Jezioro Wiktorii

Jezioro Wiktorii

Jezioro Wiktorii, wśród mieszkańców Czarnego Lądu znane jako Ukerewe, zalewa ogromne połacie Wyżyny Wschodnioafrykańskiej, znajdując się na terenie aż trzech afrykańskich państw – Tanzanii, Ugandy oraz Kenii!

Całkowita powierzchnia prawie 70 tysięcy kilometrów kwadratowych, wymiary 337×250 kilometrów oraz średnia głębokość na poziomie 40 metrów sprawia, że Jezioro Wiktorii bez problemu mogłoby konkurować z niejednym, mniejszym zbiornikiem morskim.

Ukerewe to niezaprzeczalnie ewenement na skalę światową! Darmo szukać na całym Czarnym Lądzie innego tak dużego jeziora. Jeżeli chodzi natomiast o pozostałe kontynenty, to jest to drugie co do wielkości słodkowodne jezioro na świecie i największe wśród wszystkich zamkniętych zbiorników tropikalnych.

Chociaż ogromne i rozległe, to udokumentowana eskapada Europejczyków odbyła się nad jego wody dopiero w 1858 roku! Przewodził jej angielski podróżnik John Speke, który na cześć ówczesnej królowej brytyjskiej, postanowił nadać mu nazwę Wiktoria.

Jezioro Wiktorii w obecnych czasach posiada bardzo dobrze rozwiniętą komunikację wodną oraz żeglugę. Niewielkie łódki oraz statki służą zarówno do transportu pasażerskiego, jak i do organizowania wycieczek po egzotycznych wodach – cieszą się one naprawdę duża popularnością.

Linie brzegowe Ukurewe są silnie rozwinięte, swoje porty posiadają tutaj duże afrykańskie miasta, między innymi Kampala – stolica Ugandy. Na całej powierzchni Jeziora Wiktorii znajdujemy również ogromną ilość wysp – ich łączna powierzchnia przekracza 6 tysięcy kilometrów kwadratowych. Chociaż większość jest opuszczona, to niektóre z nich oferują serię atrakcji turystycznych, a pozostałe wykupić mogą prywatni inwestorzy.

Nad Jeziorem Wiktorii znaleźć możemy również polski cmentarz, który jest pozostałością działań po II Wojnie Światowej – złożone zostały na nim ciała uchodźców z naszego kraju. Nad utrzymaniem mogił w dobrym stanie dbają ekspedycje wydziałów historycznych poszczególnych polskich uczelni.

Najciekawsze miejsca nad Jeziorem Wiktorii:
Mwanza
Musoma
Kisumu
Kampala
Góra Kwitutu
Wyspa Rusinga – skamieliny sprzed 18 milionów lat
Park Narodowy Ruma
Park Narodowy Wyspy Rubondo
Wyspa Mfangano
Wyspa Ukerewe

Zobacz też

Lady Bird Lake

Jezioro to dawniej znane było pod nazwą Town Lake. Jest to zbiornik wodny na...
Lady Bird Lake

Rzeka Severn

Rzeka Severn jest najdłuższą w całej Wielkiej Brytanii, posiada długość 354 kilometrów. Przepływa przez...
Rzeka Severn

Morze Jońskie

Morze Jońskie to część Morza Śródziemnego położone między południowo- zachodnią częścią Półwyspu Bałkańskiego (są...
Morze Jońskie