Park Narodowy Ujście Warty

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Parku Narodowego Ujście Warty Hotele w Parku Narodowym Ujście Warty

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Ujście Warty?

Park Narodowy „Ujście Warty” jest jednym z najmłodszych parków na terenie naszego kraju. Został utworzony dopiero w 2001 roku i powstał poprzez połączenie fragmentu Parku Krajobrazowego „Ujście Warty” z rezerwatem Słońsk. Obszar ten zajmuje obecnie powierzchnię 8074 ha i usytuowany jest tuż przy granicy polsko – niemieckiej.

Przez teren parku, jak łatwo się domyślić, przepływa rzeka Warta, która sprawia, że tutejsze krajobrazy są tak unikatowe. Na obraz parku składają się między innymi pastwiska, łąki oraz trzcinowiska. Rozlewiska oraz łąki, rozpościerające się nad Wartą są ostoją licznych gatunków ptaków. Sam park „Ujście Warty” stanowi dość istotne miejsce pod tym względem na całej mapie europejskiego kontynentu.

Charakterystyka rozlewisk Warty
Na terenie parku można spotkać bardzo dużą liczbę różnorodnych gatunków ptaków, co jest dość rzadkie w naszym kraju. Nadwarciańskie tereny objęte są szczególną ochroną, nie tylko poprzez wzgląd na utworzony tutaj park narodowy, ale także o unikatowości tych terenów zdaje się świadczyć fakt, iż miejsce to zostało objęte Konwencją Ramsar.

Spośród różnorodnych ekosystemów, jakie wykształciły się na terenie parku, na pewno na szczególne zainteresowanie zasługują zarośla wierzbowe oraz lasy łęgowe. To właśnie te zbiorowiska roślinne są miejscem, które upodobało sobie wiele gatunków ptaków. Większość z nich uznano nawet za gatunki, które należy objąć szczególną troską, zgodnie z tak zwaną „Dyrektywą Ptasią”, wprowadzoną przez europejski program Natura 2000. Spośród gatunków objętych taką ochroną możemy wyróżnić między innymi rybitwę czarną, błotniaka zbożowego, łabędzia krzykliwego.

Park Narodowy „Ujście Warty” to także miejsce, które upodobały sobie gęsi. Właśnie tu jesienią przebywa ich najwięcej. Rozlewiska na tym obszarze są również miejscem zimowania niektórych gatunków ptaków, między innymi zimą można tu spotkać łabędzie oraz bieliki.

Specyficzne, podmokłe tereny stały się również ostoją dla wielu innych gatunków zwierząt. Na terenie parku można spotkać więc ciekawe gatunki płazów (są to przede wszystkim ropuchy szare i żaby moczarowe), gadów oraz ryb. Nie brakuje tu też ssaków, zajęczaków, parzystokopytnych oraz gryzoni.

Zabytki i atrakcje turystyczne
Rozlewisko Warty wydaje się być terenem bagnistym i nieco niedostępnym, ale nie oznacza to, że na obszarze parku nie znajdziemy miejsc ciekawych pod względem turystycznym. Wręcz przeciwnie. Możemy tu odnaleźć wiele atrakcji, do których należą w głównej mierze zabytki, takie jak mury kurtynowe Twierdzy Kostrzyn, zespół pałacowo – parkowy w Dąbroszynie czy ruiny zamku Joannitów w Słońsku.

Twierdza Kostrzyn jest bardzo często nazywana „kostrzyńskimi Pompejami”. Można tu obejrzeć ciekawy układ urbanistyczny dawnego miasta, zachowały się tu także ruiny zamku oraz kościoła farnego. Pałac w Dąbroszynie to równie interesujący zabytek, który stanowiony jest przez obiekt zbudowany jeszcze w XVII wieku. We wnętrzach można podziwiać zabytkowe sztukaterie.

Jeśli wystarczy nam nieco czasu, możemy też zwiedzić ruiny zamku Joannitów w Słońsku. To dawny gotycki zamek, będący niegdyś siedzibą Joannitów. Obiekt został zniszczony przez pożar w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Praktyczne informacje dla turystów
Park Narodowy „Ujście Warty” dostępny jest dla turystów przez cały rok, od wschodu, do zachodu słońca. Na terenie parku znajduje się wiele szlaków pieszych oraz rowerowych, natomiast samochodem można się tu poruszać po wyznaczonych drogach publicznych. Przed wejściem na obszar parku, warto zapoznać się z regulaminem, który znaleźć można w zasadzie na wszystkich drogach prowadzących na teren parku.

Przebywając na obszarze parku, warto pamiętać, iż jest on miejscem, w którym przyroda znajduje się pod szczególną ochroną. Dlatego należy tu zachować ciszę, a także pamiętać o tym, by nie zaśmiecać szlaków oraz ścieżek przyrodniczych. Na terenie parku obowiązują również ograniczenia związane z biwakowaniem, filmowaniem oraz nagrywaniem przyrody. Szczegółowe informacje można odnaleźć przede wszystkim w regulaminie parku.

Zgłoś błąd

Mapa Parku Narodowego Ujście Warty

Park Narodowy Ujście Warty - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna