Tanzania

Tanzania w pigułce

Flaga Tanzanii
Oficjalna nazwa Zjednoczona Republika Tanzanii (Jamhuri ya Muungano wa Tanzania)
Stolica
Dodoma
Waluta
szyling tanzański (TZS)
Język
suahili, angielski
Liczba ludności
43 601 796
Powierzchnia
945 087m2
Religia
dominująca: chrześcijanstwo
Ustrój
republika federacyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Tanzanii Hotele w Tanzanii

Ceny w Tanzanii

Walutą obowiązującą na terenie Tanzanii jest szyling tanzański (TZS), który dzieli się na 100 centów. W obiegu dostępne są monety o nominale: 50, 100 i 200 szylingów oraz banknoty: 500, 1000, 2000, 5000 i 10000 szylingów.

Nie ma określonych przepisów co do wwożenia obcej waluty na teren kraju. Zabronione jest natomiast wywożenie waluty lokalnej, muszli, kości słoniowej czy skór dzikich zwierząt.

Ceny w Tanzanii
Woda mineralna – ok. 3 PLN
Piwo – ok. 7 PLN
Obiad – ok. 180 PLN
Wynajęcie samochodu terenowego – ok. 400 PLN/doba
Safari – powyżej 400 PLN/ os. za 1 dobę

Korzystanie z bankomatów
Bankomatów w Tanzanii jest niewiele. Znajdują się one zazwyczaj tylko w dużych miastach (np. w Serena Hotel na Zanzibarze, Shoppers Plaza, Barclays Bank w Dar es Salam). W niektórych miejscach (restauracje, hotele, bary, sklepy, biura turystyczne) można płacić kartą kredytową (najlepiej posiadać zarówno kartę Visa jak i Master Card). Należy się jednak liczyć z prowizjami sięgającymi 20% wartości transakcji.

Korzystanie z gotówki
Najlepszym środkiem płatniczym jest gotówka w walucie tanzańskiej. Trzeba pamiętać o tym, że ceny dla turystów są wyższe niż dla ludności lokalnej.

Jaką najlepiej mieć walutę?
Podczas pobytu w Tanzanii oprócz lokalnej waluty, warto mieć przy sobie dolary oraz EURO. Łatwo wymienić je na szylingi tanzańskie, ale należy wystrzegać się transakcji nielegalnych. Dobrze mieć dolary o niskich nominałach – do codziennego użytku. Lokalni sprzedawcy chętniej przyjmują dolary niż EURO.

Co warto kupić w Tanzanii?
Tanzania to egzotyczny kraj, z którego można przywieźć naprawdę ciekawe pamiątki. Trzeba mieć natomiast na uwadze fakt, że niektórych przedmiotów (np. muszli, skór zwierząt dzikich czy kości słoniowej) wywozić poza teren kraju nie wolno, a ich posiadanie może skutkować zatrzymaniem na granicy.
Wędrując po lokalnych targach można kupić tradycyjnie wykonywane chusty – kangi, których tubylcy używają podczas drzemek popołudniowych, oryginalne instrumenty (bębny), biżuterię, figurki czy rękodzieło.
W dobrym guście jest targowanie się ze sprzedawcą. Europejczycy uznawani są w Tanzanii za bogaczy, dlatego ceny mogą być znacznie zawyżane.

Zgłoś błąd

Tanzania w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Zjednoczona Republika Tanzanii (Jamhuri ya Muungano wa Tanzania)
Stolica
Dodoma
Waluta
szyling tanzański (TZS)
Język
suahili, angielski
Liczba ludności
43601796
Powierzchnia
9450872
Religia
dominująca: chrześcijanstwo
Ustrój
republika federacyjna

Tanzania - więcej informacji