31 maja 2013

Namiot Rowerowych Podróżników – Święto Cykliczne 2013

Namiot Rowerowych Podróżników – Święto Cykliczne 2013
Autor: Alicja Szulborska, Licencja: Domena publiczna

9 czerwca o godz. 12:00 na Stadionie Korony w Krakowie rozpocznie się Namiot Rowerowych Podróżników. Jest to dzień, w którym swoje święto obchodzą wszyscy rowerzyści. Impreza odbywa się w ramach Święta Cyklicznego 2013, czyli społecznej inicjatywy, której głównym celem jest promocja roweru jako najlepszego środka transportu w mieście.

W ramach Święta Cyklicznego 2013 w Krakowie Rowerowi Podróżnicy rozbiją namiot na stadionie Korony w Podgórzu. Będzie można się przekonać, że nie tylko psi zaprzęg sprawdza się na Alasce, bądź przejechać się z chłopakami mieszczuchami rowerem na Plener Podróżniczy. Będą także gruzińskie toasty oraz rundka wokół Polski. Dla lotników kilka sztuczek z pakowania roweru do samolotu. Do namiotu najlepiej dojechać wraz z Wielkim Przejazdem Rowerowym. Start godz. 12:00, Plac Nowaka Jeziorańskiego (przy Dworcu Głównym).

W tym roku organizacje i grupy współpracujące w ramach sieci Miasta dla Rowerów zapraszają na Święto Cykliczne już w kilkunastu miastach w całej Polsce. Dodatkowo, we współpracy z portalem Polska na Rowery zachęcają do organizowania własnych imprez w miastach, których nie objęły swoim zasięgiem nasze organizacje.

„Do udziału w Święcie Cyklicznym zachęcamy wszystkich rowerzystów niezależnie od stopnia zaawansowania. Tych, którzy jeżdżą tylko na niedzielne wycieczki, chcemy zachęcić do traktowania roweru jako czegoś więcej – środka komunikacji w mieście. Kolarzom, wyżywającym się w wyścigach i maratonach, proponujemy: zobaczcie jak fajnie może być przejechać się rowerem tylko dla relaksu, gdy nie musicie się z nikim ścigać. Kurierowi rowerowemu, dla którego przemykanie po ulicach zatłoczonych samochodami to codzienna praca, może spodoba się wygląd tych samych ulic pozbawionych na chwilę samochodów” – piszą organizatorzy na swojej stronie.

Plan imprezy w Krakowie:
14:00 – Kamila Kielar „ Me, myself & Alaska”
15:00 – “W 80 rowerów dookoła Polski” – “Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze”
16:00 – Miłosz Tatara i Maciek Kurek – „Easy Riders – czyli miejscy rowerzyści jadą na Plener Podróżniczy”
16:30 – Warsztaty (1h) – rowerowe pakowanie się do samolotu
17:30 – Ala Leszyńska i Piotr Strzeżysz – „Toast za przodków – z rowerami po Gruzji”

Czym jest Święto Cykliczne? To społeczna inicjatywa, której głównym celem jest promocja roweru jako najlepszego środka transportu w mieście. Idea nawiązuje do corocznych przejazdów rowerowych, jakie w latach dziewięćdziesiątych były organizowane w różnych miastach Polski, głównie w Gdańsku. Po raz pierwszy Święto Cykliczne pod obecną nazwą odbyło się w czerwcu 2009 r. w Krakowie. W przejeździe udział wzięło ponad 500 osób, a jego zwieńczeniem była plenerowa impreza finałowa przed Nowohuckim Centrum Kultury. Tego samego dnia odbyło się również Święto Wrocławskiego Rowerzysty oraz kolejny Wielki Przejazd Rowerowy w Gdańsku. Rok później w Święcie Cyklicznym brało udział już pięć miast: Brzeg, Kraków, Łódź, Szczecin i Wrocław. Mieliśmy już większy budżet, dzięki wsparciu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz lokalnych sklepów i firm w poszczególnych miastach, dzięki czemu program mógł być bogatszy i bardziej atrakcyjny. 

Miejsce: Stadion Korony, ul. Parkowa, Kraków

Strona wydarzenia: http://swietocykliczne.pl/2013/,

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też

Most nad Morzem Czerwonym?

Wizja prezydenta Egiptu, Mohammeda Mursiego, dotycząca mostu łączącego saudyjską prowincję Tabuk ze znanym kurortem...
Most nad Morzem Czerwonym?