Bułgaria

Bułgaria w pigułce

Flaga Bułgarii
Oficjalna nazwa Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България)
Stolica
Sofia
Waluta
1 lew = 100 stotinek (BGN)
Język
bułgarski
Liczba ludności
7 531 000
Powierzchnia
110 910m2
Religia
prawosławie
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Bułgarii Hotele w Bułgarii

Komunikacja & środki lokomocji w Bułgarii

Po Bułgarii możemy poruszać się swobodnie ze względu na dobrze rozwiniętą sieć komunikacji i dróg.

Środki lokomocji na terenie

Auto
Na większości dróg w Bułgarii będziemy poruszali się z prędkością 100 lub 60 km/h. Kierowcy z Polski mogą jeździć samochodem z polskim prawo jazdy. Obowiązują międzynarodowe przepisy ruchu drogowego, które praktycznie nie różnią się od naszych. Jeśli chcemy wjechać do Bułgarii własnym autem i nim poruszać się po terenie tego kraju jeszcze przed wyjazdem należy dokładnie zapoznać się z systemem opłat drogowych i winet, które obowiązują na drogach pierwszej, drugiej i trzeciej kategorii.

Autobus
Jest to opcja trochę droższa od pociągu, ale o wiele lepiej funkcjonująca. Główny dworzec autobusowy znajduje się blisko centrum miasta, w pobliżu dworca kolejowego i autobusowego dworca międzynarodowego. Dostaniemy się z niego do większych miast oraz różnych regionów miasta. Natomiast jeśli interesuje nas np. podróż w góry trzeba udać się na dworzec o nazwie Owcza Kupeł.
Autobusy obsługujące klientów na trasach dłuższych (poza miasto) różnią się poziomem komfortu od tych lokalnych.

Autostop
Bardzo popularna forma przemieszczania się po Bułgarii, ale na prowincji trzeba liczyć się z tym, że „łapanie” autostopu może zając więcej czasu niż w pobliżu większych miast. Bułgarzy są przyjaźnie nastawieni do autostopowiczów, szczególnie młodzi kierowcy, którzy chętnie zatrzymują się i oferują podwózkę.

Metro
W Sofii mamy także do dyspozycji metro. Ceny biletów zbliżone do innych środków lokomocji na terenie miasta.

Minibusy
Popularne w stolicy i jej okolicach. Koszt przejazdu to ok. 2 zł. Zatrzymują się na życzenie klienta we wskazanym miejscu.

Pociąg
Bilety są tanie, ale prędkość pociągów lokalnych pozostawia wiele do życzenia. Te kursujące na trasach dłuższych są szybsze, ale i tak np. z Sofii do Warny pociągiem będziemy jechali ok. 9 h, kiedy autobusem tylko ok. 5 /6 h. Warto jednak wybrać właśnie ten środek lokomocji na terenach, które mają ciekawy krajobraz za oknem.

Taksówki
Jedna z tańszych i bardzo popularnych opcji poruszania się po Bułgarii. Jest to szczególnie godny polecenia środek transportu, kiedy wiemy, że innym środkiem lokomocji będziemy musieli mieć przynajmniej jedną przesiadkę lub w przypadku podróży w dwie czy więcej osób. Należy jednak uważać na taksometry i przejechaną odległość. Najlepiej jeszcze przed wejściem do taksówki ustalić kierunek i cenę.

Tramwaj
Jest to jeden ze środków lokomocji, którym można poruszać się po Sofii. Bilet tramwajowy to koszt ok. 2 zł. Dla osób planujących zwiedzanie miasta poleca się wykupienie talonów na bilety.

Zgłoś błąd

Bułgaria w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България)
Stolica
Sofia
Waluta
1 lew = 100 stotinek (BGN)
Język
bułgarski
Liczba ludności
7531000
Powierzchnia
1109102
Religia
prawosławie
Ustrój
republika parlamentarna

Bułgaria - więcej informacji