Morze Czerwone

Morze Czerwone
Autor: Julo, Licencja: Domena publiczna

Wciśnięte między Afrykę a Azję Morze Czerwone to akwen znany turystom z całego świata. Nad jego ciepłymi i stosunkowo spokojnymi wodami wypoczywają każdego roku setki tysięcy osób rozkoszując się słońcem oraz morskimi kąpielami. Szczególnie dobrze zagospodarowane jest wybrzeże egipskie, gdzie zlokalizowane są najważniejsze kurorty w regionie takie jak Hurghada, Taba czy Szarm el-Szejk. Choć to właśnie one przyciągają największy ruch turystyczny, to wielu turystów wybiera także mniejsze ośrodki, w których w porównywalnych warunkach spędzić można urlop spokojniej.

Kurorty leżące nad Morzem Czerwonym to swego rodzaju zamknięte enklawy odgrodzone od reszty kraju. Są one samowystarczalne i w zasadzie poza hotelami nie ma tu normalnego życia. Pozwala to na zapewnienie turystom maksymalnego bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne w ostatnim czasie, gdy Egiptem raz za razem wstrząsają niepokoje społeczne i zamieszki.

Wybrzeża Morza Czerwonego penetrowane były już w starożytności. Znamy je ze starotestamentowych opisów ucieczki Izraelitów pod wodzą Mojżesza z Egiptu. Jego wody miały się rozstąpić przed Narodem Wybranym i pozwolić na spokojne przejście na Półwysep Synaj. W związku z tymi wydarzeniami oraz istnieniem na Synaju kilku ważnych wczesnochrześcijańskich klasztorów rejon ten jest także bardzo popularny w turystyce pielgrzymkowej.

Morze Czerwone to prawdziwy raj dla miłośników surfingu, windsurfingu czy kitesurfingu. Przybrzeżne wody roją się od kolorowych żagielków, a turyści chwalą sobie tutejsze warunki wiatrowe. Jednak największą atrakcją dla wszystkich turystów są rafy koralowe. Jest ich w całym rejonie kilkaset. Można je podziwiać na różne sposoby. Do popularnych metod należą rejsy łodziami o szklanym dnie, dzięki któremu podziwiać można podwodne „ogrody” i zamieszkujące je kolorowe ryby i inne morskie stworzenia. Duża grupa wybiera także snorkeling lub nurkowanie z pełnym wyposażeniem, które pozwala na oglądanie tych niezwykłych miejsc z bliskiej odległości. Wody Morza Czerwonego charakteryzują się rzadko spotykaną przejrzystością i wzrok sięgać tu może nawet 20 metrów w głąb morskiej toni.

Morze Czerwone było także od zawsze ważnym szlakiem handlowym i komunikacyjnym między Europą a Azją. Stąd też na jego brzegach zlokalizowano wiele portów. W dawnych wiekach problem stanowiło jednak połączenie z Morzem Śródziemnym. Statki były więc przeciągane przez pas lądu, co wymagało olbrzymich nakładów i wykluczało ruch dużych jednostek. Dopiero budowa Kanału Sueskiego w końcu XIX wieku sprawiła, że trafiło ono na listę głównych szlaków morskich świata. Kanał poza znaczeniem przemysłowym uważany jest także za niezmiernie ciekawy obiekt inżynieryjny oraz jeden z kamieni milowych w rozwoju inżynierii wodnej.

Miejscowości nad Morzem Czerwonym
Taba
Akaba
Eljat
Ras asz-Szitan
Bir Swajr
Mahasz
Nuwajba
Dahab
Szarm El-Szejk
Ras Sudr
At-Tur
Ajn Suchna
Al- Dżuna
Hurghada
Safadża
Al Kusajr
Barnis
Port Said
Al-Arisz

Atrakcje turystyczne nad Morzem Czerwonym
Półwysep Synaj
Góry Negewu
Wyspa Faraona
Rafa koralowa Maagana Beach
Kolorowy Kanion
Rezerwat Ras Abu Dżallum
Park Narodowy Ras Muhammad
Wyspa Tiran
Łaźnia Faraona
Kopalnie turkusów w Sarabit al-Chadim
Starożytne świątynie i kopalnie w Mafkat
Łaźnie Mojżesza (Hamman Musa)
Wyspa Tobia
Pustynia Wschodnia
Wyspa Mukawwa
Kanał Sueski
Oaza Wadi Feiran
Góra Serbal
Koptyjski Klasztor świętego Antoniego

Zobacz też

Ocean Indyjski

Najmniejszy z oceanów, noszący od swojego położenia nazwę Indyjskiego rozciąga się od Azji Południowej,...
Ocean Indyjski

Rzeka Missisipi

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzek świata jest Missisipi. To największa, licząca ponad 4000 kilometrów,...
Rzeka Missisipi

Jezioro Sewan

Jezioro Sewan jest jedną z największych atrakcji całej Armenii. Jest to największe jezioro wysokogórskie...
Jezioro Sewan

Jezioro Ładoga

Największe jezioro Europy, położone w Rosji, na północny wschód od Petersburga. Jego wcześniejszą nazwą...
Jezioro Ładoga

Jezioro Tanganika

Jezioro Tanganika to jedno z Wielkich Jezior Afrykańskich, które znajduje się nie tylko na...
Jezioro Tanganika