Morze Południowochińskie

Morze Południowochińskie
Autor: U.S. Central Intelligence Agency, Licencja: Domena publiczna

Morze Południowochińskie należy do najważniejszych akwenów oblewających Azję. Jest częścią Oceanu Spokojnego i rozciąga się między południowo-wschodnimi wybrzeżami Chin, wybrzeżem Wietnamu, Półwyspem Malajskim, indonezyjskimi wyspami Borneo i Sumatra a Filipinami i Tajwanem. To obszar o ogromnym znaczeniu gospodarczym, na którym także inwestuje się mocno w turystykę. Niestety problemy polityczne regionu mocno utrudniają jej rozwój.

Morze Południowochińskie to drugi na świecie szlak wodny pod względem nasilenia ruchu statków. Skupia się tu także około połowy całego światowego przewozu towarów drogą morską. Potężne kontenerowce przewożą tędy wyprodukowane w krajach południowo-wschodniej Azji towary, tankowce ropę naftową. Także samo dno morskie skrywa cenne surowce, takie jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Jednak rozwój przemysłu wydobywczego jest tu hamowany przez liczne konflikty terytorialne, jakie toczą się właściwie między wszystkimi państwami regionu. Z tego powodu ONZ uznaje rejon Morza Południowochińskiego za jeden z największych punktów zapalnych w Azji.

Ze względu na bardzo dobrze rozwinięte szlaki żeglugowe wybrzeża Morza Południowochińskiego pełne są mniejszych i większych portów. Do najważniejszych należą Singapur, Hong Kong, Kanton, Bangkok, Ho Chi Mingh czy Manila. To wielkie miasta, które przyciągają każdego roku tysiące biznesmenów, ale także turystów z całego świata.

Toczące się na Morzu Południowochińskim konflikty, które co jakiś czas powodują zaostrzenie sytuacji w regionie, nie sprzyjają rozwojowi turystyki wypoczynkowej. Jednak w ostatnich latach w zasadzie wszystkie państwa leżące na tym obszarze rozpoczęły inwestycje w nowoczesne kurorty wakacyjne. Powstają one zarówno na stałym lądzie jak i na leżących na morzu wyspach. Te drugie są znacznie bardziej popularne, gdyż pozwalają na oddalenie turystów od często dość brudnych wód przybrzeżnych. Dodatkową atrakcją zlokalizowanych w ten sposób resortów są rafy koralowe i możliwość ich eksploracji, zarówno z łodzi, jak i podczas nurkowania. Cudownie przejrzyste morskie wody łączą się w tej okolicy także ze stromymi klifami pokrytymi tropikalnym lasem. Takie otoczenie mają na przykład kurorty znajdujące się na filipińskim archipelagu Palawan.

Znajdujące się w jednym z najgęściej zaludnionych rejonów na świecie i kojarzone przede wszystkim z transportem zaczyna coraz śmielej wchodzić w świadomość turystów jako miejsce wakacyjnego wypoczynku. Tutejsze kurorty nie ustępują w niczym tym znacznie bardziej znanym z innych regionów świata. Jeśli tylko uda się rozwiązać zatargi terytorialne to cały obszar może stać się dla turystów prawdziwym rajem.

Miasta nad Morzem Południowochińskim:
Hong Kong
Singapur
Kanton
Ho Chi Mingh
Manila
Macau
Bangkok
Do Nang
Hajfong
Zhanjiang
Pattaya
Kota Bharu
Kuching
Bendar Seri Begawan

Atrakcje nad Morzem Południowochińskim:
Archipelag Palawan
Wyspy Gaya
Tunku Abdul Rahman Marine Park
Wyspa Hainan
Zatoka Ha Long
Wyspa Catba
Wyspa Phu Quy
Kurort Con Dao

Zobacz też

Jezioro Jabi

Naturalny zbiornik wodny, znajdujący się około 10 kilometrów od samej Abudży. Chociaż większa jego...
Jezioro Jabi

Ren

Jedna z największych europejskich rzek, która na swym górskim odcinku, wyglądając jeszcze dość niepozornie,...
Ren

Jezioro Boiling

Zaledwie 10 kilometrów od Roseau, w dżungli, na terenie parku Morne Trois Pitons znajduje...
Jezioro Boiling

Jezioro Włocławskie

W okolicach Włocławka wody Wisły zostały spiętrzone w sztuczny zbiornik nazywany jeziorem Włocławskim. Ma...
Jezioro Włocławskie

Morze Czerwone

Wciśnięte między Afrykę a Azję Morze Czerwone to akwen znany turystom z całego świata....
Morze Czerwone

Morze Jawajskie

Morze Jawajskie to wewnętrzne morze Indonezji położone miedzy wyspami Jawa na południu, Borneo na...
Morze Jawajskie