Riła

Bułgaria w pigułce

Flaga Bułgarii
Oficjalna nazwa Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България)
Stolica
Sofia
Waluta
1 lew = 100 stotinek (BGN)
Język
bułgarski
Liczba ludności
7 531 000
Powierzchnia
110 910m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Riły Hotele w Rile

Co warto zobaczyć w Rile?

Riła to górski region położony w południowo – zachodniej Bułgarii. Wchodzi on w skład tak zwanej Macedonii Piryńskiej ciągnącej się od okolic Sofii aż po granicę z Grecją. Największym bogactwem tego obszaru są wspaniałe górskie krajobrazy. Grupa górska Riła jest najwyższa w całej Bułgarii. Tu także znajduje się najwyższy szczyt kraju, Musała, licząca 2945 metrów nad poziomem morza.
Riła dzieli się na cztery części, różniące się między sobą budową geologiczna oraz krajobrazem. Najwyższa jest część wschodnia z Musałą. Charakteryzuje się ona dość łagodnymi, połoninnymi grzbietami. Jedynie w okolicy najwyższych szczytów przybierają one bardziej alpejski charakter. Z kolei Riła Środkowa osiąga największe wysokości względne i przyciąga licznymi polodowcowymi jeziorami. Najciekawszą rzeźbę prezentuje Riła Północno-Zachodnia. Znajdujące się tu góry mają alpejski, surowy charakter. Rozdzielają je wspaniałe polodowcowe doliny usiane licznymi jeziorami. To idealny teren do uprawiania turystyki górskiej, tym bardziej, że jest on dość dobrze dostępny komunikacyjnie i możliwe są krótkie 1-2 dniowe wypady. Przeciwieństwem tego obszaru jest Riła Południowo-Zachodnia o łagodnych, długich grzbietach pokrytych górskimi łąkami.
Riła to rejon o bardzo bogatym świecie przyrodniczym. Obserwować tu można piętrowy układ roślinności od doliny rzecznej po alpejskie partie wysokogórskie. Naturalne lasy liściaste i iglaste przechodzą powyżej granicy 2000 metrów nad poziomem morza w zarośla kosodrzewiny oraz górskie łąki. Powyżej nich rosną już tylko niewielkie rośliny naskalne oraz porosty. Prawdziwym bogactwem tych obszarów jest ogromna liczba większych i mniejszych cieków wodnych. Zresztą sama nazwa „Riła” w języku trackim oznaczała „Góry pełne wody”. Oddaje to doskonale jej krajobraz usiany jeziorami, stawami i potokami.
Niezmiernie ciekawe są także podnóża gór, gdzie znaleźć można piękne stare miasteczka oraz jeden z najważniejszych zabytków całej Bułgarii, wpisany na Listę UNESCO Monastyr Rilski.

Zgłoś błąd

Mapa Riły

Riła - galeria zdjęć

Bułgaria w pigułce

Flaga Bułgarii
Oficjalna nazwa Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България)
Stolica
Sofia
Waluta
1 lew = 100 stotinek (BGN)
Język
bułgarski
Liczba ludności
7 531 000
Powierzchnia
110 910m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika parlamentarna