6 czerwca 2023

Szlakiem słowackich zamków

Artykuł sponsorowany
Szlakiem słowackich zamków

Zamki i pałace Słowacji to jedna z atrakcji, która przyciąga najbardziej turystów do naszego południowego sąsiada, zaraz po gorących, termalnych źródłach! Państwo to, posiada 160 zamków i około 400 pałaców! Słowacja została obdarzona miejscami, które wyglądają jak wyjęte z filmów, a nawet zdarzało się, że niektóre pałace i zamki służyły za plany filmowe. To nie tylko wrażenia wizualne – Słowacja to bogata historia zamknięta w tych pozostałościach budowli. Odwiedzając te miejsca, automatycznie możemy przenieść się w czasie i wyobrazić oraz odczuć starsze dzieje.

 

Najpiękniejsze zamki słowackie

Zamek Bojnice

Bajkowy, romantyczny zamek porównywany do tego z Disneya. Został wzniesiony na początku XII wieku. Na samym początku budowla powstała z drewna, ale stopniowo była przebudowywana przy użyciu kamienia. W 1950 roku był pożar, który spowodował, że zamek został częściowo zniszczony. Od 1 maja do 30 września zamek jest czynny w godzinach 9-17, a poza sezonem można zwiedzić obiekt od 10-15. Bilet normalny do tego zamku kosztuje 8 euro, a ulgowy 7 euro.

Zamek Orawski

Jedna z  największych atrakcji turystycznych północnej Słowacji. Budowla wybudowana jest nad rzeką Orawą (stąd nazwa). Podobnie jak w przypadku Zamku Bojnice, ale i większości słowackich zamków, wybudowano z drewna, a w późniejszych latach zaczęto stopniowo ulepszać i został do dzisiaj w stylu renesansowym. We wnętrzu pomieszczenia swoją siedzibę ma Muzeum Orawskie z bogatą ekspozycją. W najstarszych częściach zamku do obejrzenia jest ciekawa wystawa archeologiczna. Uwaga dla podróżujących samochodem: parking znajduje się przy rzece, stamtąd należy dojść do zamku około 10 minut piechotą.

Zamek Trenczyński

Położony w mieście Trenczyn na Słowacji, pięknie umiejscowiony na szczycie skały. Jest jednym z największych zamków w Europie. Po pożarze w roku 1790 zamek opustoszał. Jego właściciele przeprowadzili się do innego miejsca. W ciągu roku dla odwiedzających odbywają się tutaj: gry terenowe, nocne zwiedzanie, koncerty oraz wystawy. Do zamku piechotą trzeba przejść pod stromą górkę około 15 minut, bliżej parkingu niestety nie ma.

Zamek Lubownia

Na wysokości 711 m n.p.m. w regionie Spisz wznosi się zamek Stara Lubownia. W przeszłości to było ważne miejsce- spotykały się tu koronowane głowy państw. Zamek powstał na przełomie XIII- XIV wieku. W 1553 roku, zamek uległ małym zniszczeniom przez pożar, który miał miejsce. Dzięki tej sytuacji twierdza zyskała nowoczesny, renesansowy wygląd. W następnych latach znaczenie zamku zmalało, zaczął upadać i zamieniać się w ruiny. Aktualnie mieści się w nim ekspozycja Muzeum Zamkowego. W roku 1992 odbyła się rekonstrukcja zamku, a nawet kaplica zamkowa została ponownie poświęcona i do dzisiaj odbywają się w niej msze święte. Do zamku trzeba iść piechotą pół godziny, a samochód można zostawić na parkingu w mieście.

