Morze Sawu

Morze Sawu
Autor: M.Minderhoud, Licencja: Domena publiczna

Niewielkie, choć bardzo głębokie Morze Sawu jest wewnętrznym akwenem Archipelagu Malajskiego. Leży między Małymi Wyspami Sundajskimi, rozciągając się na przestrzeni około 600 kilometrów z zachodu na wschód i około 200 kilometrów z północy na południe.

Jest to zbiornik osiągający głębokość blisko trzech i pół kilometra. Przy dużym zasoleniu oraz wysokiej temperaturze wód (około 26-28 stopni Celsjusza) stwarza on doskonałe warunki dla wszelkich form podwodnego życia. Dno Morza Sawu wprost roi się od różnobarwnych ryb i innych zwierząt. Żyją tu także koralowce tworzące wspaniałe rafy oraz całe masy kolorowych podwodnych roślin. Gdyby szukać pierwowzoru, na którym wzorowali się graficy z filmu „Gdzie jest Nemo” Morze Sawu byłoby do tego idealne.

Bogactwo podwodnego świata sprzyja rozwojowi w tym rejonie turystyki związanej z nurkowaniem. Można tu uprawiać zarówno snorkeling jak i nurkowanie głębinowe, z pełnym osprzętem. Dużą popularnością cieszy się także podziwianie podwodnego świata z pokładów łodzi z przezroczystym dnem.

Morze Sawu to także dobre miejsce dla wielbicieli windsurfingu. Tutejsze plaże oraz rozbijające się o nie morskie fale tworzą dla nich znakomite warunki. Rejon ten staje się coraz bardziej popularny wśród wielbicieli pływania na desce ale wciąż jest tu stosunkowo spokojnie, a ilość turystów pozwala na rozkoszowanie się kontaktem z morzem i wiatrem w znacznie mniej zatłoczonych warunkach.

Rozsiane po Morzu Sawu wyspy pełne są egzotycznej roślinności, która sama w sobie stanowi nie lada atrakcję dla przybyszów z Europy. Zieleń drzew ożywiana jest wspaniale kwitnącymi kwiatami, a wraz z otaczającą je szmaragdową morską wodą tworzy prawdziwie rajski krajobraz.

Atrakcje nad Morzem Sawu:
Park Narodowy Komodo

Miejscowości nad Morzem Sawu:
Kupang
Kalabahi
Ende
Waingapu

Zobacz też

Jezioro Bajkał

Otoczone wznoszącymi się na wysokości ponad 2000 metrów górami jezioro Bajkał na rosyjskiej Syberii...
Jezioro Bajkał

Jezioro Athabaska

Athabaska to ósme pod względem wielkości jezioro Kanady. Znajduje się na pograniczu dwóch prowincji,...
Jezioro Athabaska

Morze Seram

Jednym z mniejszych mórz wchodzących w skład Oceanu Spokojnego jest Morze Seram. Znajduje się...
Morze Seram

Jezioro Patos

Jezioro Patos położone jest w Ameryce Południowej w południowo- wschodniej Brazylii, w stanie Rio...
Jezioro Patos

Morze Jawajskie

Morze Jawajskie to wewnętrzne morze Indonezji położone miedzy wyspami Jawa na południu, Borneo na...
Morze Jawajskie

Morze Tasmana

Morze położone na Oceanie Spokojnym, od zachodu ograniczone Tasmanią i Australią, ze wschodu Nową...
Morze Tasmana