Rzeka Ural

Rzeka Ural
Autor: Kmusser, Licencja: CC-BY-SA

Rzeka Ural przepływa przez Rosję i Kazachstan. Jest trzecią co do długości rzeką w Europie. Jej długość wynosi 2428 km, a całkowita powierzchnia to około 231 000 km2. Przez geografów rzeka ta uznawana jest za granicę między Europą a Azją. Źródło rzeki Ural znajduje się w górach południowego Uralu i uchodzi do Morza Kaspijskiego. Ural posiada ujście deltowe. W drugiej połowie XVIII wieku rzeka ta dzieliła się przy ujściu na 19 odnóg, które stopniowo zmniejszały się tak, że po stu latach zostały tylko 3 z nich. Ural jest nieuregulowany i nie ma żadnej zapory wodnej. Rzeka Ural posiada bardzo wiele dopływów, między innymi są to: Kindel, Sakamara, Irtek, Utva, Ilek, Suunduk.

Ural zasilana jest głównie przez topniejący śnieg i jest to około 60% jej zasilenia. Udział opadów jest stosunkowo niewielki, największy można zaobserwować w czasie wiosennych powodzi lub podczas odwilży zimą. Podczas powodzi rzeka rozszerza się nawet do 10 kilometrów w pobliżu Uralu i kilkudziesięciu kilometrów u jej ujścia. Rzeka miejscami zamarza, zazwyczaj następuje to na początku listopada. Średnia głębokość Uralu wynosi około 1,5 metra w pobliżu źródła, im bliżej środka, tym jej głębokość może się zwiększać. Dno rzeki w górnym biegu jest skaliste, natomiast w dolnym biegu zazwyczaj występują piaski lub glina. Klimat jest kontynentalny, wietrzny. Wiatry, które występują w rejonie rzeki Ural są częste i bardzo silne. Roczna suma opadów szacuje się średnio na 530 milimetrów.

Fauna regionu rzeki Ural bogata jest w różne gatunki ptaków, ryb, gryzoni, drapieżników, ssaków. Występuje tam dużo zagrożonych gatunków takich jak wielkie pelikany, pelikany, kormorany, flamingi, żurawie i wiele wiele innych tym podobnych. Rzekę Ural zamieszkują również ryby, które można spotkać w Morzu Kaspijskim, gdyż podróżują one przez Ural, w stronę jego górnego biegu na tarło. Tutaj można wymienić takie gatunki jak łososie, okonie, śledzie, płocie, leszcze, karpie, sumy. W delcie rzeki żyją zazwyczaj drapieżniki, do których można zaliczyć szczury brązowe, dziki, piżmaki, łosie czy wilki. Poza tymi wszystkimi zwierzętami, występują tam również owady, zazwyczaj pasożytnicze, które w dużym stopniu zagrażają innym osobnikom, zamieszkującym te tereny.

Atrakcje nad Rzeką Ural:
Wędrówki po Górach Ural

Miasta nad Rzeką Ural:
Magnitogorsk
Perm

Zobacz też

Ocean Atlantycki

Drugi co do wielkości spośród pokrywających Ziemię oceanów jest najbliższy mieszkańcom Europy. Rozciąga się...
Ocean Atlantycki

Hạ Long (zatoka)

Zatoka Ha Long stanowi obszar przekraczający 1,5 tysiąca km kwadratowych. Znajduje się w Zatoce...
Hạ Long (zatoka)

Zalew Szczeciński

Zalew Szczeciński, do którego uchodzi Odra (nie jest on estuarium, czyli rozszerzonym jej ujściem,...
Zalew Szczeciński

Morze Irlandzkie

Morze Irlandzkie jest częścią Oceanu Atlantyckiego. Leży pomiędzy Irlandią i Wielką Brytanią. Od północy...
Morze Irlandzkie

Morze Balearskie

Morze Balearskie dawniej znane było jako Morze Iberyjskie. Morze to stanowi niewielki fragment Morza...
Morze Balearskie

Jezioro Sewan

Jezioro Sewan jest jedną z największych atrakcji całej Armenii. Jest to największe jezioro wysokogórskie...
Jezioro Sewan