Morze Bismarcka

Morze Bismarcka
Autor: W.Wolny, Licencja: Domena publiczna

Morze Bismarcka jest znane również jako Morze Nowogwinejskie. Typ tego zbiornika wodnego to morze między- wyspowe. Położone między Nową Gwineą, z którą graniczy od północy a Archipelagiem Bismarcka i Wysp Admiralicji leżących na południu . Morze Bismarcka jest południowo-zachodnią częścią Oceanu Spokojnego. Morze Bismarcka na południu łączy się z Morzem Salomona dzięki cieśninie Vitiaz. Dokładniejszy zakres Morza Bismarcka opisuje Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna. Definiuje to morze jako obszar Oceanu Spokojnego z pewnymi ograniczeniami, do których należą: graniczenie od północnego- wschodu z wyspami Nowej Irlandii, Wyspy Pustelnika i Grupy Ninigo.
Powierzchnia Morza Bismarcka wynosi około 310 tysięcy kilometrów kwadratowych, średnia głębokość szacowana jest na 1632 metry, a głębokość maksymalna to 2665 metrów. Średnia temperatura wód powierzchniowych wynosi ponad 29˚C, a zasolenie 34 promile. Średnia wysokość pływów dobowych wynosi natomiast około 0,3- 0,5 metrów. Na morzu Bismarcka znajduje się wiele wysp, do największych należą Karkar, Long, Witu. Dodatkowo występują tam podwodne szczyty górskie. Dlatego też morze podzielone jest grzbietem jednego z nich na dwa akweny: Nowoirlandzki i Nowogwinejski. Morze Nowogwinejskie to obszar występowania aktywnych wulkanów, co sprawia występowanie tsunami. Największymi portami nad Morzem Bismarcka są Madang i Rabaul.
Morze Bismarcka ma duże znaczenie w historii. To właśnie na jego wodach odbyła się jedna z bitew Drugiej Wojny Światowej. Miała ona miejsce w dniach 3 i 4 marca 1943 roku. Wtedy to armia Stanów Zjednoczonych, tak zwana „United States Army Air Force” zaatakowała japoński konwój transportujący wojska do portu Lae na terenie Nowe Gwinei. Bitwa ta przyniosła ogromne straty dla Cesarskiej Armii Japońskiej. Innym aspektem historycznym związanym z tym akwenem wodnym jest jego nazwa. Została ona bowiem ustalona 21 listopada 2007 roku. Uznano wtedy, że Morze Bismarcka będzie traktowane jako nazwa główna, natomiast wariantem dla tej nazwy miało być Morze Nowogwinejskie. Jest to kolejność przeciwna do ustaleń sprzed 2007 roku.
Morze Bismarcka odgrywa ważną rolę w przemyśle górniczym. Nowa Gwinea jest właścicielem praw górniczych na mocy prawa międzynarodowego. Dzięki temu państwo to bogate jest w złoża siarczków miedzi, cynku, srebra i złota. Dodatkowo, poprzez fakt znajdowania się tych złóż na bardzo płytkich i spokojnych wodach, wydobywanie podanych wyżej złóż jest proste i stosunkowo tanie, dzięki czemu gospodarka Nowej Gwinei może rozwijać się szybko i tanio.

Miasta nad Morzem Bismarcka:
Madang
Rabaul
Kimbe
Goroka
Kainantu
Jais Aben
Riwo Island
Pook Island
Nonga
Kokopo
Kait
Watom Island
Latangai Island
Namatani
Konos
New Hanover
Manus Island
Wewak
Wabak
Mendi
Kainantu
Wau
Bulolo
Lae
Umboi Island

Zobacz też

Rzeka Bieła

Rzeka Bieła to rzeka w azjatyckiej części Rosji, w Czukockim Okręgu Autonomicznym. Nosi ona...
Rzeka Bieła

Morze Beringa

Morze Beringa jest marginalnym morzem Oceanu Spokojnego. Obejmuje on głębokie wody, które wznoszą się...
Morze Beringa

Jezioro White Rock

Jezioro White Rock to sztuczny zbiornik powstały przez przegrodzenie tamą potoku White Rock Creek....
Jezioro White Rock

Jezioro Michigan

Amerykanie lubią szczycić się posiadaniem wszystkiego co największe, najlepsze i bezkonkurencyjne w skali światowej....
Jezioro Michigan

Emerald Pool (Dominika)

Okolice Roseau słyną z pięknych egzotycznych miejsc. Jednym z nich jest jezioro Emerald Pool,...
Emerald Pool (Dominika)

Rzeka Amazonka

Przepływająca z zachodu na wschód kontynentu południowoamerykańskiego Amazonka to rzeka w stosunku do której...
Rzeka Amazonka