Iran

Iran w pigułce

Flaga Iranu
Oficjalna nazwa Islamska Republika Iranu (جمهوری اسلامی ایران)
Stolica
Teheran
Waluta
rial irański (IRR)
Język
perski
Liczba ludności
75 149 669
Powierzchnia
1 628 771m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika islamska
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Iranu Hotele w Iranie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Iranie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Iran (zwany do 1935 roku Persją) to państwo położone na Bliskim Wchodzie (Azja), które leży nad Zatokami: Perską i Otomańską oraz Morzem Kaspijskim. Na wschodzie i w centrum przeważają pustynie, a na północy góry. Klimat jest zwrotnikowi podzwrotnikowy. W zimie w górach można uprawiać narciarstwo. Do jego sąsiadów zaliczyć można: Irak, Turcję, Armenię, Azerbejdżan, Turkmenistan, Afganistan i Pakistan. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 1 628 771 km², co sytuuje Iran na 18 miejscu na świecie pod względem wielkości terytorium. Stolicą Iranu jest Teheran. Głową państwa jest ajatollah Ali Chamenei, natomiast szefem rządu jest prezydent.

W Iranie mieszkają przedstawiciele wielu grup etnicznych m.in.: Persowie, Azerowie, Arabowie, Kurdowie, Beludżowie czy Turkmeni, którzy wyznają różne religie. Kraj ten ma prężnie rozwijającą się gospodarkę (również sektory, które nie są związane z wydobyciem ropy naftowej). Jest poważnym eksporterem gazu ziemnego, ropy, orzeszków pistacjowych i daktyli.

Niemal wszystkie sfery życia mieszkańców Iranu regulowane są przez nakazy religijne. Oficjalną religią jest islam szyicki (republika teokratyczna). W kraju funkcjonują sądy religijne i religijna policja. Wykroczenia przeciwko wierze są surowo karane, zaś odejście od islamu zagrożone jest karą śmierci. Kraj ten jest również silnie podzielony ze względu na płeć. Segregację płciową zauważyć można w środkach komunikacji miejskiej, lokalach gastronomicznych, szkolnictwie czy służbie zdrowia.

Iran jest ciekawym i chętnie wybieranym miejscem na wycieczki i wakacje. Można w nim zobaczyć wiele interesujących miejsc np. Persepolis (starożytne ruiny miasta), cytadelę w Bam czy osadę Kandovan. Wiele zabytków wpisanych jest na listę UNESCO. Kulturowa różnorodność i malownicze krajobrazy sprawiają, że turyści którzy wybiorą tę część Azji na miejsce swojego wypoczynku, na pewno będą zadowoleni i nie pożałują swojej decyzji.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58

Miasta w Iranie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Iranie

Iran - galeria zdjęć

Iran w pigułce

Iran
Oficjalna nazwa Islamska Republika Iranu (جمهوری اسلامی ایران)
Stolica
Teheran
Waluta
rial irański (IRR)
Język
perski
Liczba ludności
75149669
Powierzchnia
16287712
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika islamska

Iran - więcej informacji