Berlin

Berlin w pigułce

Kraj
Niemcy
Liczba ludności
3460790
Powierzchnia
891,85 km2
Nr. kierunkowy
030
Współrzędne
N:52.519171
E:13.406091
Herb
Herb Berlina

Co warto zobaczyć w Berlinie?

Berlin jest stolicą i największym miastem Niemiec. Położony jest na Pojezierzu Brandenburskim w Pradolinie Warszawsko – Berlińskiej pomiędzy rzeką Sprewą a Hawelą.
Pierwsze ślady osadnictwa na terenach dzisiejszego Berlina datuje się na drugi wiek przed naszą erą, jednak Germanie pojawili się tu dopiero około XII wieku. Miasto założone zostało przez Słowian, a osadę która powstała nazwano Berolina. Sam Berlin w ciągu swojej historii przechodził burzliwe koleje losu – był stolicą Marchii Brandenburskiej, Królestwa Prus, Związku Północnoniemieckiego, Cesarstwa Niemiec, Republiki Weimarskiej, III Rzeszy, NRD i obecnych Niemiec. Miasto było siedzibą władców i elektorów. Po wojnie zniszczony Berlin podzielono na strefy okupacyjne, a między Berlinem Wschodnim i Zachodnim stanął słynny Mur Berliński.
W dzisiejszych czasach Berlin jest najważniejszym i największym ośrodkiem przemysłu – jego wiodącymi gałęziami jest przemysł elektroniczny i elektromechaniczny. Prężnie rozwija się także przemysł metalowy, maszynowy, poligraficzny, chemiczny, transportowy, odzieżowy i spożywczy. W mieście swoją siedzibę ma wiele ważnych w świecie przedsiębiorstw handlowych, banków i innych instytucji związanych z sektorem finansowym. Berlin to również znaczące centrum handlowe (odbywają się tutaj międzynarodowe targi, wystawy) oraz ośrodek turystyczny przyciągający co roku ogromną liczbę zwiedzających.
Najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Berlina jest Brama Brandenburska wzniesiona jako brama miejska i łuk triumfalny na wzór budowli ateńskich. Znajdują się tutaj również liczne kościoły i zabytki architektury. Berlin jest również miastem rozrywki – bardzo często w mieście odbywają się liczne imprezy rozrywkowe i kulturalne a także sportowe.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Berlinie

W okolicy Berlina

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Berlina

Miasta w pobliżu Berlina

Berlin - galeria zdjęć

Berlin w pigułce

Kraj
Niemcy
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
3460790
Powierzchnia
891,85 km2
Nr. kierunkowy
030
Współrzędne
N:52.519171
E:13.406091

Berlin - więcej informacji