6 lutego 2013

II Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego

II Przegląd Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego
Licencja: Domena publiczna

W dniach 15-17 II odbędzie się druga edycja Przeglądu Filmów o Górach O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego w Szczecinie. Gospodarzem wydarzenia jest Zamek Książąt Pomorskich.

W trakcie przeglądu będzie można zobaczyć 29 filmów ujętych w 9 blokach programowych. Uczestnicy będą mogli spotkać się z gośćmi specjalnymi, wielkimi himalaistami i podróżnikami; m.in.: z Aleksandrem Lwowem i Anną Czerwińską. Odbędą się również wystawy fotograficzne (o Tadeuszu Piotrowskim i retrospektywa Elitarnego Klubu Górskiego „Leśne Dziadki”), warsztaty dla dzieci poprowadzą eksperci z Survival Totem Group. Festiwalowe wieczory uświetnią: Zespół Alexa Renarta z Paryża, Zespół Jazzowy Sylwestra Ostrowskiego oraz Grupa POGRANI tworzona przez Piotra Szymańskiego i Romana Sorokę.

Udział w Przeglądzie zapowiedzieli:
Aleksander Lwow – uczestnik wypraw w Himalaje, m.in.: na K2 (2 razy, w tym raz w zimie), Yalung Kang (zimą), Broad Peak (zimą), Mount Everest (4 razy). Wspinał się także w Hindukuszu, Pamirze, Andach i Tienszanie. Jest autorem pierwszego polskiego i jak dotąd najszybszego w historii (7 godzin, samotnie) wejścia na Pumori. W 1991 roku zorganizował i kierował międzynarodową wyprawą Polish Jack Wolfskin Everest Expedition. Zdobywca czterech ośmiotysięczników.
Anna Czerwińska – od 30 lat wspina się w Tatrach, Alpach, Karakorum i Himalajach. Pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów. Zdobywczyni sześciu spośród wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Najstarsza kobieta której udało się stanąć na szczycie Mt.Everestu. Autorka, m.in. czterotomowych wspomnień pt. „GórFanka”.

Każdego dnia po zakończeniu projekcji i spotkań uczestnicy przeglądu spędzą czas przy dobrej muzyce. Przeglądowi towarzyszyć będą stoiska i prezentacje, gdzie będzie można kupić wydawnictwa górskie i sprzęt turystyczny.

Organizatorzy: Elitarny Klub Górski „Leśne Dziadki”, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i SZCZECIN-EXPO.

Dokładny plan II Przeglądu Filmów o Górach O! Góry!: http://www.ekg.org.pl/

Tadeusz Piotrowski – szczecinianin, który wspinaczki rozpoczął w Tatrach, na początku lat 60. w czasie studiów na Politechnice Szczecińskiej. Od razu zyskał opinię wybitnego wspinacza o niezwykłych możliwościach i legendarnej odporności. Należał do czołówki polskich alpinistów, a kilka z jego osiągnięć zapisało się na trwałe w historii alpinizmu światowego. Autor wielu książek o tematyce górskiej. Zginął w lipcu 1986 schodząc z K2.

O autorze
Alicja Szulborska
Pracuje jako dziennikarka i redaktorka oraz copywriterka. Nie wyobraża sobie życia bez kawy i cukru. Uzależniona od dobrych książek, filmów i seriali oraz muzyki. Ceni klasyków, ale i nie stroni od współczesnej literatury i kina. Uwielbia pisać i podróżować. Jest wiecznym poszukiwaczem więc co jakiś czas odkrywa nowe rzeczy, które stają się jej zainteresowaniami. Jedną z jej fascynacji jest pełna kontrastów azjatycka (w tym chińska) muzyka, której sporo miejsca poświęca na swoim blogu boswiatjestciekawy.wordpress.com.

Zobacz też

Festiwal NA SZAGĘ

7 lutego w Auli Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu wystartuje Festiwal NA SZAGĘ. Impreza...
Festiwal NA SZAGĘ