Gruzja

Gruzja w pigułce

Flaga Gruzji
Oficjalna nazwa (საქართველო, Sakartwelo)
Stolica
Tbilisi
Waluta
1 lari = 100 tetri (GEL)
Język
urzędowy: gruziński, język używany: gruziński, abchaski, osetyjski, rosyjski, ormiański, azerski
Liczba ludności
4 630 841
Powierzchnia
69 700m2
Religia
dominujące: prawosławie
Ustrój
republika prezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Gruzji Hotele w Gruzji

Komunikacja & środki lokomocji w Gruzji

Samolot
Gruzja posiada 3 lotniska międzynarodowe w Tbilisi, Batumi i Kutaisi. Na dwa pierwsze latają bezpośrednie samoloty z Warszawy. Przylatują tu także samoloty niemal ze wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Najwięcej połączeń jest do Tbilisi. W ostatnich latach otwarto także lotnisko lokalne w stolicy Swanetii Mestii, które wykorzystywane jest w komunikacji krajowej. Samolot staje się coraz bardziej popularnym środkiem komunikacji między Tbilisi a górskim regionem Swanetii.

Pociąg
Sieć kolejowa w Gruzji nie jest zbyt dobrze rozwinięta. Główna linia kolejowa łączy Tbilisi z Batumi oraz Kutaisi czyli najważniejszymi miastami w kraju. Dojechać nią można także do znanego ośrodka narciarskiego Borjomi-Bakuriani. Pociągi nie jeżdżą zbyt często. Zazwyczaj jest to od jednego do 4 kursów na dzień. Częściej obsługiwana jest trasa między Tbilisi a Gori. Pociągiem można także dojechać z Tbilisi na lotnisko. Pociągi jeżdżą na tej trasie co 3 godziny.

Marszrutki
W Gruzji podobnie jak w innych krajach byłego ZSRR najpopularniejszą formą transportu są marszrutki. Zapewniają one połączenie do większości miejscowości w kraju, także tych najmniejszych. Trasy obsługiwane są głównie przez busy o różnym stopniu zużycia, od całkiem nowych po egzemplarze pamiętające wczesne lata dziewięćdziesiąte. Do miejsc znajdujących się w odległości do 4 godzin jazdy od głównych miast marszrutki odjeżdżają nawet co 15 minut. Należy tylko sprawdzić dokładnie miejsca ich odjazdów ponieważ w samym Tbilisi działa 5 dworców obsługujących różne kierunki podróży. Warto pamiętać także o tym, że tablice kierunkowe oraz rozkłady jazdy napisane są w przeważającej większości po gruzińsku. Jedynie nazwy najważniejszych miast lub atrakcji turystycznych oznaczone są w alfabecie łacińskim. O miejsca odjazdów należy wiec pytać miejscowych.

Komunikacja miejska
W Tbilisi komunikacja miejska jest bardzo dobrze zorganizowana. W części naziemnej zapewniają ją żółte autobusy miejskie. Są one dość krótkie i w godzinach szczytu panuje w nich nieziemski ścisk. Podobnie oblegana jest trasa w kierunku lotniska. W Tbilisi działa także posiadające 2 linie metro, które zapewnia szybką i wygodną komunikację między najważniejszymi punktami stolicy. Nie bez znaczenia jest fakt, że komunikacja miejska jest bardzo tania. Aby skorzystać z przejazdu należy nabyć kartę magnetyczną, którą doładować można na każdym dworcu, a także w specjalnych automatach.

Taksówki
Taksówki to jedna z bardzo popularnych wśród turystów form podróżowania po Gruzji. Dojechać można nimi praktycznie wszędzie. Szczególnie duża konkurencja panuje na najbardziej obleganych trasach. Taksówki uzupełniają sieć marsz rutek w miejscach, gdzie te nie docierają. Takim miejscem są na przykład klasztory David Gareja przy granicy z Azerbejdżanem. Wynajętą taksówką dojechać można także do Erewania w Armenii czy do Baku w Azerbejdżanie. Większość kierowców jest uczciwa. Pamiętać należy, że podawana początkowo cena jest zawsze zawyżona i należy się targować. Aby nie zostać oszukanym warto umówić się na zapłatę w ratach, połowa kwoty przed wyjazdem a reszta dopiero po zakończeniu usługi.

Dżipy
Wynajęte dżipy to najpopularniejszy sposób dostania się w górskie rejony Gruzji. Kierowcy czekają na turystów w miejscowościach u podnóża gór. Stawki za przejazdy są w miarę stałe ale istnieje możliwość targowania się w granicach 20% ceny.

Samochód
Coraz częściej wyjeżdżający do Gruzji Polacy korzystają z własnych samochodów. Docierają tu przez Rosję. Gruzja jest dla obcych kierowców przyjazna. Główne drogi są w dość dobrym stanie. Natomiast na prowincji podróżuje się głownie po szutrach. Nie ma natomiast problemu z tutejszą policją, która do obcokrajowców nastawiona jest bardzo pozytywnie.

Zgłoś błąd

Gruzja w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa (საქართველო, Sakartwelo)
Stolica
Tbilisi
Waluta
1 lari = 100 tetri (GEL)
Język
urzędowy: gruziński, język używany: gruziński, abchaski, osetyjski, rosyjski, ormiański, azerski
Liczba ludności
4630841
Powierzchnia
697002
Religia
dominujące: prawosławie
Ustrój
republika prezydencka

Gruzja - więcej informacji