Morze Seram

Morze Seram
Autor: Michiel1972, Licencja: Domena publiczna

Jednym z mniejszych mórz wchodzących w skład Oceanu Spokojnego jest Morze Seram. Znajduje się ono na terytorium Indonezji, między wyspami należącymi do archipelagu Moluków. Największymi wyspami leżącymi w obrębie akwenu są Seram, Buru oraz mniejsze archipelagi Sulu i Obi.

Morze Seram należy do akwenów ciepłych, których temperatura wód utrzymuje się w granicach 27-28 stopni Celsjusza w ciągu całego roku. W jego wodach rozwinął się wspaniały podwodny świat roślin i zwierząt. Barwne ryby i inne morskie stworzenia, rafy koralowe oraz porastające dno wielobarwne rośliny tworzą wspaniałą scenerię, wśród której pływać można ze sprzętem do nurkowania. Przy brzegach licznych wysp znaleźć można także farmy, gdzie hoduje się perły trafiające następnie do jubilerów na całym świecie.

Także powierzchnia morza jest niemniej atrakcyjna. Rozsiane po nim wyspy porasta bujna, tropikalna roślinność. Wyspy są pochodzenia wulkanicznego i wiele z nich ma kształt stożków, których ściany stromo opadają wprost do wody. Pokrywają je tropikalne lasy, w których roi się od egzotycznych roślin. Wiele z nich to popularne przyprawy, które dotarły do Europy wraz z wielkimi odkrywcami w XVI wieku. Z tego względu rejon ten nazywany był często Wyspami Korzennymi. Z jego terenu do niedawna pochodziła zdecydowana większość sprowadzanych do Europy przypraw.

Ze względu na wulkaniczne pochodzenie, wyspy leżące na Morzu Seram cechują duże różnice wysokości. Znajdujący się na wyspie Seram szczyt Binaiya przekracza 3000 metrów i bywa celem turystycznych wycieczek trekkingowych. Połączenie błękitu morskich wód z zielenią tropikalnych lasów oraz stromymi zboczami górskimi daje niepowtarzalne pejzaże, które zapadają w pamięć na długo.

Innym rodzajem turystyki rozpowszechnionym w rejonie Morza Seram są podróże łodziami, które wynająć można od miejscowych. Dociera się nimi do niewielkich, często niezamieszkałych wysepek by podziwiać ich piękno. Można też wybrać się na wycieczkę do jednej z „ruchomych wiosek” zbudowanych na specjalnych, pływających platformach. Są to wyprawy, które pozwalają na poznanie lokalnych mieszkańców. Poza samym zwiedzaniem malowniczych wiosek atrakcją jest możliwość zakupu wyrobów rękodzieła oraz muszli i korali wyławianych przez nich z dna morza.

Atrakcje nad Morzem Seram:
Góra Binaiya
Park Narodowy Manusela
Park Narodowy Aketajewe – Lolobota

Zobacz też

Morze Jawajskie

Morze Jawajskie to wewnętrzne morze Indonezji położone miedzy wyspami Jawa na południu, Borneo na...
Morze Jawajskie

Rzeka Kolorado

Znacie Wielki Kanion Kolorado? Któż by go nie znał. Dla wielu ludzi w Polsce,...
Rzeka Kolorado

Morze Czarne

Morze Czarne jest jedną z coraz chętniej wybieranych przez naszych rodaków destynacji na letni...
Morze Czarne

Jezioro Kossou

Leży w centrum Wybrzeża Kości Słoniowej i jest największym na terenie całego kraju. Jest...
Jezioro Kossou

Jezioro Huron

Położone na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady Jezioro Huron to czwarte pod względem wielkości...
Jezioro Huron

Morze Południowochińskie

Morze Południowochińskie należy do najważniejszych akwenów oblewających Azję. Jest częścią Oceanu Spokojnego i rozciąga...
Morze Południowochińskie