Morze Czarne

Morze Czarne
Autor: Muffi, Licencja: CC-BY-SA

Morze Czarne jest jedną z coraz chętniej wybieranych przez naszych rodaków destynacji na letni urlop. Nie ma w tym żadnych powodów do zdziwienia, ponieważ region Morza Czarnego to świetne miejsce zarówno dla tych, którzy chcą wypoczywać na szerokich plażach, dla tych, którzy planują zwiedzanie miast z ciekawą historią i bogatą architekturą, jak też dla szukających wrażeń na odludnych terenach, na których z racji sytuacji politycznej (jak Gruzja) niekoniecznie jest bezpiecznie.

Przed przemianami politycznymi w Polsce wakacje nad Morzem Czarnym na bułgarskich plażach (zawsze była i do tej pory jest popularna Warna) były marzeniem każdego. Potem zaczęliśmy wyjeżdżać na Zachód. Teraz znowu wracamy nad Morze Czarne. I bardzo dobrze. Średnia temperatura wody w lecie w tym zbiorniku wodnym to ponad 20 stopni Celsjusza. O takiej temperaturze w Bałtyku możemy co najwyżej pomarzyć. Jednocześnie wczasy nad Morzem Czarnym są i długo jeszcze będą tańsze, niż na zachodnich plażach we Włoszech, czy Francji. A miejskie plaże można polecić: niektóre mają szerokość nawet dwustu metrów!

Jadąc na wakacje nie planujemy przecież leżeć na plaży i nic nie robić. Może nie umiemy jeszcze pływać, ale mamy plan zmienić to i się nauczyć. Morze Czarne doskonale będzie się do tego nadawać: jego zasolenie jest dużo większe, niż w Bałtyku, a im więcej soli w wodzie, tym swobodniej utrzymuje się na niej człowiek. Dla początkujących jest więc to idealne miejsce na naukę pływania.

Najpopularniejszymi miejscami nad Morzem Czarnym są bułgarskie plaże, ale również ukraiński Krym. Jest to górzysty półwysep, chociaż góry na nim nie są bardzo wysokie, malownicze widoki, które się rozpościerają na te góry i z gór powinny być obowiązkowym punktem odwiedzin każdego globtrotera, którego celem jest zwiedzenie Europy.

Coraz chętniej wybieranym celem podróży w rejonie Morza Czarnego jest również Gruzja, o której stało się głośno po wojnie tego niewielkiego państewka z Rosją w 2008 roku. Do Gruzji można się dostać na wiele sposobów, ale my proponujemy popłynąć tam promem właśnie przez Morze Czarne i zatrzymać się w Batumi.

Morze Czarne to miejsce, nad którym od zawsze mieszały się kultury. Jeśli więc interesujesz się dziedzictwem kulturowym, a jednocześnie masz w planach dłuższą podróż, proponujemy ci przejechanie całego wybrzeża Morza Czarnego. Nad jego zachodnimi, wschodnimi i północnymi brzegami położone są kraje, w których dominuje wschodnia kultura prawosławna. Południowa część to islam, ale jak dobrze wiemy z lekcji historii, kiedyś wpływy islamu w tej części świata były dużo większe. Widać to wciąż w czarnomorskiej architekturze, a najlepszym przykładem jest położony prawie nad samym Morzem Czarnym Istambuł: miasto wspaniałych meczetów a jednocześnie siedziba duchowego zwierzchnictwa prawosławia.

Państwa nad Morzem Czarnym:
Ukraina
Rosja
Gruzja
Turcja
Bułgaria
Rumunia

Miasta nad Morzem Czarnym:
Istambuł
Odessa
Samsun
Sewastopol
Soczi
Warna
Trabzon
Konstancja
Noworosyjsk
Batumi
Poti
Sukhumi
Bafra
Burgas
Jałta
Rostów nad Donem

Atrakcje nad Morzem Czarnym:
Szerokie plaże Bułgarii
Krym
Rejs promem przez Morze Czarne
Jaskółcze Gniazdo w pobliżu Jałty
Delta Dunaju
Cieśniny Czarnomorskie i Istambuł
Zabudowa Odessy

Zobacz też

Rzeka Peczora

Rzeka Peczora to rzeka w europejskiej, czyli północno-zachodniej części Rosji. Przepływa przez Republikę Komi...
Rzeka Peczora

Jezioro Ontario

Leżące na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady Wielkie Jeziora to rejon bardzo zróżnicowany zarówno...
Jezioro Ontario

Rzeka Dunaj

Dunaj jest rzeką ze wszech miar zasługującą na turystyczną uwagę. Po pierwsze, osiągając prawie...
Rzeka Dunaj

Jezioro Ganga Talao

Ganga Talao to jezioro wulkaniczne znajdujące się w zacisznej okolicy górskiej, głęboko w sercu...
Jezioro Ganga Talao

Rzeka Jukon

Jukon jest największą rzeką północno- zachodniej Ameryki Północnej. Ponad połowa tej rzeki przepływa przez...
Rzeka Jukon

Rzeka Wisła

Wisła, rzeka, której żadnemu Polakowi przedstawiać nie trzeba. Nazywana Królową Polskich rzek, przecina kraj...
Rzeka Wisła