5 marca 2016

Botoks – czy należy się go bać?

Botoks – czy należy się go bać?
Licencja: Copyright

Botoks – trucizna w służbie piękna

Botoks, czyli toksyna botulinowa typu A, jest bardzo silną neurotoksyną produkowaną przez bakterie Clostridium botulinum. Połknięta – stanowi zabójczą truciznę, jednak w bardzo niewielkich ilościach może służyć człowiekowi.

Działanie botoksu polega na zablokowaniu impulsu nerwowego przepływającego do mięśni. Wykorzystali je lekarze, którzy z pomocą toksyny botulinowej leczyli zaburzenia pracy mięśni, bruksizm i zeza. Dopiero z czasem botoks poszerzył swe wpływy o nową dziedzinę medycyny, służąc wygładzaniu zmarszczek mimicznych czy leczeniu nadpotliwości.

Botoks w medycynie estetycznej i dermatologii stosowany jest w celu likwidacji m. in.:

  • poziomych lub pionowych zmarszczek czoła
  • kurzych łapek
  • bruzd na szyi
  • zmarszczek nad górną wargą
  • zmarszczek pod oczami
  • bruzd wargowo – nosowych

Dzięki botulinie możliwe jest także uniesienie opadających powieki i kącików ust.

Efekt działania botoksu to czasowe ograniczenie aktywności mięśni twarzy. Z reguły utrzymuje się on około 6 miesięcy.

Jak wygląda zabieg z użyciem botoksu?

Lekarze z kliniki SkinClinic w Warszawie wyjaśniają, że zastrzykom z botoksu poddać się mogą nawet młode osoby przed 30. rokiem życia, które obserwują u siebie pierwsze oznaki starzenia skóry. Zabieg poprzedzony jest konsultacją ze specjalistą, który stwierdzi, czy możliwe jest jego przeprowadzenie. Najpowszechniejsze przeciwwskazania do iniekcji botoksu to:

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Choroby neurologiczne
  • Stosowanie niektórych antybiotyków
  • Zaburzenia krzepliwości krwi

Zastrzyki z botoksu nie wymagają zastosowania znieczulenia. Ich ilość zależy od miejsca, które pragniemy odmłodzić. Zabieg trwa od kilku minut do pół godziny. Po jego zakończeniu możemy powrócić do normalnej aktywności. Ewentualne zasinienie skóry mija w przeciągu krótkiego czasu. Już kilka minut po zabiegu obserwowane jest wygładzenie zmarszczek, jednak na pełne efekty należy poczekać około tygodnia.

Botoks – zalety i wady

Botoks to skuteczna metoda odmładzania twarzy bez użycia skalpela. Pozwala wyraźnie wygładzić nawet głębokie zmarszczki oraz unieść opadające powieki czy kąciki warg. Jego efekty są odwracalne, co dla wielu kobiet stanowi bardzo cenną zaletę. Zabieg z wykorzystaniem botoksu, wbrew powszechnym obawom, jest bezpieczny i pozbawiony ryzyka unieruchomienia całej twarzy. Toksyna botulinowa działa precyzyjnie na wybrane mięśnie twarzy, nie przemieszczając się na ich okolice.

Zastrzyki z botoksu posiadają szereg niezaprzeczalnych zalet, jednak, jak każda ingerencja w naturalne piękno, niesie ze sobą również zagrożenia. Głównym z nich jest psychiczne uzależnienie się od efektów botoksu, spowodowane nieustannym dążeniem do doskonałości. Wszelkie skutki uboczne, jakie przypisuje się botoksowi, wynikają zatem z jego niewłaściwego, nadmiernego czy zbyt częstego używania.

Botoks stosowany w sposób niezgodny z zaleceniami, tak jak wiele innych substancji, może przynieść zupełnie przeciwne rezultaty. Gwarancją sukcesu i uzyskania pożądanych efektów jest poddanie się zabiegowi w renomowanej klinice medycyny estetycznej, pod okiem doświadczonego profesjonalisty.

Więcej informacji o zastosowaniu botoksu w medycynie estetycznej przeczytasz na stronie www.skinclinic.pl/zabiegi-na-twarz/botox/.

O autorze
redakcja

Zobacz też