Odessa

Odessa w pigułce

Kraj
Ukraina
Liczba ludności
1004409
Powierzchnia
236,9 km2
Nr. kierunkowy
+ 380 (0)482
Współrzędne
N:46.466667
E:30.733333
Herb
Herb Odessy

Co warto zobaczyć w Odessie?

Odessa to niezwykle urokliwa miejscowość na terenie Ukrainy, usytuowana tuż nad wybrzeżem Morza Czarnego. Turystów zdaje się tu przyciągać przede wszystkim łagodna zabudowa miasta oraz jasne, piaszczyste plaże, stanowiące idealne miejsce do wypoczynku.

Ta nadmorska miejscowość poza tym, iż posiada liczne walory turystyczne, może się także poszczycić jednym z największych portów Ukrainy. Odessa jest miastem stosunkowo młodym, ale nie znaczy to, że nie można to znaleźć fascynujących zabytków. Wręcz przeciwnie, ich lista wydaje się być zadziwiająco długa, co może wprawić niejednego turystę w zdumienie.

Nazwa miasta wywodzi się od dawnej kolonii greckiej, która tu istniała – Odessos. Przez wiele lat tereny Odessy były miejscem styku wielu kultur. Przebywali tu między innymi Goci, Hunowie oraz Tatarzy. Miasto natomiast oficjalnie zostało założone dopiero przez Rosjan pod koniec XVIII wieku. Wówczas ośrodek ten stał się swego rodzaju „ziemią obiecaną”. Przybywał tu każdy, kto szybko chciał się wzbogacić. To właśnie znajdował się główny port, z którego odbywał się eksport rosyjskiego zboża (miasto było wówczas stolicą Odeskiej Republiki Radzieckiej).

Dzisiaj ten sławny odeski kurort cieszy się niesłabnącą popularnością. Głównym deptakiem miasta jest ulica Deribasowska, wzdłuż której ciągną się liczne sklepy oraz restauracje. Atrakcyjnym miejscem jest również nadmorska promenada, tętniąca życiem o każdej porze dnia i nocy…

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Odessie

W okolicy Odessy

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Odessy

Miasta w pobliżu Odessy

Odessa - galeria zdjęć

Odessa w pigułce

Kraj
Ukraina
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1004409
Powierzchnia
236,9 km2
Nr. kierunkowy
+ 380 (0)482
Współrzędne
N:46.466667
E:30.733333

Odessa - więcej informacji