Rzeka Nil

Rzeka Nil
Autor: Mschlindwein, Licencja: Domena publiczna

Nil – obok Amazonki najdłuższa rzeka na świecie, która rozciąga się praktycznie na całej długości Czarnego Lądu, obejmując wszystkie jego strefy klimatyczne! Rozpościerając się na dwóch różnych półkulach jest zarówno głównym dostarczycielem wody do najżyźniejszych terenów oraz ostatnią deską ratunku dla terenów z najmniej korzystnymi dla rozwoju fauny i flory terenów.

Ponad 6,5 tysiąca kilometrów długości, prawie 3 miliony kwadratowe powierzchni dorzecza oraz przepustowość 3 tysięcy metrów wody na sekundę robi z pewnością ogromne wrażenie! Uchodząca ostatecznie do Morza Śródziemnego rzeka, która na kontynencie afrykańskim odgrywa niezwykle ważną rolę od czasów starożytnych, przepływa aż przez 7 krajów na Czarnym Lądzie. Są to Egipt, Sudan, Sudan Południowy, Uganda, Tanzania, Rwanda oraz Burundi.

Główną część Nilu stanowi Kagera o długości 420 kilometrów, płynąca po podłożu wulkanicznym. Napotykając po drodze ogromną ilość progów skalnych tworzy przepiękne i rozległe wodospady ostatecznie wpływając do Jeziora Wiktorii, aby po kilkudziesięciu kilometrach opuścić wody tego największego, afrykańskiego zbiornika i podążać dalej w stronę Morza Śródziemnego.

Najważniejszą częścią Nilu, przynajmniej kilka tysięcy lat temu, była jego rozległa Delta, której łączna powierzchnia wynosi 22 tysiące kilometrów kwadratowych. Około 175 kilometrów oddzielonego od morza lądu to niezwykle żyzne tereny, które były gwarantem ciągłego dostępu do wody, urodzaju oraz wyjątkowo korzystnego klimatu. Nawet w czasach dzisiejszych, z powodu żyzności mułowatej gleby, większość powierzchni delty zajmują uprawy trzciny cukrowej, bawełny, pszenicy oraz ryżu.

Na wielu odcinkach, Nil posiada silnie zagospodarowane nabrzeże – nie znajdujemy tutaj tylko i wyłącznie portów, ale również liczne atrakcje turystyczne, wśród których przeważają oczywiście rejsy po najdłuższej rzece świata.

Gdybyśmy teoretycznie wypłynęli z początkowymi nurtami Nilu w środkowej części Afryki i powoli podążali w stronę ujścia rzeki do morza, to moglibyśmy po drodze poznać wszystkie z najważniejszych atrakcji Czarnego Lądu – część piramid, figurę Ramzesa II, zobaczyć antyczne grobowce, świątynie dawnych bóstw, wyjątkowe miasta i tym podobne!

Najciekawsze miejsca nad Nilem:
Jinja
Juba
Chartum
Kair
Piramida w Meidum
Grobowce
Sfinks
Posąg Ramzesa II
Kamienna Kaplica Koptów
Cmentarz Arabski
El-Hammamiya
Piramida Sesostrisa II
Świątynia Horusa
El-Daba
Daraw
El-Hiwa
Biba
Dishasha
Hiw
El-Khattara
Faw Qibli
Sidfa
Abutig
Gebel Abu Foda
Tahta
Dishna
Kom Ishqaw
Ruiny egipskie

Zobacz też

Rzeka Warta

Warta to trzecia co do długości rzeka w Polsce. Choć gdybyśmy policzyli jedynie te...
Rzeka Warta

Jezioro Michigan

Amerykanie lubią szczycić się posiadaniem wszystkiego co największe, najlepsze i bezkonkurencyjne w skali światowej....
Jezioro Michigan

Zalew Szczeciński

Zalew Szczeciński, do którego uchodzi Odra (nie jest on estuarium, czyli rozszerzonym jej ujściem,...
Zalew Szczeciński

Jezioro Bajkał

Otoczone wznoszącymi się na wysokości ponad 2000 metrów górami jezioro Bajkał na rosyjskiej Syberii...
Jezioro Bajkał

Morze Moluckie

Morze Moluckie to akwen wewnętrznym Archipelagu Malajskiego. Należy do Oceanu Spokojnego a jego położenie...
Morze Moluckie

Morze Bismarcka

Morze Bismarcka jest znane również jako Morze Nowogwinejskie. Typ tego zbiornika wodnego to morze...
Morze Bismarcka