
Leżące w przeważającej większości w zachodniej Azji bezodpływowe Morze Kaspijskie to największe na świecie jezioro. Jest to relikt prehistorycznego Oceanu Tetydy, a jego powierzchnia jest o 1/6 razy większa od powierzchni Polski, a wybrzeża należą aż do pięciu krajów.
Ze względu na trudności z dostaniem się z Polski w jego rejon, jest to cały czas miejsce słabo spenetrowane przez turystów i wymagające dłuższych przygotowań do wyjazdu. We wszystkich leżących nad nim krajach, a więc w Rosji, Azerbejdżanie, Turkmenistanie, Kazachstanie i Iranie obowiązują wizy wjazdowe, których załatwienie trwa często kilka tygodni. Co więcej część z nich wyrabiać trzeba aż w Berlinie. Słabe rozpoznanie wybrzeży Morza Kaspijskiego owocuje przekonaniem, że są to tereny nieciekawe, które niewiele mogą zaoferować turystom. Tymczasem tutejsze krajobrazy zapierają dech w piersiach, a wiele miejsc związanych jest z czasami starożytnymi.
Morze Kaspijskie to zbiornik o bardzo wysokim zasoleniu, którego stężenie w południowej, odciętej zatoce Kara-Bogaz-Goł wynosi aż 300 promili. Jest to także miejsce, gdzie poławia się cenione ze względu na doskonałą ikrę jesiotry. Ta pozyskiwana na wodach Morza Kaspijskiego uchodzi za najdelikatniejszą i najlepszą w smaku. Osiąga ona bardzo wysokie ceny, co jednak prowadzi do odławiania ryb ponad bezpieczną dla środowiska normę. Pod dnem Morza znajdują się z kolei bogate złoża ropy naftowej które eksploatowane są przez leżące nad nim kraje. Zasięg wydobycia bywa w tym rejonie częstym powodem konfliktów.
Wielkość i międzynarodowe położenie Morza Kaspijskiego czynią zeń ważną drogę transportową. Duże porty znajdują się we wszystkich otaczających je państwach. Wiele z nich, jak chociażby azerska stolica Baku należą do głównych miast całego regionu.
W ostatnich latach rządzący państwami leżącymi nad Morzem Kaspijskim zaczynają doceniać jego walory turystyczne. Szczególnie mocno widoczne jest w krajach byłego Związku Radzieckiego. Na przykład w Turkmenistanie powstaje na wybrzeżu ogromny kompleks hotelowy, który stanowić ma swoiste „okno na świat” oraz przyciągać turystów na tutejsze plaże.
Morze Kaspijskie to wciąż teren czekający na odkrycie przez turystów, a dzięki temu wciąż zachowujący swój dziki i surowy charakter. Warto mieć go na uwadze przy planowaniu wypraw trampingowych oraz „podróży w nieznane”, pamiętając, że do wypraw takich należy się porządnie przygotować.
Miejscowości nad Morzem Kaspijskim
Baku
Machaczkała
Astrachań
Raszt
Sari
Derbent
Turkmenbaszy
Aktau
Bandar-e Anzali
Krasnowodzk
Nabran
Atrakcje nad Morzem Kaspijskim
Wyspy Focze
Delta Wołgi
Zatoka Kara-Bogaz-Goł
Rezerwat Quizilagac
Wulkany błotne na Półwyspie Aszperońskim
Depresja Karagije
Park Narodowy Gizilagach
Półwysep Mangyszłak
Meczet Szapkak-ata
Fort Szewczenko
Wybrzeże Jamala-Chaczmaz