Tanzania

Tanzania w pigułce

Flaga Tanzanii
Oficjalna nazwa Zjednoczona Republika Tanzanii (Jamhuri ya Muungano wa Tanzania)
Stolica
Dodoma
Waluta
szyling tanzański (TZS)
Język
suahili, angielski
Liczba ludności
43 601 796
Powierzchnia
945 087m2
Religia
dominująca: chrześcijanstwo
Ustrój
republika federacyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Tanzanii Hotele w Tanzanii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Tanzanii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Tanzania (Zjednoczona Republika Tanzanii) to afrykańskie państwo leżące we wschodniej części kontynentu. Oblewana jest przez wody Oceanu Indyjskiego i graniczy z: Burundi, Kenią, Malawi, Mozambikiem, Rwandą, Ugandą, Zambią oraz Demokratyczną Republiką Konga. Kraj ten zajmuje powierzchnię 945 087 km², co sytuuje go na 31 miejscu na świecie pod względem wielkości. Stolicą Tanzanii jest miasto Dodoma, ale główną siedzibą rządu jest dawna stolica Dar es Salam.

Tanzania powstała w roku 1964 z połączenia dwóch dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki i Zanzibaru (scalenie to widoczne jest w nazwie państwa na którą składają się pierwsze sylaby TAN i ZAN). Do Tanzanii należą również wyspy Pomba i Mafia oraz kilka mniejszych wysepek. Całość podzielona jest na 26 regionów.
Sporą część Zjednoczonej Republiki Tanzanii zajmuje rozległy płaskowyż Unyamwezi. Na północnym zachodzie kraju leży Jezioro Wiktorii – największe afrykańskie jezioro o powierzchni 68,8 tys. km², a wzdłuż granicy z Demokratyczną Republiką Konga ciągnie się Jezioro Tanganika. Przeważają krajobrazy sawannowe , znaleźć można również wiecznie zielone lasy, a w wysokich górach da się spotkać rośliny afroalpejskie. Tanzania ma podrównikowy klimat – wyróżnia się pory deszczowe.

W 99% mieszkańcami Tanzanii są Afrykańczycy (m.in. plemiona Nyamwezi, Sukuma, Swahili, Hehe, Bena, Mahonie). Dominującą religią jest chrześcijaństwo, dużo jest również wyznawców islamu. Część obywateli kultywuje także w tradycyjne wierzenia religijne regionu.

Podstawą gospodarki Tanzanii jest rolnictwo. Kraj ten należy do jednych z biedniejszych w Afryce. Uprawia się głównie kawę, bawełnę, herbatę, agawę sizalową i goździki. Państwo posiada liczne bogactwa naturalne: diamenty, szafiry, rubiny, złoto, gips, rudy żelaza i węgiel kamienny. Część zasobów nie jest w ogóle eksploatowana (np. rudy kobaltu, niklu, ołowiu, wanadu, tytanu, miedzi czy gazu ziemnego).

Tanzania jest często wybieranym miejscem na wycieczki i wakacje. Sektor turystyczny przynosi mieszkańcom kraju spore zyski. Na terenie Tanzanii znajduje się góra Kilimandżaro – najwyższy afrykański szczyt oraz licznie odwiedzany przez turystów Park Narodowy Serengeti. Każdy, kto zdecyduje się odwiedzić to państwo będzie urzeczony jego odmienną kulturą i malowniczymi krajobrazami.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Tanzania - galeria zdjęć

Tanzania w pigułce

Tanzania
Oficjalna nazwa Zjednoczona Republika Tanzanii (Jamhuri ya Muungano wa Tanzania)
Stolica
Dodoma
Waluta
szyling tanzański (TZS)
Język
suahili, angielski
Liczba ludności
43601796
Powierzchnia
9450872
Religia
dominująca: chrześcijanstwo
Ustrój
republika federacyjna

Tanzania - więcej informacji