów dookoła Polski” – “Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze”
16:00 – Miłosz Tatara i Maciek Kurek – „Easy Riders – czyli miejscy rowerzyści jadą na Plener Podróżniczy”
16:30 – Warsztaty (1h) – rowerowe pakowanie się do samolotu
17:30 – Ala Leszyńska i Piotr Strzeżysz – „Toast za przodków – z rowerami po Gruzji”

Czym jest Święto Cykliczne? To społeczna inicjatywa, której głównym celem jest promocja roweru jako najlepszego środka transportu w mieście. Idea nawiązuje do corocznych przejazdów rowerowych, jakie w latach dziewięćdziesiątych były organizowane w różnych miastach Polski, głównie w Gdańsku. Po raz pierwszy Święto Cykliczne pod obecną nazwą odbyło się w czerwcu 2009 r. w Krakowie. W przejeździe udział wzięło ponad 500 osób, a jego zwieńczeniem była plenerowa impreza finałowa przed Nowohuckim Centrum Kultury. Tego samego dnia odbyło się również Święto Wrocławskiego Rowerzysty oraz kolejny Wielki Przejazd Rowerowy w Gdańsku. Rok później w Święcie Cyklicznym brało udział już pięć miast: Brzeg, Kraków, Łódź, Szczecin i Wrocław. Mieliśmy już większy budżet, dzięki wsparciu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz lokalnych sklepów i firm w poszczególnych miastach, dzięki czemu program mógł być bogatszy i bardziej atrakcyjny. 

Miejsce: Stadion Korony, ul. Parkowa, Kraków

Strona wydarzenia: http://swietocykliczne.pl/2013/,

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też