Zamek Streczno

Zamek Streczno to warownia położona na Słowacji, 10 kilometrów od Żyliny. Już z zewnątrz ta atrakcja wygląda bardzo ciekawie, ale my polecamy zobaczyć ten zamek wewnątrz! Przejeżdżając przez miejscowość Streczno, bez problemu trafisz do zamku, gdyż wskazania bardzo dobrze zostały rozmieszczone po okolicy. Zostały stworzone parkingi blisko zamku, na których możecie zostawić Wasz samochód w cenie 5 euro za cały dzień. Od parkingu potrzebujecie jeszcze 20 minut piechotą, żeby dotrzeć do zamku od parkingu. Atrakcja otwarta jest codziennie od godziny 9-17. Bilet wstępu kosztuje 7 euro, a ulgowy połowę mniej. Wnętrze zamku można zwiedzić tylko z przewodnikiem, a jego czas to około 45 minut, sami możecie wejść tylko na dziedziniec.

Zamek Devin

W roku 1809 zamek został wysadzony w powietrze przez wojska napoleońskie, do dzisiaj nie znana jest tego przyczyna. Właściciele budowli nie podjęli decyzji odnośnie odbudowania ruin, mimo to stan zamku nadaje się do zwiedzania przez turystów, których rok w rok przybywa w to miejsce setki. Z zamkiem wiąże się wiele legend, a lokalni opowiadają o tym, że długi czas wierzono w istnienie zamkowego ducha. Dni i godziny otwarcia zamku zależą od tego, w jakim sezonie przybywacie. Przez lato zwiedzać można w godzinach 10-18, a bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 8 euro, ulgowy zaś 4 euro.

Zamek Likawa

Zamek pochodzi z roku 1315, więc kryje w sobie bogatą historię. W 1707 roku został praktycznie całkowicie zburzony przez cofające się wojska- zamek opustoszał i przekształcił się w ruinę. Po gruntownej rekonstrukcji, zamek został udostępniony dla zwiedzających. Bilety są w dość okazjonalnej cenie, gdyż bilet normalny to koszt 3 euro, a ulgowy o połowę tańszy. Samochód można zostawić w mieście, więc droga piesza zajmie minimum 30 minut, co warto wziąć pod uwagę. Zamek jest otwarty tylko od czerwca do września w godzinach 9-17.

Informacje dla podróżujących samochodem

Na wycieczkę w tym celu, polecamy wybór samochodu, jako środka lokomocji. Atutem podróży samochodem jest możliwość zatrzymania się na dowolnym czasie w miejscu, które nie tylko zaplanowaliśmy, ale również w takim, które spodoba się nam podczas trasy. Słowacja jest jednym z najbliższych zagranicznych destynacji dla nas- Polaków. Z południa Polski to około dwóch godzin, żeby ujrzeć malownicze, różniące się od naszych krajobrazy. Mimo, że to nie jest daleka podróż, to wybierając się samochodem należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim jego wyposażeniu: kamizelka odblaskowa, gaśnica, trójkąt, linka holownicza. Przed wyjazdem należy również sprawdzić stan techniczny pojazdu. Pamiętajcie, że od przekroczenia granicy słowackiej obowiązują Was winiety. O ich zakup warto zadbać wcześniej, kupując je online na jednej ze stron internetowych np. TUTAJ. To bardzo ważne, gdyż brak winiety może skutkować mandatem. Warto wcześniej zanim wyruszycie, zapoznać się z obowiązującymi przepisami drogowymi i ich przestrzegać, gdyż w każdym kraju mogą one się od siebie różnić.

Podsumowanie

Wycieczka “szlakiem zamków słowackich” jest taką, którą każdy z nas powinien odbyć. Słowacja to nasz najbliższy sąsiad, więc warto znać historię tego kraju oraz zobaczyć atrakcje, które ten kraj dla nas oferuje. Nie podlega wątpliwości, że rzadkością jest, aby kraj był bogaty w aż tyle zamków i historycznych budowli. Zwiedzanie każdego z nich zostało świetnie umożliwione dla turystów, również tych spoza Słowacji np. dzięki dodaniu opisów w różnych językach, czy przygotowanych parkingów dla zwiedzających.

O autorze
blank redakcja

Zobacz też