Wielkie Jezioro Niedźwiedzie

Wielkie Jezioro Niedźwiedzie
Autor: Geo Swan, Licencja: CC-BY-SA

Znajdujące się na terenie Kanady zachodnio-północnej jezioro, którego łączna powierzchnia przekracza 30 tysięcy kilometrów kwadratowych. Dzięki temu, jest czwartym co do wielkości zbiornikiem tego typu w całej Ameryce Północnej i ósmym na świecie. Chociaż średnia głębokość Wielkiego Jeziora Niedźwiedziego to około 72 metrów, to w miejscach tak zwanej kryptodepresji zwiększa się ona do ponad 410 metrów!

Według popularnych przekazów, znajdujące się na terenie koła podbiegunowego. Jezioro swoją nazwę wzięło od pierwszych nacji zamieszkujących tutejsze tereny i w ich oryginalnej wymowie oznaczać miała ona „Wodny lud ludzi grizzly”. Okolica nie należy może do najprzyjemniejszych jeżeli chodzi o zamieszkanie z powodu surowego, zimowego klimatu, nie zmienia to jednak faktu, że znajduje się tutaj kilka większych osad oraz miasteczek. Najpopularniejszą z nich jest niezaprzeczalnie Port Radium, rozległe tereny górnicze. Miejscowa ludność utrzymuje się głównie z rybołówstwa – w 1995 roku udokumentowano tutaj połów ważącej prawie 33 kilogramy rymy – największej w historii jeżeli chodzi o tradycyjne metody wędkarskie.

Jako, że Wielkie Jezioro Niedźwiedzie jest praktycznie całkowicie zamrożone pomiędzy październikiem i lipcem, rybołówstwo jest tutaj mocno utrudnione. Jedną z głównych atrakcji staje się jednak przemierzanie powierzchni całego jeziora na saniach i wycieczki po oblodzonej powierzchni. To właśnie wtedy najłatwiej dotrzeć jest do 26 wysepek rozlokowanych na całej powierzchni jeziora, których łączna powierzchnia to 760 kilometrów kwadratowych.
Chcąc odwiedzić Wielkie Jezioro Niedźwiedzie w czasie bardziej korzystnego klimatu, należy wybrać się tutaj na przełomie lipca i sierpnia. To właśnie wtedy średnie temperatury są najwyższe w przeciągu roku i wynoszą „nawet” 12 stopni. W miesiącach zimowych, natomiast spadają one poniżej 30 stopni Celsjusza, utrzymując się na takim poziomie przez wiele dni.

Atrakcje w okolicach Wielkiego Jeziora Niedźwiedziego:
Deline
Port Radium
Wycieczki po zamarzniętym jeziorze
Nurkowanie
Rzeka Wielkiego Niedźwiedzia
Rzeka Mackenzie
Złoża blendy uranowej
Stare zabudowania Fortu Franklin
Niedźwiedzie polarne
Koło podbiegunowe
Ogromna ilość zwierząt i roślin
Niedźwiedzie Grizzly
Łosie

Zobacz też

Jezioro Guatavita

Jezioro Guatavita znajduje się około 50 kilometrów na północ od Bogoty, w związku z...
Jezioro Guatavita

Jezioro Winnipeg

Jezioro Winnipeg jest jednym z największych jezior w Ameryce Północnej. Swoją wielkością wyprzedza nawet...
Jezioro Winnipeg

Rzeka Kolorado

Znacie Wielki Kanion Kolorado? Któż by go nie znał. Dla wielu ludzi w Polsce,...
Rzeka Kolorado

Rzeka Oka

„Płynie, płynie Oka jak Wisła szeroka, jak Wisła głęboka”. Te słowa żołnierskiej piosenki śpiewanej...
Rzeka Oka

Jezioro Bajkał

Otoczone wznoszącymi się na wysokości ponad 2000 metrów górami jezioro Bajkał na rosyjskiej Syberii...
Jezioro Bajkał

Rzeka Don

Don to jedna z głównych rzek europejskiej części Rosji. Ma swoje źródła na Wyżynie...
Rzeka Don