Morze Sawu

Morze Sawu
Autor: M.Minderhoud, Licencja: Domena publiczna

Niewielkie, choć bardzo głębokie Morze Sawu jest wewnętrznym akwenem Archipelagu Malajskiego. Leży między Małymi Wyspami Sundajskimi, rozciągając się na przestrzeni około 600 kilometrów z zachodu na wschód i około 200 kilometrów z północy na południe.

Jest to zbiornik osiągający głębokość blisko trzech i pół kilometra. Przy dużym zasoleniu oraz wysokiej temperaturze wód (około 26-28 stopni Celsjusza) stwarza on doskonałe warunki dla wszelkich form podwodnego życia. Dno Morza Sawu wprost roi się od różnobarwnych ryb i innych zwierząt. Żyją tu także koralowce tworzące wspaniałe rafy oraz całe masy kolorowych podwodnych roślin. Gdyby szukać pierwowzoru, na którym wzorowali się graficy z filmu „Gdzie jest Nemo” Morze Sawu byłoby do tego idealne.

Bogactwo podwodnego świata sprzyja rozwojowi w tym rejonie turystyki związanej z nurkowaniem. Można tu uprawiać zarówno snorkeling jak i nurkowanie głębinowe, z pełnym osprzętem. Dużą popularnością cieszy się także podziwianie podwodnego świata z pokładów łodzi z przezroczystym dnem.

Morze Sawu to także dobre miejsce dla wielbicieli windsurfingu. Tutejsze plaże oraz rozbijające się o nie morskie fale tworzą dla nich znakomite warunki. Rejon ten staje się coraz bardziej popularny wśród wielbicieli pływania na desce ale wciąż jest tu stosunkowo spokojnie, a ilość turystów pozwala na rozkoszowanie się kontaktem z morzem i wiatrem w znacznie mniej zatłoczonych warunkach.

Rozsiane po Morzu Sawu wyspy pełne są egzotycznej roślinności, która sama w sobie stanowi nie lada atrakcję dla przybyszów z Europy. Zieleń drzew ożywiana jest wspaniale kwitnącymi kwiatami, a wraz z otaczającą je szmaragdową morską wodą tworzy prawdziwie rajski krajobraz.

Atrakcje nad Morzem Sawu:
Park Narodowy Komodo

Miejscowości nad Morzem Sawu:
Kupang
Kalabahi
Ende
Waingapu

Zobacz też

Wielkie Jezioro Niewolnicze

W północno-zachodniej części Kanady, w pobliżu koła podbiegunowego leży Wielkie Jezioro Niewolnicze. To drugi...
Wielkie Jezioro Niewolnicze

Morze Balearskie

Morze Balearskie dawniej znane było jako Morze Iberyjskie. Morze to stanowi niewielki fragment Morza...
Morze Balearskie

Morze Balijskie

Morze Balijskie jest częścią Oceanu Spokojnego. Wielu geografów uznaje je za część Morza Jawajskiego....
Morze Balijskie

Rzeka Wołga

Wołga to z pewnością rzeka wyjątkowa – zarówno pod względem swojej powierzchni oraz długości....
Rzeka Wołga

Morze Irlandzkie

Morze Irlandzkie jest częścią Oceanu Atlantyckiego. Leży pomiędzy Irlandią i Wielką Brytanią. Od północy...
Morze Irlandzkie

Lady Bird Lake

Jezioro to dawniej znane było pod nazwą Town Lake. Jest to zbiornik wodny na...
Lady Bird Lake