Morze Żółte

Morze Żółte
Autor: Map-fan, Licencja: CC-BY-SA

Przez Chińczyków zwane Huanghai, a przez mieszkańców Korei Hwang Hae, Morze Żółte jest jedną z odnóg Oceanu Spokojnego, która leży pomiędzy wybrzeżem chińskim, a terytorium obu Korei. Posiada przeciętne zasolenie na poziomie 32 promili, a średnia głębokość wynosi tutaj 41 metrów. Jest to morze dosyć płytkie – w najgłębszych miejscach sięga zaledwie 115 metrów poniżej tafli wody. Nazwa Morze Żółte nie jest przypadkowa, woda posiada bowiem żółtawy odcień. Bierze on się od napływów rzecznych pochodzących głównie z Żółtej Rzeki.

Morze Żółte dla lokalnej gospodarki jest niezwykle ważne – umożliwia żeglugę statków wielkogabarytowych, posiada kilka dużych portów, a dla przeciętnych mieszkańców tychże terenów jest szansą na obfite połowy ryb.
Morze żółte rozciąga się na szerokości około 960 kilometrów od północy na południe oraz około 700 kilometrów od wschodu na zachodu. Posiada powierzchnię około 380 tysięcy metrów kwadratowych oraz pojemność około 17 tysięcy kilometrów sześciennych. Morze to tak naprawdę podtopiona część szelfu kontynentalnego, który utworzył się po ostatniej epoce lodowcowej, czyli około 10 tysięcy lat temu, kiedy poziom morza na całej planecie zwiększył się o 120 metrów w porównaniu do obecnego pułapu.

Na morzu znajduje się szereg wysp – wszystkie z nich leżą na terenie Korei Południowej. Najważniejsze z nich to Anmado, Sindo, Wando, Jindo, Hauido oraz Hongdo. Okolica posiada umiarkowany klimat, bardzo często jednak nawiedzana jest przez zimne, suche wiatry oraz silne monsuny z północy, wiejące od listopada do marca. O ile w styczniu temperatura spada wyraźnie poniżej 0 stopni Celsjusza to w lecie średnie temperatury osiągają nawet 28 stopni!

Wybrzeże Morza Żółtego jest bardzo obficie zamieszkane – na jeden kilometr kwadratowy przypada co najmniej 250 mieszkańców. Przybrzeżne wody od wieków wykorzystywane są jako popularne i obfite miejsca połowów – znaleźć można tutaj około 200 różnych gatunków ryb. Oprócz tego znajdujemy tutaj kilka dużych portów takich jak Dalian, Tianjin, Qingdao, Qinhuangdao (Chiny), Incheon, Gunsan, Mokpo (Korea Południowa) oraz Nampho (Korea Północna).

Morze Żółte to spora liczba miejscowości turystycznych i atrakcji przygotowanych dla wczasowiczów. Jak nad każdym morzem będziemy mogli znaleźć tutaj strzeżone kąpieliska, mariny, miejsca wydzielone do żeglowania oraz uprawiania ekstremalnych sportów wodnych.

Najważniejsze atrakcje w okolicach Morza Żółtego:
Anmado
Baengnyeongdo
Daebudo
Deokjeokdo
Gageodo
Ganghwado
Hauido
Heuksando
Hongdo
Jejudo
Jindo
Muuido
Sido
Silmido
Sindo
Wando
Yeongjongdo
Yeonpyeongdo
Dalian
Tianjin
Qingdao
Qinhuangdao
Incheon
Gunsan
Mokpo
Nampho

Zobacz też

Morze Koralowe

Morze Koralowe położone jest w Australii. Od zachodu graniczy z Oceanem Indyjskim, dzięki Cieśninie...
Morze Koralowe

Rzeka Kama

Kama to jedna z głównych rzek Rosji. Jest dopływem Wołgi i liczy sobie 1805...
Rzeka Kama

Morze Egejskie

Morze Egejskie to akwen wodny znajdujący się we wschodniej części Morza Śródziemnego. Położone jest...
Morze Egejskie

Morze Celtyckie

Morze Celtyckie jest częścią Oceanu Atlantyckiego. To otwarty akwen, który wydzielony został sztucznie na...
Morze Celtyckie

Lady Bird Lake

Jezioro to dawniej znane było pod nazwą Town Lake. Jest to zbiornik wodny na...
Lady Bird Lake

Rzeka Wisła

Wisła, rzeka, której żadnemu Polakowi przedstawiać nie trzeba. Nazywana Królową Polskich rzek, przecina kraj...
Rzeka Wisła