Morze Celebes

Morze Celebes
Autor: Lofor, Licencja: Domena publiczna

Morze Celebes to półzamknięty akwen będący częścią Oceanu Spokojnego. Znajduje się on pomiędzy wyspami Celebes, Mindanao, Borneo, Sangihe oraz Archipelagiem Sulu. Swobodne połączenie, przez Cieśninę Makasarską znajduje z Morzem Jawajskim. Akwen należy w całości do Indonezji.

Ze względu na swoje położenie Morze Celebes jest ważnym obszarem transportowym w rejonie. Indonezja, jako państwo wyspiarskie zdecydowaną większość swojego handlu wewnętrznego prowadzi za pomocą transportu wodnego. W związku z tym wody akwenu są dość mocno opanowane przez żeglugę przybrzeżną oraz prowadzoną między wyspami.

Dno Morza Celebes nie jest zbyt stabilne. Leży ono bowiem w rejonie o dość dużym zagrożeniu sejsmicznym. Oprócz większych i mniejszych trzęsień ziemi okolicy tej zagrażają także podwodne wulkany, które w chwili wybuchu powodować mogą niszczycielskie fale tsunami.

Jednak przyjeżdżający w te rejony nie myślą o zagrożeniu. Wszystko to za sprawą bajkowych wprost widoków, które tu na nich czekają. Piaszczyste plaże, tropikalna roślinność, przejrzysta woda o intensywnie błękitnym kolorze. Nic dziwnego, że Morze Celebes jest celem wielu luksusowych rejsów jachtami i statkami pasażerskimi. W ich trakcie turyści zapewnioną mają pełną obsługę, a dodatkowo podziwiać mogą wspaniałe widoki i zażywać morskich kąpieli u brzegów licznych wysp.

Na rozsianych po akwenie wyspach nie brak także kurortów wypoczynkowych. Nie znajdziemy tu jednak znanych chociażby z Egiptu zgromadzeń wielkich hoteli. To raczej luksusowe, ukryte wśród tropikalnej roślinności lub założone na palach wbitych w dno morskie bungalowy, które nawiązują do lokalnych form architektonicznych. Są w pełni wyposażone, a obsługa dba o to, by każdy gość miał zapewniony pełen zasób atrakcji. Na turystów czekają także restauracje serwujące lokalne przysmaki oraz liczne bary.

Jednak największą atrakcją przyciągającą nad Morze Celebes wielu przybyszów, nawet z bardzo odległych stron świata jest jego podwodne życie. W wodach akwenu znaleźć można niepowtarzalne rafy koralowe, które zachwycają bogactwem kolorów i form swoich mieszkańców. To idealne miejsce dla amatorów nurkowania. Ale wodny świat podziwiać można także z pokładów specjalnych łodzi o szklanych dnach.

Miasta nad Morzem Celebes:
Manado
Tarakan
Maitum
Cotabato
Zamboanga

Atrakcje nad Morzem Celebes:
Wyspy Kapalai
Bunaken National Marine Park
Wyspy Sangihe

Zobacz też

Bay of Islands

Bay of Islands to Zatoka Wysp, w której położone jest niewielkie miasto Russell. To...
Bay of Islands

Rzeka Dniepr

Któż nie zna sienkiewiczowskich opisów Dniepru? Rzeki, która stanowiła oś przecinającą tereny zamieszkiwane przez...
Rzeka Dniepr

Tarkwa Bay

Położenie byłej stolicy Nigerii, Lagosu, nad Oceanem Atlantyckim, dodaje mu ogromnego uroku. Jednym z...
Tarkwa Bay

Rzeka Odra

Istnieje turystyka piesza, rowerowa, górska i wiele innych. Ba – nawet jest turystyka koncertowa....
Rzeka Odra

Ocean Indyjski

Najmniejszy z oceanów, noszący od swojego położenia nazwę Indyjskiego rozciąga się od Azji Południowej,...
Ocean Indyjski

Jezioro Titicaca

Należące do największych atrakcji turystycznych Ameryki Południowej Jezioro Titicaca to miejsce o niezwykłym pięknie....
Jezioro Titicaca