Rzeka Ural

Rzeka Ural
Autor: Kmusser, Licencja: CC-BY-SA

Rzeka Ural przepływa przez Rosję i Kazachstan. Jest trzecią co do długości rzeką w Europie. Jej długość wynosi 2428 km, a całkowita powierzchnia to około 231 000 km2. Przez geografów rzeka ta uznawana jest za granicę między Europą a Azją. Źródło rzeki Ural znajduje się w górach południowego Uralu i uchodzi do Morza Kaspijskiego. Ural posiada ujście deltowe. W drugiej połowie XVIII wieku rzeka ta dzieliła się przy ujściu na 19 odnóg, które stopniowo zmniejszały się tak, że po stu latach zostały tylko 3 z nich. Ural jest nieuregulowany i nie ma żadnej zapory wodnej. Rzeka Ural posiada bardzo wiele dopływów, między innymi są to: Kindel, Sakamara, Irtek, Utva, Ilek, Suunduk.

Ural zasilana jest głównie przez topniejący śnieg i jest to około 60% jej zasilenia. Udział opadów jest stosunkowo niewielki, największy można zaobserwować w czasie wiosennych powodzi lub podczas odwilży zimą. Podczas powodzi rzeka rozszerza się nawet do 10 kilometrów w pobliżu Uralu i kilkudziesięciu kilometrów u jej ujścia. Rzeka miejscami zamarza, zazwyczaj następuje to na początku listopada. Średnia głębokość Uralu wynosi około 1,5 metra w pobliżu źródła, im bliżej środka, tym jej głębokość może się zwiększać. Dno rzeki w górnym biegu jest skaliste, natomiast w dolnym biegu zazwyczaj występują piaski lub glina. Klimat jest kontynentalny, wietrzny. Wiatry, które występują w rejonie rzeki Ural są częste i bardzo silne. Roczna suma opadów szacuje się średnio na 530 milimetrów.

Fauna regionu rzeki Ural bogata jest w różne gatunki ptaków, ryb, gryzoni, drapieżników, ssaków. Występuje tam dużo zagrożonych gatunków takich jak wielkie pelikany, pelikany, kormorany, flamingi, żurawie i wiele wiele innych tym podobnych. Rzekę Ural zamieszkują również ryby, które można spotkać w Morzu Kaspijskim, gdyż podróżują one przez Ural, w stronę jego górnego biegu na tarło. Tutaj można wymienić takie gatunki jak łososie, okonie, śledzie, płocie, leszcze, karpie, sumy. W delcie rzeki żyją zazwyczaj drapieżniki, do których można zaliczyć szczury brązowe, dziki, piżmaki, łosie czy wilki. Poza tymi wszystkimi zwierzętami, występują tam również owady, zazwyczaj pasożytnicze, które w dużym stopniu zagrażają innym osobnikom, zamieszkującym te tereny.

Atrakcje nad Rzeką Ural:
Wędrówki po Górach Ural

Miasta nad Rzeką Ural:
Magnitogorsk
Perm

Zobacz też

Rzeka Arkansas

Arkansas, zaliczana do największych rzek Ameryki Północnej jest najważniejszym prawobrzeżnym dopływem Missisipi. Licząca przeszło...
Rzeka Arkansas

Ocean Atlantycki

Drugi co do wielkości spośród pokrywających Ziemię oceanów jest najbliższy mieszkańcom Europy. Rozciąga się...
Ocean Atlantycki

Jezioro White Rock

Jezioro White Rock to sztuczny zbiornik powstały przez przegrodzenie tamą potoku White Rock Creek....
Jezioro White Rock

Rzeka Warta

Warta to trzecia co do długości rzeka w Polsce. Choć gdybyśmy policzyli jedynie te...
Rzeka Warta

Jezioro Boeung Kak

Jezioro to jako miejsce do pływania nie należy do zbyt atrakcyjnych – bywa zanieczyszczone...
Jezioro Boeung Kak

Rzeka Wisła

Wisła, rzeka, której żadnemu Polakowi przedstawiać nie trzeba. Nazywana Królową Polskich rzek, przecina kraj...
Rzeka Wisła