Gruzja

Gruzja w pigułce

Flaga Gruzji
Oficjalna nazwa (საქართველო, Sakartwelo)
Stolica
Tbilisi
Waluta
1 lari = 100 tetri (GEL)
Język
urzędowy: gruziński, język używany: gruziński, abchaski, osetyjski, rosyjski, ormiański, azerski
Liczba ludności
4 630 841
Powierzchnia
69 700m2
Religia
dominujące: prawosławie
Ustrój
republika prezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Gruzji Hotele w Gruzji

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Gruzji?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Do niedawna Gruzja kojarzona byłą przede wszystkim z krajem niespokojnym, mającym liczne zatargi i konflikty graniczne z sąsiadami. Turyści starali się omijać ją szerokim łukiem, w obawie przed porwaniami czy rabunkami. Na szczęście ten obraz odszedł już w niepamięć. Od czasów wojny z Rosją w 2008 roku i dojściu do władzy Micheila Saakaszwili Gruzja otwarła się na Zachód i postawiła na turystykę. Dziś jest to jedno z najczęściej odwiedzanych państw w regionie, które pochwalić się może wspaniałą, nieskażoną przyrodą oraz ciekawymi zabytkami, z których wiele pochodzi z pierwszych wieków chrześcijaństwa.
Gruzja należy do najstarszych państw chrześcijańskich świata. Podczas gdy Europa pogrążona była w chaosie wędrówek ludów i najazdów barbarzyńskich, na Zakaukaziu kwitła wspaniała kultura, której pozostałości podziwiać można między innymi w starej stolicy kraju Mcchecie. Znaleźć tu można kościoły pochodzące już z przełomu IV i V wieku naszej ery, klasztor Dżwari z VI wieku oraz prawdziwą perłę gruzińskiej architektury, katedrę Sweti Cchoweli.
Niemniej ciekawa, choć młodsza jest obecna gruzińska stolica, Tbilisi. Miasto zaoferować może turystom wspaniałe zabytki, piękne widoki, ze względu na swoje położenie na wzgórzach oraz niepowtarzalna atmosferę kilkuset knajpek, restauracji i kawiarni. Z roku na rok Tbilisi odzyskuje swój blask i poprawia ofertę turystyczną, w tym zaplecze noclegowe. Odnowione w ostatnich latach stare miasto czy dzielnica łaźni, w której wykorzystuje się tutejsze wody siarkowe stają się prawdziwymi centrami turystycznymi.
Gruzja jest krajem niezwykle różnorodnym pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Znajdziemy tu zarówno morskie plaże w okolicach Batumi, stepowy i półpustynny krajobraz pogranicza z Azerbejdżanem, oraz wspaniałe i majestatyczne góry. Zajmują one większą część kraju i prezentują sobą bardzo różnorodne krajobrazy, od wysuszonych na pieprz okolic Tbilisi po ośnieżone szczyty Kaukazu, z najbardziej znaną górą kraju Kazbekiem, wznoszącym się w okolicach miasta Kazbegi, przy słynnej Gruzińskiej Drodze Wojennej.
Gruzja to także wspaniałe miejsce dla smakoszy. Tutejsza kuchnia, w której łączą się smaki Bliskiego Wschodu, Kaukazu i carskiej Rosji. Sprzedawane na ulicach chaczapuri czyli placki nadziewane serem, mięsem lub warzywami to najpopularniejsza forma przekąski. Cudowny, delikatny smak maja wyglądające jak sakiewki kinkali. Niepowtarzalnie przyprawiane jest tutejsze mięso, najczęściej baranina podawana w postaci szaszłyków. Jeśli dodamy do tego bogactwo owoców oraz wspaniałe gruzińskie wina, których produkcję poznać można między innymi w leżącej niedaleko Tbilisi Kachetii otrzymamy obraz prawdziwego raju dla każdego, kto ceni sobie smaczne, oryginalne jedzenie.
Gruzję poznawać warto nie tylko ze względu na wspaniałe zabytki i krajobrazy ale także ludzi. Gruzini są bardzo gościnną nacją, nastawioną do Polaków w wyjątkowo pozytywny sposób. Niemal każdy podróżujący po tym kraju turysta spotkał się z jego przejawami. Nie należy do rzadkości zapraszanie na przyjęcia czy uroczystości, szczególnie w miejscach bardziej oddalonych od stolicy. Gość traktowany jest tu z najwyższymi honorami i może czuć się całkowicie bezpieczny.

Zgłoś błąd

Regiony w Gruzji

Miasta w Gruzji

Atrakcje turystyczne i zabytki w Gruzji

Gruzja - galeria zdjęć

Gruzja w pigułce

Gruzja
Oficjalna nazwa (საქართველო, Sakartwelo)
Stolica
Tbilisi
Waluta
1 lari = 100 tetri (GEL)
Język
urzędowy: gruziński, język używany: gruziński, abchaski, osetyjski, rosyjski, ormiański, azerski
Liczba ludności
4630841
Powierzchnia
697002
Religia
dominujące: prawosławie
Ustrój
republika prezydencka

Gruzja - więcej informacji