6 lipca 2018

Wycieczki do Grodna — sprawdź najbardziej wartościowe atrakcje!

Wycieczki do Grodna — sprawdź najbardziej wartościowe atrakcje!

Wschodnie państwa sąsiadujące z Polską zazwyczaj kojarzą nam się ze skrajnym ubóstwem, a także nieokiełznanymi i dzikimi krajobrazami rodem z poezji Mickiewicza. Tymczasem zarówno na Ukrainie, jak i na Białorusi znajduje się wiele pięknych, zabytkowych miast, w których drzemie polska dusza. Jednym z takich miast jest białoruskie Grodno, w którym można poczuć nostalgię za utraconymi kresami. Na wycieczkę do Grodna warto wybrać się, chociażby z powodu odległości — miasto to znajduje się zaledwie 80 km od Białegostoku!

O czym warto pamiętać, zanim wybierzemy się do Grodna?

Zanim z entuzjazmem udamy się na wycieczkę do Grodna — dawnego polskiego miasta, warto pamiętać, że leży ono na Białorusi. Co to oznacza w praktyce? Konieczność posiadania wizy, jeśli zdecydujemy się na podróż Polskimi Kolejami Państwowymi. Natomiast, jeśli postanowimy wyruszyć do Białorusi, spontanicznie, bez wizy (jest taka możliwość) to musimy liczyć się z tym, że możemy spędzić długie godziny na granicy. Warto także pamiętać, że Białoruś nie znajduje się w Unii Europejskiej, co oznacza, że musimy mieć paszport ważny przez co najmniej trzy miesiące od opuszczenia granicy. Z tego powodu zdecydowanie lepszym pomysłem jest udanie się na wycieczkę do Grodna pociągiem, który porównaniu do autobusu, pozwala na bardziej komfortową podróż.

Wycieczka do Grodna — dlaczego warto na nią pojechać?

Na wycieczkę do Grodna warto pojechać, chociażby z tego powodu, że na każdym kroku można odczuć polską duszę tego miasta. Nie bez przyczyny to urokliwe miasto leżące nad Niemnem nazywane jest miastem Elizy Orzeszkowej. Co ciekawe, w Grodnie szczególnie czuć nostalgię za utraconymi Kresami. Przed wiekami było ono ważną ostoją życia kulturalnego i społecznego I Rzeczypospolitej. Mimo że Grodno leży 80 km od Białegostoku i znajduje się na terenie Białorusi, wiele turystów z pewnością poczuje się z nim jak w domu, o czym zdecydowanie warto przekonać się osobiście.

Atrakcje turystyczne w Grodnie — co warto zobaczyć?

Udając się na wycieczkę do Grodna, warto pamiętać, iż niegdyś było ono jednym z najważniejszych miast Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jednakże historia XX w. zepchnęła to miasto z kart naszych historii. W Grodnie można odnaleźć ślady: Stefana Batorego, Jana III Sobieskiego, Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także dwóch słynnych pisarek — Elizy Orzeszkowej i Zofii Nałkowskiej.

  • Nowy i Stary Zamek w Grodnie to dwa bardzo ważne zabytki, których nie sposób pominąć przy wycieczce do Grodna. Pierwszy z nich został wybudowany w XVIII w. przez Augusta III Sasa. Z kolei Stary Zamek jest miejscem szczególnym dla historii polski, ponieważ to właśnie w nim odbywały się sejmy walne I Rzeczypospolitej. Co ciekawe, właśnie tym zamku królewskim zmarł Stefan Batory i Kazimierz Jagiellończyk.
  • Muzeum Elizy Orzeszkowej to miejsce polecane w szczególności osobom zainteresowanym literaturą. Muzeum to niegdyś stanowiło dom rodzinny autorki Nad Niemnem. W zbiorach tego miejsca znajdują się pamiątki po pisarce, a także rękopisy jej dzieł.
  • Cerkiew Świętych Borysa i Gleba to najstarsza cerkiew prawosławna w Grodnie, a zarazem jedyny zachowany zabytek architektury staroruskiej. Obecnie cerkiew ta jest miejscem kultu, otwartym dla wszystkich zwiedzających.
  • Sobór Opieki Matki Boskiej to przepiękny obiekt wzniesiony na początku XIX w. na cześć żołnierzy rosyjskich poległych w wojnie rosyjsko-japońskiej.

O autorze
redakcja

Zobacz też