Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Bułgarii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?
Bułgaria leży w południu-wschodniej części Europy, na Półwyspie Bałkańskim. Sąsiaduje z takimi krajami jak: Rumunia, Serbia, Macedonia, Grecja i Turcja. Od wschodu ma także dostęp do Morza Czarnego.
Stolicą i największym miastem Bułgarii jest Sofia. Założona przez Asparucha w 681 roku jest obecnie jednym z najbiedniejszych państw Unii Europejskiej. W swoich początkach była tracką osadą o nazwie Serdyka, którą w starożytności podbili Rzymianie. W średniowieczu stała się częścią pierwszego imperium bułgarskiego. Nazwa pod jaką znamy ją obecnie obowiązuje od 1376 roku. Niedługo potem miasto trafiło pod panowanie imperium osmańskiego. W swojej historii była także pod władzą sowietów. Na terenie Sofii mieszczą się cerkwie i meczety, które są jedną z głównych atrakcji miasta.
Większą część Bułgarii pokrywają góry. Najwyższym szczytem kraju i całego Półwyspu Bałkańskiego jest Musała, wznosząca się na 2925 m n.p.m. Najchętniej wybieranymi przez turystów regionami geograficznymi jest północne wybrzeże Morza Czarnego – tzw. Złote Piaski, południowe wybrzeże Morza Czarnego – tzw. Słoneczny Brzeg, Rodopy, Bałkany Wschodnie ze Starą Pianiną oraz Równina Naddunajska. W trakcie podróży przez kraj warto zwrócić uwagę na miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wśród nich są: Cerkiew Bojańska (niedaleko Sofii), grobowiec tracki (Swesztara), park narodowy Pirinu, Monastyr Rilski, rezerwat przyrody Srebyrna, średniowieczny relikt naskalny „Jeździec z Madary”, tracki grobowiec z Kazanłyku, zabytkowe miasto Nesebyr, zespół cerkwi wykutych w skale (Iwanów).
Kraj w swojej burzliwej historii był pod wpływem bizantyjskim, tureckim, greckim, niemieckim. Kultura i styl życia Bułgarów kształtował się przez tysiące lat, dlatego odwiedzając Bułgarię oprócz poznawania magicznego i dzikiego świata przyrody oraz pięknych zabytków warto poznać miejscową kulturę, która sama w sobie może być ciekawym punktem w trakcie naszej podróży.
To właśnie w Bułgarii, w Warnie znaleziono najbardziej znane skarby na świecie. Warto poznać zwyczaje zakorzenione w starożytności oraz prawosławiu. Tak np. do chwili obecnej w dniu 21 maja, w dzień imienin Konstantyna i Heleny, można być świadkiem chodzenia po rozpalonych węglach. Tancerze „Summers” odpędzają złe duchy i demony w Sylwestra. Warto odwiedzić kraj na wiosnę, w tzw. Lazaruvane, kiedy świętuje się jej nadejście. Obchodzony jest wówczas rytuał związany z dziewczętami chodzącymi od domu do domu i oferującymi błogosławieństwo dla zdrowia oraz bogactwa; będący dla Bułgarów symbolem odnowy.
Bułgaria to także horo – taniec narodowy, róża – symbol kraju, rakija – znany mocny napój alkoholowy, wina, sałatka szopska, czorba i mandża.