Jezioro Wiktorii

Jezioro Wiktorii

Jezioro Wiktorii, wśród mieszkańców Czarnego Lądu znane jako Ukerewe, zalewa ogromne połacie Wyżyny Wschodnioafrykańskiej, znajdując się na terenie aż trzech afrykańskich państw – Tanzanii, Ugandy oraz Kenii!

Całkowita powierzchnia prawie 70 tysięcy kilometrów kwadratowych, wymiary 337×250 kilometrów oraz średnia głębokość na poziomie 40 metrów sprawia, że Jezioro Wiktorii bez problemu mogłoby konkurować z niejednym, mniejszym zbiornikiem morskim.

Ukerewe to niezaprzeczalnie ewenement na skalę światową! Darmo szukać na całym Czarnym Lądzie innego tak dużego jeziora. Jeżeli chodzi natomiast o pozostałe kontynenty, to jest to drugie co do wielkości słodkowodne jezioro na świecie i największe wśród wszystkich zamkniętych zbiorników tropikalnych.

Chociaż ogromne i rozległe, to udokumentowana eskapada Europejczyków odbyła się nad jego wody dopiero w 1858 roku! Przewodził jej angielski podróżnik John Speke, który na cześć ówczesnej królowej brytyjskiej, postanowił nadać mu nazwę Wiktoria.

Jezioro Wiktorii w obecnych czasach posiada bardzo dobrze rozwiniętą komunikację wodną oraz żeglugę. Niewielkie łódki oraz statki służą zarówno do transportu pasażerskiego, jak i do organizowania wycieczek po egzotycznych wodach – cieszą się one naprawdę duża popularnością.

Linie brzegowe Ukurewe są silnie rozwinięte, swoje porty posiadają tutaj duże afrykańskie miasta, między innymi Kampala – stolica Ugandy. Na całej powierzchni Jeziora Wiktorii znajdujemy również ogromną ilość wysp – ich łączna powierzchnia przekracza 6 tysięcy kilometrów kwadratowych. Chociaż większość jest opuszczona, to niektóre z nich oferują serię atrakcji turystycznych, a pozostałe wykupić mogą prywatni inwestorzy.

Nad Jeziorem Wiktorii znaleźć możemy również polski cmentarz, który jest pozostałością działań po II Wojnie Światowej – złożone zostały na nim ciała uchodźców z naszego kraju. Nad utrzymaniem mogił w dobrym stanie dbają ekspedycje wydziałów historycznych poszczególnych polskich uczelni.

Najciekawsze miejsca nad Jeziorem Wiktorii:
Mwanza
Musoma
Kisumu
Kampala
Góra Kwitutu
Wyspa Rusinga – skamieliny sprzed 18 milionów lat
Park Narodowy Ruma
Park Narodowy Wyspy Rubondo
Wyspa Mfangano
Wyspa Ukerewe

Zobacz też

Rzeka Peczora

Rzeka Peczora to rzeka w europejskiej, czyli północno-zachodniej części Rosji. Przepływa przez Republikę Komi...
Rzeka Peczora

Rzeka Ural

Rzeka Ural przepływa przez Rosję i Kazachstan. Jest trzecią co do długości rzeką w...
Rzeka Ural

Rzeka Jangcy

Licząca ponad 6300 kilometrów Jangcy należy do najdłuższych rzek na świecie. Płynie w całości...
Rzeka Jangcy

Jezioro Kossou

Leży w centrum Wybrzeża Kości Słoniowej i jest największym na terenie całego kraju. Jest...
Jezioro Kossou