Tbilisi

Tbilisi w pigułce

Kraj
Gruzja
Liczba ludności
1152500
Powierzchnia
726 km2
Nr. kierunkowy
+995 32
Współrzędne
N:41.716667
E:44.783333
Herb
Herb Tbilisi

Co warto zobaczyć w Tbilisi?

Położone na wzgórzach nad doliną Kury, nazywanej w języku gruzińskim Mtkwari Tbilisi jest miastem gdzie przenikają się dwa światy – nowoczesny Zachód i tradycyjny ale przy tym niezwykle kolorowy Wschód. Sąsiadują tu ze sobą ultranowoczesne obiekty o futurystycznych kształtach i pochodzące z I tysiąclecia naszej ery zabytki.
Stolicą kraju stało się Tbilisi w VI wieku naszej ery zastępując w tym zaszczytnym mianie sąsiednią Mcchetę. Od tego czasu miasto rozbudowywało się i nabierało blasku. Powstawały tu kolejne wspaniałe budowle, kwitł handel i życie kulturalne. Nie przeszkodziły temu kolejne okupacje i niespokojne dzieje polityczne. Tbilisi, nazywane z rosyjska Tyflisem było prawdziwą perłą w koronie rosyjskiego imperium. Wspaniałe zabytki świadczące o bogatej i długiej historii nie uległy także zniszczeniu w okresie rządów komunistycznych. Gruzińska stolica znajdowała się wtedy wśród najlepiej zadbanych miast całego Związku Radzieckiego.
Dziś Tbilisi to miasto dynamicznych przemian. Obok odnawianych budowli z dawnych wieków wyrastają nowoczesne budynki użyteczności publicznej. Sprawiają one, że poczuć się tu można jak w europejskiej stolicy. Ale wystarczy skręcić w którąkolwiek z bocznych ulic by ponownie poczuć urzekający klimat Zakaukazia, z małymi sklepikami, sprzedawanymi wprost z ulicy owocami, chlebem czy przyprawami oraz niewielkimi restauracjami, które kuszą zapachem pysznego jedzenia. Wszystko to sprawia, że w Tbilisi zakochać się można od pierwszego wejrzenia.

Zgłoś błąd

Dzielnice Tbilisi

Atrakcje turystyczne i zabytki w Tbilisi

W okolicy Tbilisi

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Tbilisi

Miasta w pobliżu Tbilisi

Tbilisi - galeria zdjęć

Tbilisi w pigułce

Kraj
Gruzja
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1152500
Powierzchnia
726 km2
Nr. kierunkowy
+995 32
Współrzędne
N:41.716667
E:44.783333

Tbilisi - więcej informacji