Morze Salomona

Morze Salomona
Autor: An678ko, Licencja: Domena publiczna

Na wschód od Papui-Nowej Gwinei, ograniczone od zachodu przez łańcuch Wysp Salomona leży Morze Salomona. To część Oceanu Spokojnego urzekająca egzotycznym pięknem, która jednak pozostaje wciąż nieodkryta przez masową turystykę. Na jego brzegach można znaleźć ciche plaże o złotym piasku i błękitnej wodzie, tropikalne lasy oraz tajemnicze ruiny.

Morze Salomona jest akwenem bardzo ciepłym. Temperatura jego wód utrzymuje się na poziomie 27-29 stopni Celsjusza. Urozmaicone i w wielu miejscach pokryte rafami koralowymi dno jest doskonałym miejscem dla wielbicieli nurkowania. Teren ten powinny jednak wybierać osoby o sporym doświadczeniu, gdyż infrastruktura dla nurków nie jest tu dobrze rozwinięta. Wokół morza brakuje także zabezpieczenia w postaci komór dekompresyjnych, co w razie wypadku oznacza w większości przypadków śmierć nurka. Jednak ci, którzy zdecydują się podjąć ryzyko mogą spodziewać się niezapomnianych wrażeń i widoków określanych często podwodnym rajem.

Niemniej rajsko wyglądają wybrzeża Morza Salomona. Masowa turystyka nie zdążyła jeszcze zagarnąć w posiadanie tutejszych złotych plaż i zastawić ich rzędami jednakowych parasoli. Niemal do samego morza dochodzą tu także tropikalne lasy. Czy można wyobrazić sobie bardziej odpowiednie miejsce na całkowity relaks niż zaciszna plaża w cieniu palm?

Wybrzeża Morza Salomona to jednak nie tylko raj ale i prawdziwe piekło. A wszystko to za sprawą sił przyrody. Rejon Morza jest aktywny sejsmicznie, a wstrząsy powodować mogą powstawanie fal tsunami. Niemniejsze zagrożenia płyną ze strony pogody. Morze Salomona znajduje się w strefie monsunowej, ze zdarzającymi się okresowo cyklonami, których siła wiatru przekracza nawet 300 kilometrów na godzinę.

Rejon Morza Salomona to także okolica pełna tajemnic. Papua-Nowa Gwinea pozostaje jednym z ostatnich państw świata, gdzie powszechne są czary, palenie czarownic, tajemnicze obrzędy i rytuały. Z kolei Wyspy Salomona szczycą się starożytnymi ruinami niewiadomego pochodzenia oraz opowieściami o zamieszkujących je olbrzymach, bądź przeciwnie karłach. Stąd też okolice te są popularne wśród poszukiwaczy niezwykłych zdarzeń i odkrywania tajemnic świata.

Miejscowości nad Morzem Salomona:
Lae
Popondetta
Honiara
Atrakcje nad Morzem Salomona
Starożytne ruiny na wyspie Malaita
Muzeum Kultury Wysp Salomona na Guadalcanal
Jaskinia Małych Ludzi

Zobacz też

Jezioro Titicaca

Należące do największych atrakcji turystycznych Ameryki Południowej Jezioro Titicaca to miejsce o niezwykłym pięknie....
Jezioro Titicaca

Rzeka Amazonka

Przepływająca z zachodu na wschód kontynentu południowoamerykańskiego Amazonka to rzeka w stosunku do której...
Rzeka Amazonka

Rzeka Severn

Rzeka Severn jest najdłuższą w całej Wielkiej Brytanii, posiada długość 354 kilometrów. Przepływa przez...
Rzeka Severn

Morze Halmahera

Morze Halmahera to niewielki akwen będący częścią Oceanu Spokojnego. Znajduje się między wyspami Halmahera...
Morze Halmahera

Ocean Indyjski

Najmniejszy z oceanów, noszący od swojego położenia nazwę Indyjskiego rozciąga się od Azji Południowej,...
Ocean Indyjski

Bay of Islands

Bay of Islands to Zatoka Wysp, w której położone jest niewielkie miasto Russell. To...
Bay of Islands