Kutaisi

Kutaisi w pigułce

Kraj
Gruzja
Liczba ludności
147900
Powierzchnia
70 km2
Nr. kierunkowy
+995 431
Współrzędne
N:42.269084
E:42.717996
Herb
Herb Kutaisi

Co warto zobaczyć w Kutaisi?

Kutaisi jest drugim pod względem wielkości miastem Gruzji i od 2011 do 2019 r. także siedzibą parlamentu. Pełnił funkcję drugiej stolicy, co było nawiązaniem do roli, jaką miasto odgrywało w przeszłości. Obecnie dominuje tu socjalistyczna zabudowa, a najważniejszym zabytkiem jest zbudowana w XI w. katedra Bagrati.

Leżące w zachodniej Gruzji, między Tbilisi, a Batumi, Kutaisi jest obecnie znane turystom przede wszystkim jako miejsce, gdzie lądują tanie linie lotnicze. Można stąd z łatwością dostać się do stolicy i nad morze. Choć nie może zaoferować zbyt wielu cennych zabytków czy bujnego życia nocnego, to nie znaczy, że nie można zatrzymać się w nim na przynajmniej kilka godzin.

Kutaisi zaliczane jest do najstarszych miast w Gruzji. Osadnictwo istniało tu już ponad 2000 lat p.n.e. na szerokie wody historii wypłynęło około VI w. p.n.e. Wchodziło wtedy w skład Kolchidy, która była kolonią greckiego Miletu na wybrzeżu Morza Czarnego. Nazywane wtedy Kita lub Kuti miasto wspomniane jest w opowieści o Argonautach, poszukujących złotego runa.

Kolejny okres świetności miasta rozpoczął się w VIII w., gdy Leon III książę Abchazji uniezależnił swoje państwo od Bizancjum i jego stolicą uczynił Kutaisi. Złote czasy trwały do końca XI w., a w Kutaisi urzędowali najważniejsi gruzińscy władcy tamtych czasów – Bagrat III i Dawid Budowniczy. To właśnie on w 1122 r. przeniósł stolicę do Tbilisi, powodując powolny upadek miasta. Powróciło ono jeszcze na jakiś czas do świetności w okresie od XV do XVII w., gdy Gruzja znajdowała się w rozbiciu.

Po tym czasie, kolejne wojny i okupacje doprowadziły do zniszczenia miasta. Odrodziło się ono jako ważny ośrodek przemysłowy po II wojnie światowej. Stąd właśnie dominuje tu zabudowa w stylu socrealistycznym, a z zabytków ostały się jedynie nieliczne.

Najważniejszym z nich jest XI wieczna katedra Bagrati, zaliczana do grona najważniejszych kościołów Gruzji. Na obrzeżach miasta znajduje się także znany XII wieczny monastyr Gelati.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Kutaisi

Warto wiedzieć

W okolicy Kutaisi

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Kutaisi

Kutaisi - galeria zdjęć

Kutaisi w pigułce

Kraj
Gruzja
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
147900
Powierzchnia
70 km2
Nr. kierunkowy
+995 431
Współrzędne
N:42.269084
E:42.717996

Kutaisi - więcej informacji