Morze Kaspijskie (jezioro)

Morze Kaspijskie (jezioro)
Autor: Kmusser, Licencja: CC-BY-SA

Leżące w przeważającej większości w zachodniej Azji bezodpływowe Morze Kaspijskie to największe na świecie jezioro. Jest to relikt prehistorycznego Oceanu Tetydy, a jego powierzchnia jest o 1/6 razy większa od powierzchni Polski, a wybrzeża należą aż do pięciu krajów.

Ze względu na trudności z dostaniem się z Polski w jego rejon, jest to cały czas miejsce słabo spenetrowane przez turystów i wymagające dłuższych przygotowań do wyjazdu. We wszystkich leżących nad nim krajach, a więc w Rosji, Azerbejdżanie, Turkmenistanie, Kazachstanie i Iranie obowiązują wizy wjazdowe, których załatwienie trwa często kilka tygodni. Co więcej część z nich wyrabiać trzeba aż w Berlinie. Słabe rozpoznanie wybrzeży Morza Kaspijskiego owocuje przekonaniem, że są to tereny nieciekawe, które niewiele mogą zaoferować turystom. Tymczasem tutejsze krajobrazy zapierają dech w piersiach, a wiele miejsc związanych jest z czasami starożytnymi.

Morze Kaspijskie to zbiornik o bardzo wysokim zasoleniu, którego stężenie w południowej, odciętej zatoce Kara-Bogaz-Goł wynosi aż 300 promili. Jest to także miejsce, gdzie poławia się cenione ze względu na doskonałą ikrę jesiotry. Ta pozyskiwana na wodach Morza Kaspijskiego uchodzi za najdelikatniejszą i najlepszą w smaku. Osiąga ona bardzo wysokie ceny, co jednak prowadzi do odławiania ryb ponad bezpieczną dla środowiska normę. Pod dnem Morza znajdują się z kolei bogate złoża ropy naftowej które eksploatowane są przez leżące nad nim kraje. Zasięg wydobycia bywa w tym rejonie częstym powodem konfliktów.

Wielkość i międzynarodowe położenie Morza Kaspijskiego czynią zeń ważną drogę transportową. Duże porty znajdują się we wszystkich otaczających je państwach. Wiele z nich, jak chociażby azerska stolica Baku należą do głównych miast całego regionu.

W ostatnich latach rządzący państwami leżącymi nad Morzem Kaspijskim zaczynają doceniać jego walory turystyczne. Szczególnie mocno widoczne jest w krajach byłego Związku Radzieckiego. Na przykład w Turkmenistanie powstaje na wybrzeżu ogromny kompleks hotelowy, który stanowić ma swoiste „okno na świat” oraz przyciągać turystów na tutejsze plaże.

Morze Kaspijskie to wciąż teren czekający na odkrycie przez turystów, a dzięki temu wciąż zachowujący swój dziki i surowy charakter. Warto mieć go na uwadze przy planowaniu wypraw trampingowych oraz „podróży w nieznane”, pamiętając, że do wypraw takich należy się porządnie przygotować.

Miejscowości nad Morzem Kaspijskim
Baku
Machaczkała
Astrachań
Raszt
Sari
Derbent
Turkmenbaszy
Aktau
Bandar-e Anzali
Krasnowodzk
Nabran

Atrakcje nad Morzem Kaspijskim
Wyspy Focze
Delta Wołgi
Zatoka Kara-Bogaz-Goł
Rezerwat Quizilagac
Wulkany błotne na Półwyspie Aszperońskim
Depresja Karagije
Park Narodowy Gizilagach
Półwysep Mangyszłak
Meczet Szapkak-ata
Fort Szewczenko
Wybrzeże Jamala-Chaczmaz

Zobacz też

Morze Lakkadiwskie

Morze Lakkadiwskie jest częścią Oceanu Indyjskiego, położone u południowo-zachodnich wybrzeży Indii. Od otwartego oceanu...
Morze Lakkadiwskie

Adirondack

Jest to jedno z ciekawszych pasm górskich położone w północno-wschodniej części stanu Nowy Jork....
Adirondack

Jezioro Bajkał

Otoczone wznoszącymi się na wysokości ponad 2000 metrów górami jezioro Bajkał na rosyjskiej Syberii...
Jezioro Bajkał

Morze Jawajskie

Morze Jawajskie to wewnętrzne morze Indonezji położone miedzy wyspami Jawa na południu, Borneo na...
Morze Jawajskie

Morze Alandzkie

Morze Alandzkie to niewielki akwen będący częścią Morza Bałtyckiego, wciśnięty miedzy wybrzeże Szwecji na...
Morze Alandzkie

Morze Irlandzkie

Morze Irlandzkie jest częścią Oceanu Atlantyckiego. Leży pomiędzy Irlandią i Wielką Brytanią. Od północy...
Morze Irlandzkie