Ocean Indyjski

Ocean Indyjski
Autor: Dante, Licencja: Domena publiczna

Najmniejszy z oceanów, noszący od swojego położenia nazwę Indyjskiego rozciąga się od Azji Południowej, z półwyspami Indyjskim i Arabskim na północy po Antarktydę. Na zachodzie jego granice wyznaczają wschodnie wybrzeża Afryki, na wschodzie zaś Archipelag Wysp Sundajskich i wybrzeża Australii.

W przeważającej części Ocean Indyjski leży w strefie klimatów równikowych i zwrotnikowych, a więc gorących i w tym przypadku także wilgotnych. W rejonie tym występuje pora deszczowa i deszcze monsunowe. Rozkład tych opadów należy brać pod uwagę podczas planowania podróży nad Ocean Indyjski. W okresie wilgotnym deszcze padają niemal codziennie, a ogromna wilgotność powietrza nie pozwala na normalne funkcjonowanie.

Wybrzeża Oceanu Indyjskiego oraz leżące na nim liczne wyspy są częstym celem turystów poszukujących czystych plaż, złotego piasku oraz ciepłej i przejrzystej wody morskiej. Z tego też względu powstało tu wiele kurortów. Skupiają się one na Wyspach Sundajskich, z najpopularniejszą Bali, leżącą na pograniczu z Pacyfikiem, Mauritiusie, Malediwach czy Seszelach. Zdjęcia tutejszych plaż, nadmorskich hoteli ukrytych w palmowych zagajnikach, płytkich lagun z intensywnie błękitną wodą mogą z powodzeniem stanowić obraz raju na ziemi.

W ostatnich latach także państwa afrykańskie starają się wykorzystać swoje korzystne położenie i przyciągnąć na wybrzeże turystów. Jak dotąd najlepiej sztuka ta udaje się Tanzanii, do której należy niewielka wyspa Zanzibar. Stała się ona prawdziwym centrum turystycznym regionu, nie ustępującym bardziej znanym ośrodkom azjatyckim.

Wybrzeża Oceanu Indyjskiego to także prawdziwy raj dla miłośników innych kultur. Znaleźć tu można wszelkie odmiany egzotyki, od muzułmańskich krajów Zatoki Perskiej i Półwyspu Arabskiego, przez urzekające mieszanką mistycyzmu i gospodarczej zaradności Indie, buddyjską Sri Lankę, Tajlandię z potężnymi ukrytymi w dżungli świątyniami po tak zwaną „Czarną Afrykę”. Warto jednak pamiętać przy planowaniu egzotycznych wojaży o tym, że mimo Silskich widoków wiele z państw tego regionu nie należy do bezpiecznych. W całym regionie toczą się lokalne konflikty zbrojne, wybuchają zamieszki, dochodzi także do porwań turystów dla okupu. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić bieżące zalecenia MSZ gdyż sytuacja bywa czasem bardzo dynamiczna.

Miasta leżące nad Oceanem Indyjskim
Dżibuti
Aden
Al Mukalla
Maskat
Dubaj
Abu Dabi
Doha
Kuwejt
Karaczi
Mumbaj
Cennaj (Madras)
Surat
Puri
Panjim
Kolombo
Chittagong
Singapur
Kuala Lumpur
Kulim
Darwin
Perth
Adelaide
Fort Augusta
Phuket
Mogadiszu
Mombasa
Dar es Salam
Maputo
Dunbar
Port Elizabeth

Wyspy i Archipelagi
Sri Lanka
Madagaskar
Zanzibar
Mauritius
Seszele
Komory
Phuket
Wyspa Bożego Narodzenia
Sokotra
Reunion

Atrakcje turystyczne
Wybrzeże stanu Goa w Indiach
Stare Goa
Fort Aguada
Kurorty Wyspy Pukhet

Zobacz też

Tarkwa Bay

Położenie byłej stolicy Nigerii, Lagosu, nad Oceanem Atlantyckim, dodaje mu ogromnego uroku. Jednym z...
Tarkwa Bay

Bay of Islands

Bay of Islands to Zatoka Wysp, w której położone jest niewielkie miasto Russell. To...
Bay of Islands

Rzeka Missisipi

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzek świata jest Missisipi. To największa, licząca ponad 4000 kilometrów,...
Rzeka Missisipi

Rzeka Wisła

Wisła, rzeka, której żadnemu Polakowi przedstawiać nie trzeba. Nazywana Królową Polskich rzek, przecina kraj...
Rzeka Wisła

Hạ Long (zatoka)

Zatoka Ha Long stanowi obszar przekraczający 1,5 tysiąca km kwadratowych. Znajduje się w Zatoce...
Hạ Long (zatoka)

Jezioro Sewan

Jezioro Sewan jest jedną z największych atrakcji całej Armenii. Jest to największe jezioro wysokogórskie...
Jezioro Sewan