Gruzja

Gruzja w pigułce

Flaga Gruzji
Oficjalna nazwa (საქართველო, Sakartwelo)
Stolica
Tbilisi
Waluta
1 lari = 100 tetri (GEL)
Język
urzędowy: gruziński, język używany: gruziński, abchaski, osetyjski, rosyjski, ormiański, azerski
Liczba ludności
4 630 841
Powierzchnia
69 700m2
Religia
dominujące: prawosławie
Ustrój
republika prezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Gruzji Hotele w Gruzji

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Gruzji

Zalecane szczepienia
Przed wyjazdem do Gruzji nie ma obowiązku poddania się żadnym szczepieniom ochronnym. Przy długich pobytach w rejonach oddalonych od cywilizacji zaleca się profilaktyczne przyjęcie szczepionek przeciwko tężcowi, błonicy oraz wściekliźnie.

W Gruzji nie występuje zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Uważać jednak należy na żywność kupowaną na straganach, głównie owoce, warzywa a także sery. Warzywa i owoce należy dokładnie umyć. W przypadku serów kupowanych wprost z ulicy lub od pasterzy w górach należy być świadomym tego, że ich flora bakteryjna może spowodować gwałtowne reakcje żołądkowe. Woda z wodociągów miejskich nadaje się do picia bez przegotowana ale jest ona zazwyczaj mocno chlorowana. Bezpieczne jest także picie wody z górskich potoków (powyżej siedzib ludzkich).

Lekarstwa do zabrania
Osoby wybierające się do Gruzji powinny przede wszystkim zabrać zapasu leków, które stale przyjmują (o ile takie występują). Na miejscu ich dostanie może okazać się niemożliwe lub ceny mogą wielokrotnie przewyższać te, znane z Polski.

Podstawowa apteczka powinna zawierać środki na biegunkę oraz zatrucia pokarmowe oraz środki dezynfekujące, które mogą być stosowane w przypadku zranień. Warto zabrać ze sobą środki opatrunkowe oraz leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Przydatne mogą być także preparaty na oparzenia słoneczne.

Należy pamiętać, że w Gruzji latem występują bardzo wysokie temperatury. Słońce jest tu znacznie ostrzejsze niż w Polsce. Zaleca się więc używanie kremów z wysokim filtrem oraz noszenie nakrycia głowy.

Choroby zakaźne
Na terenie Gruzji nie występuje na dzień dzisiejszy zagrożenie epidemiologiczne. Oznacza to, że ryzyko zarażenia się chorobami zakaźnymi jest znikome.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Poziom bezpieczeństwa turystów w Gruzji uległ w ostatnich latach znaczącej poprawie. W dużych miastach policję spotyka się niemal na każdym kroku. Do napadów i rabunków dochodzi bardzo rzadko. Zdarzają się natomiast przypadki kradzieży, głównie w środkach transportu i na bazarach. Należy także uważać podczas wymiany pieniędzy ponieważ niektóre kantory, których w większych miastach jest prawdziwe zatrzęsienie żerują na niewiedzy turystów i oszukują na kursie wymiany. Należy więc wybierać kantory przy głównych ulicach, najlepiej prowadzone przez banki.

Podróżujący po Gruzji turyści mogą czuć się całkowicie bezpieczni. Władze nie mogą jednak zapewnić bezpieczeństwa osób wjeżdżających do separatystycznych, kontrolowanych dziś przez Rosję republik Abchazji i Osetii Południowej. Na tych terenach utrudniona jest także pomoc konsularna ze strony polskiej ambasady.

Insekty
Gruzja należy do krajów, w których latem panują upały. W połączeniu z wilgocią na wybrzeżu tworzy to dobre warunki do wylęgu komarów. Aby chronić się przed ich ugryzieniami warto nosić przewiewne ubrania z dłuższymi rękawami i nogawkami. W górach natomiast dokuczliwe bywają meszki, których ugryzienia mogą pozostawiać bolesne ślady.

Podróżowanie z dziećmi
Choć Gruzja to kraj bardzo przyjazny dla turystów to ze względu na niezbyt dobrze rozwiniętą infrastrukturę nie zaleca się podróżowania po nim rodzinom z bardzo małymi dziećmi. O ile z maluchami można spędzić naprawdę miły urlop w jednym z czarnomorskich kurortów, o tyle wybieranie się z nimi na wycieczkę lokalnymi środkami transportu po kraju może nie być najlepszym pomysłem. Poza głównymi miastami problemem może być także nabycie artykułów dla niemowląt i małych dzieci, jak sztuczne mleko czy odżywki. Dzieci posiadają także znacznie bardziej wrażliwy układ pokarmowy i podróżując z nimi trzeba być szczególnie ostrożnym przy kupowaniu żywności na bazarach i przydrożnych straganach.

W razie choroby
Poziom opieki w Gruzji stoi na dość niskim poziomie. Turyści mogą korzystać z lokalnych przychodni i szpitali jedynie odpłatnie. Koszt wizyty to około 30 EUR. W Tbilisi czy Batumi istnieją przychodnie prywatne, które są wyposażone znacznie lepiej od placówek państwowych.

Zgłoś błąd

Gruzja w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa (საქართველო, Sakartwelo)
Stolica
Tbilisi
Waluta
1 lari = 100 tetri (GEL)
Język
urzędowy: gruziński, język używany: gruziński, abchaski, osetyjski, rosyjski, ormiański, azerski
Liczba ludności
4630841
Powierzchnia
697002
Religia
dominujące: prawosławie
Ustrój
republika prezydencka

Gruzja - więcej informacji