Jezioro Ładoga

Jezioro Ładoga
Autor: Soerfm, Licencja: CC-BY-SA

Największe jezioro Europy, położone w Rosji, na północny wschód od Petersburga. Jego wcześniejszą nazwą było Newo. Jezioro należy do zlewni Morza Bałtyckiego i Oceanu Atlantyckiego. Jego powierzchnia to 17 891 km2, natomiast z wyspami znajdującymi się na jego obszarze- 18 400 km2. Objętość jeziora to ok. 837 km3, a największą głębokość szacuje się na 230 m w północno- zachodniej części. W południowej części znajdują się 3 duże zatoki: Świrowska, Wołchowska, Szlisselburksa. Dodatkowo, na jeziorze znajduje się 660 wysp, z czego większość występuje w północnej części.

Historia jeziora sięga do czasów sprzed 10 000 lat, gdy było ono częścią Bałtyckiego Jeziora Lodowego. Łączyło się z obecnym Morzem Bałtyckim, aż do utworzenia się rzeki Newy. Jezioro Ładoga jest pochodzenia tektonicznego, lecz w czwartorzędzie zostało przekształcone przez lodowiec. Jej północny brzeg jest wysoki i skalisty, przeważają duże głębokości wody. Brzeg południowy, natomiast jest niski, a dodatkowo, tą stronę wybrzeża porastają olchy i wierzby. Ponadto, znajdują się tam piaszczyste plaże, w pobliżu których występują wydmy porośnięte sosnami. Dno jeziora w głębszych częściach jest muliste, lecz w miejscach płytszych, dno w większości składa się z piasku i głazów.

Temperatura w rejonie jeziora jest zróżnicowana, przez fakt iż znajduje się ono na granicy trzech rodzajów klimatu umiarkowanego. Przeważa klimat chłodny kontynentalny, lecz w południowej części występuje klimat ciepły kontynentalny, a w południowo-zachodniej części ciepły przejściowy. Średnia temperatura w okresie wakacyjnym to około 16 – 17 stopni. Temperatura wody w Ładodze w sierpniu może wynosić nawet 25 stopni Celsjusza, zimą od 4 do 6 stopni. Woda Ładogi ma brązowo – żółtą barwę, jej przejrzystość w centralnej części osiąga 4,5 metra.

Nazwa jeziora miała wiele przekształceń, a obecną nazwę można określać w różnorakie sposoby. Początkowo, wiązało się to z Newą, która oznacza „bagno”, natomiast później było określane jako Aldoga- „fala”. Nazwa Ładoga przyjęła się dopiero w wieku XIII, która wiąże się z nazwą miasta, jak i rzeki. Ciągle nie wiadomo, która z nazw była pierwsza. Według niektórych najpierw była rzeka, później miasto, a na samym końcu jezioro. Stwórcami nazwy są Finowie, bądź Skandynawowie, chociaż Słowianie również mieli wpływ na jej nazewnictwo.

W Ładodze można rozróżnić aż 48 rodzajów ryb, są to między innymi Leszcz, Sandacz, Okoń, ale również ryby takie jak Rutilus czy Jazgorz. Poza tymi okazami, można spotkać wiele ryb z rodziny łososiowatych, a nawet gatunki zagrożone jak na przykład Jesiotr Europejski. Poza rybami, odwiedzając to jezioro możemy spotkać Fokę Obrączkową. Ze względu na tak duże zarybienie i liczne gatunki ryb, na Ładodze powstał rezerwat przyrody. Dzięki tej różnorodności, bardzo dobrze rozwinięte jest rybołówstwo na Jeziorze Ładoga. Miało ono wiele wzlotów i upadków, lecz dzięki pomysłowości organów państwowych, połów ryb po paru latach znów był możliwy i przynosił on bardzo dobre korzyści.

Atrakcje turystyczne nad jeziorem Ładoga:
Nizhnesvirsky rezerwat przyrody
Zawody samochodów terenowych – „Ladoga-trophy”
Twierdza w Starej Ładodze
Wyspa Waałam
Międzynarodowe Dni Hanzy
Wyspy Klasztorne
Żegluga po jeziorze
Połów ryb
Ermitraż w St. Petersburgu
Zwiedzanie Pałacu Zimowego
Twierdza Pietropawłowska
Prospekt Newski
Park Sosnovka
Wybrzeże Newy
Opera w Novaya
Muzeum Historii

Miasta nad jeziorem Ładoga:
St. Petersburg
Novaya
Olones
Megrega
Prioziorsk
Nowa Ładoga
Szlisselburg
Sortawała
Pitkiaranta
Łachdienpochja
Salmi
Lyaskelya
Khelyulya
Sortavala
Sosnowo
Sputnik
Romanshki
Leskolovo
Murino
Repino
Sertolovo
Toksovo
Kirovsk
Naziya
Mga
Otradnoye
Kolpino
Kommunar
Taytsy
Syasstroy
Kochanovo
Khvalovo
Volkhowo
Kiselnya
Vyndin Ostrov
Priladozhisiy

Zobacz też

Morze Bismarcka

Morze Bismarcka jest znane również jako Morze Nowogwinejskie. Typ tego zbiornika wodnego to morze...
Morze Bismarcka

Jezioro Habbaniyah

Jezioro znajduje się przy mieście Habbaniyah, oddalonym około 90 kilometrów od Bagdadu. Jego 140...
Jezioro Habbaniyah

Jezioro Boiling

Zaledwie 10 kilometrów od Roseau, w dżungli, na terenie parku Morne Trois Pitons znajduje...
Jezioro Boiling

Rzeka Mackenzie

Mackenzie (przez rdzennych mieszkańców tej części świata nazywana Deh-Cho), to najdłuższa rzeka na terenie...
Rzeka Mackenzie

Emerald Pool (Dominika)

Okolice Roseau słyną z pięknych egzotycznych miejsc. Jednym z nich jest jezioro Emerald Pool,...
Emerald Pool (Dominika)