Rzeka Odra

Rzeka Odra
Autor: NordNordWest,

Istnieje turystyka piesza, rowerowa, górska i wiele innych. Ba – nawet jest turystyka koncertowa. A czy słyszeliście o turystyce rzecznej? Przyznamy, że my również nie. A przecież wystarczy zarezerwować sobie dwa letnie tygodnie i można zwiedzić wszystko, co jest warte naszej uwagi, na przykład nad Odrą. I właśnie ten sposób odpoczynku chcemy wam polecić w niniejszym materiale.

Odra to druga największa rzeka w naszym kraju. Jej źródła są w Czechach, potem płynie przez Śląsk, następnie na całkiem sporym odcinku jest rzeką graniczną. To wszystko możemy jednak przeczytać w encyklopedii. A jaka jest Odra z punktu widzenia turysty? Po pierwsze jest rzeką w sam raz dla miłośników transportu i techniki. To najlepiej przystosowany do żeglugi szlak śródlądowy w Polsce, a takie jego elementy, jak Kanał Gliwicki i stopnie wodne mogą zaciekawić każdego.

Odra to również rzeka urokliwych poniemieckich miasteczek. Wrocław, Szczecin i Opole znamy wszyscy, nawet jeśli nie odwiedzaliśmy tych miast. Ale nad rzeką położonych jest ich dużo więcej: Głogów, Brzeg, Brzeg Dolny, Jelcz, Racibórz… wszystkie one mają spory potencjał turystyczny, często jeszcze nieodkryty i niedoceniony.

Odra to także nie tylko rzeka – szlak wodny, ale rzeka szlaków pieszych i rowerowych. Parki krajobrazowe i narodowe, które znajdują się w jej pobliżu, dają możliwość aktywnego wypoczynku wszystkim amatorom takiego właśnie zwiedzania.

I wreszcie Odra to rzeka międzynarodowa: przecież przepływa przez trzy kraje. Dlatego decydując się na wakacje szlakiem Odry, zwiedzimy nie tylko Polskę, ale też część Czech i Niemiec.

A o jakich atrakcjach warto pamiętać będąc nad Odrą?

Zwiedzając największe miasto nad Odrą, czyli Wrocław, nie można odpuścić sobie rejsów statkami po rzecze. Sam Wrocław jest położony nad Odrą bardzo malowniczo, dzięki czemu taki rejs będzie jeszcze ciekawszy. W sezonie letnim statki odpływają z kilku przystani, w tym na Ostrowie Tumskim, a koszt takiej wycieczki Odrą po Wrocławiu to około 20 złotych od osoby.

Każda większa rzeka ma wyraźnie zaznaczone swoje źródło, które jednocześnie staje się atrakcją turystyczną. Nie inaczej jest w przypadku Odry. Aby je zobaczyć, musimy udać się na Morawy, ponieważ w początkowym biegu ta druga największa polska rzeka płynie przez Czechy. Źródło Odry położone jest na wysokości ponad 600 metrów nad poziomem morza, a przybysze, którzy się tu znajdą, mogą odpocząć sobie pod stylowymi altankami, aby nabrać sił do dalszych pieszych wędrówek.

Płynąc statkiem na wrocławskim odcinku Odry na pewno nie umkną waszej uwadze stylowe i ciekawe mosty, jakie zostały przerzucone tutaj przez rzekę. O ile mosty w Polsce nie należą do ciekawych konstrukcji architektonicznych, o tyle we Wrocławiu jest na czym zawiesić oko. Twojej uwadze polecamy most Grunwaldzki, wyglądający prawie jak wiszące mosty nowojorskie, nowy podwieszany most Milenijny oraz stylowo wyglądający most Zwierzyniecki.

Odra, w przeciwieństwie do Wisły, przez ostatnie dziesięciolecia pełniła bardzo ważną rolę jako droga wodna. Towary do portu w Szczecinie płynęły nie tylko z Dolnego i Górnego Śląska, ale także od naszych południowych sąsiadów, którzy dostępu do morza przecież nie mają. Aby żegluga na Odrze była możliwa, trzeba było ją udrożnić, budując stopnie, które spiętrzają wodę o kilka metrów, a w ich sąsiedztwie postawić śluzy dla barek i statków. Takich śluz i stopni wodnych na całej Odrze jest ponad 20! Dla wielbicieli techniki to prawdziwa gratka.

Podczas gdy miłośnicy techniki mogą oglądać stopnie wodne na Odrze, zwolennicy spokojnej jazdy rowerowej koniecznie powinni udać się na szlak rowerowy wzdłuż polsko – niemieckiej granicy. Pociągnięty jest on po niemieckiej stronie. Ten szlak to wygodna, zwykle asfaltowa alejka, na większości długości poprowadzona wałem przeciwpowodziowym. Jeśli zdecydujecie się na podróż tym szlakiem, proponujemy tak ją rozplanować, aby nocować po polskiej stronie – wyjdzie taniej.

Jadąc po szlaku rowerowym Odry nie zawsze natniecie się na mosty, które umożliwią wam przeprawę. Tych szczególnie w dolnym biegu rzeki nie jest aż tak dużo. Nic straconego. O wiele ciekawiej będzie się przeprawić promem. W samym województwie lubuskim takich przepraw jest aż cztery. Dla turystów będzie to niemała atrakcja, ale pamiętajmy, że dla mieszkańców tych okolic promy są niezbędne w codziennym życiu. Koszt przeprawy? Zaledwie kilka złotych od osoby.

Atrakcje nad Odrą:
Kanał Gliwicki
Amfiteatr w Opolu
Przystanek Woodstock
Park Narodowy Ujście Warty
Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry
Zalew Szczeciński

Miasta nad Odrą, które warto zobaczyć:
Ostrawa
Racibórz
Kędzierzyn-Koźle
Opole
Brzeg
Jelcz-Laskowice
Wrocław
Brzeg Dolny
Głogów
Nowa Sól
Frankfurt nad Odrą
Szczecin

Zobacz też

Jezioro Sewan

Jezioro Sewan jest jedną z największych atrakcji całej Armenii. Jest to największe jezioro wysokogórskie...
Jezioro Sewan

Ocean Spokojny

Ocean Spokojny, nazywany także Pacyfikiem to największy na Ziemi zbiornik wodny. rozciąga się od...
Ocean Spokojny

Diyawanna Oya

Diyawanna Oya – Jezioro Parlamentarne to najważniejsze miejsce w Kotte. Jezioro utworzone zostało po...
Diyawanna Oya

Jezioro Boiling

Zaledwie 10 kilometrów od Roseau, w dżungli, na terenie parku Morne Trois Pitons znajduje...
Jezioro Boiling

Ocean Indyjski

Najmniejszy z oceanów, noszący od swojego położenia nazwę Indyjskiego rozciąga się od Azji Południowej,...
Ocean Indyjski

Rzeka Dunaj

Dunaj jest rzeką ze wszech miar zasługującą na turystyczną uwagę. Po pierwsze, osiągając prawie...
Rzeka Dunaj