Papua-Nowa Gwinea

Papua-Nowa Gwinea w pigułce

Flaga Papui-Nowej Gwinei
Oficjalna nazwa Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei (Papua New Guinea, Independent State of Papua New Guinea)
Stolica
Port Moresby
Waluta
kina (PGK)
Język
angielski, tok pisin, hiri motu
Liczba ludności
5 932 000
Powierzchnia
462 840m2
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Papui-Nowej Gwinei Hotele w Papui-Nowej Gwinei

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Papui-Nowej Gwinei?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Papua-Nowa Gwinea położona jest w Oceanii, w większości na wyspie Nowa Gwinea, a także na około 2800 mniejszych wyspach. Na lądzie graniczy tylko z Indonezją. Papuę-Nową Gwineę otacza Ocean Spokojny, Morze Nowogwinejskie oraz Morze Koralowe. Stolicą państwa jest Port Moresby. Inne znaczące miasta to m.in. Lae, Mount Hagen, Goroka i Wewak. Głową państwa jest brytyjska królowa: Elżbieta II reprezentowana przez gubernatora generalnego, wybieranego przez papuaski parlament na 6 lat. Kraj deklaruje się jako chrześcijański, z czego większość stanowią protestanci.

Pierwsi ludzie pojawili się na Nowej Gwinei ponad 60 tysięcy lat temu. Stworzyli na wyspie prostą kulturę opartą na rolnictwie. Europa dowiedziała się o istnieniu wyspy w 1526 roku. Odkrył ją Portugalczyk Jorge de Meneses, który nadał wyspie nazwę Papua – od malajskiego słowa puapua. Papua-Nowa Gwinea uzyskała niepodległość we wrześniu 1975 roku, jako monarchia konstytucyjna z brytyjskim monarchą na czele. W 1988 roku wyspa Bougainville próbowała się uniezależnić i odłączyć od państwa. Walki na tym tle przyniosły śmierć około 20 tys. osób. Konflikt został zażegnany w 1997 roku, kiedy to wyspa otrzymała pewien stopień autonomii.

Papua-Nowa Gwinea jest krajem górzystym. Najwyższe łańcuchy górskie rozciągają się w środkowej części Nowej Gwinei. Są to Góry Centralne (Góra Wilhelma – 4509 m n.p.m.) i Góry Owena Stanleya (Mount Victoria – 4073 m n.p.m.). Pozostałe duże wyspy także są górzyste i osiągają ok. 2000-3000 m n.p.m.

W Papui-Nowej Gwinei występuje klimat równikowy, gorący i wilgotny. Wyspa otoczona jest przez ciepłe prądy morskie. Średnie temperatury wahają się między +25 a +28°C. Powyżej 1500 m n.p.m. panuje górska odmiana klimatu równikowego. Ponad 1800 m n.p.m. klimat nabiera cech umiarkowanych, a na wysokościach ok. 3000 m n.p.m. przechodzi w strefę wysokogórską. Roślinność Papui-Nowej Gwinei jest zróżnicowana, jednak przeważają gęste lasy równikowe. Świat zwierząt zbliżony jest do australijskiego. W Papui-Nowej Gwinei żyją m.in. kangury, kolczatki i wiele gatunków gryzoni.

Papua-Nowa Gwinea to kraj niezwykle różnorodny językowo. Wśród sześciu milionów mieszkańców występuje około 826 języków.

Duża część kraju jest niedostępna dla turystów, ze względu na bujne lasy równikowe, góry i brak dróg. Do najlepiej znanych rejonów należą okolice miasta Goroka oraz Mt. Hagen (słynące z festiwali tradycyjnych tańców papuaskich) i Wyspy Trob-rianda, znane z badań polskiego etnologa B. Malinowskiego.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Papua-Nowa Gwinea - galeria zdjęć

Papua-Nowa Gwinea w pigułce

Papua-Nowa Gwinea
Oficjalna nazwa Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei (Papua New Guinea, Independent State of Papua New Guinea)
Stolica
Port Moresby
Waluta
kina (PGK)
Język
angielski, tok pisin, hiri motu
Liczba ludności
5932000
Powierzchnia
4628402
Religia
dominująca: protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Papua-Nowa Gwinea - więcej informacji