Rzeka Ural

Rzeka Ural
Autor: Kmusser, Licencja: CC-BY-SA

Rzeka Ural przepływa przez Rosję i Kazachstan. Jest trzecią co do długości rzeką w Europie. Jej długość wynosi 2428 km, a całkowita powierzchnia to około 231 000 km2. Przez geografów rzeka ta uznawana jest za granicę między Europą a Azją. Źródło rzeki Ural znajduje się w górach południowego Uralu i uchodzi do Morza Kaspijskiego. Ural posiada ujście deltowe. W drugiej połowie XVIII wieku rzeka ta dzieliła się przy ujściu na 19 odnóg, które stopniowo zmniejszały się tak, że po stu latach zostały tylko 3 z nich. Ural jest nieuregulowany i nie ma żadnej zapory wodnej. Rzeka Ural posiada bardzo wiele dopływów, między innymi są to: Kindel, Sakamara, Irtek, Utva, Ilek, Suunduk.

Ural zasilana jest głównie przez topniejący śnieg i jest to około 60% jej zasilenia. Udział opadów jest stosunkowo niewielki, największy można zaobserwować w czasie wiosennych powodzi lub podczas odwilży zimą. Podczas powodzi rzeka rozszerza się nawet do 10 kilometrów w pobliżu Uralu i kilkudziesięciu kilometrów u jej ujścia. Rzeka miejscami zamarza, zazwyczaj następuje to na początku listopada. Średnia głębokość Uralu wynosi około 1,5 metra w pobliżu źródła, im bliżej środka, tym jej głębokość może się zwiększać. Dno rzeki w górnym biegu jest skaliste, natomiast w dolnym biegu zazwyczaj występują piaski lub glina. Klimat jest kontynentalny, wietrzny. Wiatry, które występują w rejonie rzeki Ural są częste i bardzo silne. Roczna suma opadów szacuje się średnio na 530 milimetrów.

Fauna regionu rzeki Ural bogata jest w różne gatunki ptaków, ryb, gryzoni, drapieżników, ssaków. Występuje tam dużo zagrożonych gatunków takich jak wielkie pelikany, pelikany, kormorany, flamingi, żurawie i wiele wiele innych tym podobnych. Rzekę Ural zamieszkują również ryby, które można spotkać w Morzu Kaspijskim, gdyż podróżują one przez Ural, w stronę jego górnego biegu na tarło. Tutaj można wymienić takie gatunki jak łososie, okonie, śledzie, płocie, leszcze, karpie, sumy. W delcie rzeki żyją zazwyczaj drapieżniki, do których można zaliczyć szczury brązowe, dziki, piżmaki, łosie czy wilki. Poza tymi wszystkimi zwierzętami, występują tam również owady, zazwyczaj pasożytnicze, które w dużym stopniu zagrażają innym osobnikom, zamieszkującym te tereny.

Atrakcje nad Rzeką Ural:
Wędrówki po Górach Ural

Miasta nad Rzeką Ural:
Magnitogorsk
Perm

Zobacz też

Morze Kaspijskie (jezioro)

Leżące w przeważającej większości w zachodniej Azji bezodpływowe Morze Kaspijskie to największe na świecie...
Morze Kaspijskie (jezioro)

Jezioro Ontario

Leżące na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady Wielkie Jeziora to rejon bardzo zróżnicowany zarówno...
Jezioro Ontario

Jezioro Tyberiadzkie

Jest to jezioro najniżej położone na świecie, jest to również największe jezioro o słodkiej...
Jezioro Tyberiadzkie

Jezioro Patos

Jezioro Patos położone jest w Ameryce Południowej w południowo- wschodniej Brazylii, w stanie Rio...
Jezioro Patos

Jezioro Michigan

Amerykanie lubią szczycić się posiadaniem wszystkiego co największe, najlepsze i bezkonkurencyjne w skali światowej....
Jezioro Michigan

Rzeka Oka

„Płynie, płynie Oka jak Wisła szeroka, jak Wisła głęboka”. Te słowa żołnierskiej piosenki śpiewanej...
Rzeka Oka