Morze Salomona

Morze Salomona
Autor: An678ko, Licencja: Domena publiczna

Na wschód od Papui-Nowej Gwinei, ograniczone od zachodu przez łańcuch Wysp Salomona leży Morze Salomona. To część Oceanu Spokojnego urzekająca egzotycznym pięknem, która jednak pozostaje wciąż nieodkryta przez masową turystykę. Na jego brzegach można znaleźć ciche plaże o złotym piasku i błękitnej wodzie, tropikalne lasy oraz tajemnicze ruiny.

Morze Salomona jest akwenem bardzo ciepłym. Temperatura jego wód utrzymuje się na poziomie 27-29 stopni Celsjusza. Urozmaicone i w wielu miejscach pokryte rafami koralowymi dno jest doskonałym miejscem dla wielbicieli nurkowania. Teren ten powinny jednak wybierać osoby o sporym doświadczeniu, gdyż infrastruktura dla nurków nie jest tu dobrze rozwinięta. Wokół morza brakuje także zabezpieczenia w postaci komór dekompresyjnych, co w razie wypadku oznacza w większości przypadków śmierć nurka. Jednak ci, którzy zdecydują się podjąć ryzyko mogą spodziewać się niezapomnianych wrażeń i widoków określanych często podwodnym rajem.

Niemniej rajsko wyglądają wybrzeża Morza Salomona. Masowa turystyka nie zdążyła jeszcze zagarnąć w posiadanie tutejszych złotych plaż i zastawić ich rzędami jednakowych parasoli. Niemal do samego morza dochodzą tu także tropikalne lasy. Czy można wyobrazić sobie bardziej odpowiednie miejsce na całkowity relaks niż zaciszna plaża w cieniu palm?

Wybrzeża Morza Salomona to jednak nie tylko raj ale i prawdziwe piekło. A wszystko to za sprawą sił przyrody. Rejon Morza jest aktywny sejsmicznie, a wstrząsy powodować mogą powstawanie fal tsunami. Niemniejsze zagrożenia płyną ze strony pogody. Morze Salomona znajduje się w strefie monsunowej, ze zdarzającymi się okresowo cyklonami, których siła wiatru przekracza nawet 300 kilometrów na godzinę.

Rejon Morza Salomona to także okolica pełna tajemnic. Papua-Nowa Gwinea pozostaje jednym z ostatnich państw świata, gdzie powszechne są czary, palenie czarownic, tajemnicze obrzędy i rytuały. Z kolei Wyspy Salomona szczycą się starożytnymi ruinami niewiadomego pochodzenia oraz opowieściami o zamieszkujących je olbrzymach, bądź przeciwnie karłach. Stąd też okolice te są popularne wśród poszukiwaczy niezwykłych zdarzeń i odkrywania tajemnic świata.

Miejscowości nad Morzem Salomona:
Lae
Popondetta
Honiara
Atrakcje nad Morzem Salomona
Starożytne ruiny na wyspie Malaita
Muzeum Kultury Wysp Salomona na Guadalcanal
Jaskinia Małych Ludzi

Zobacz też

Rzeka Mackenzie

Mackenzie (przez rdzennych mieszkańców tej części świata nazywana Deh-Cho), to najdłuższa rzeka na terenie...
Rzeka Mackenzie

Jezioro Tanganika

Jezioro Tanganika to jedno z Wielkich Jezior Afrykańskich, które znajduje się nie tylko na...
Jezioro Tanganika

Emerald Pool (Dominika)

Okolice Roseau słyną z pięknych egzotycznych miejsc. Jednym z nich jest jezioro Emerald Pool,...
Emerald Pool (Dominika)

Jezioro Ładoga

Największe jezioro Europy, położone w Rosji, na północny wschód od Petersburga. Jego wcześniejszą nazwą...
Jezioro Ładoga

Adirondack

Jest to jedno z ciekawszych pasm górskich położone w północno-wschodniej części stanu Nowy Jork....
Adirondack

Morze Bismarcka

Morze Bismarcka jest znane również jako Morze Nowogwinejskie. Typ tego zbiornika wodnego to morze...
Morze Bismarcka