Rzeka Wisła

Rzeka Wisła

Wisła, rzeka, której żadnemu Polakowi przedstawiać nie trzeba. Nazywana Królową Polskich rzek, przecina kraj na dwie niemal równe części. Toczy swe wody, to szybciej, to wolniej od Beskidu Śląskiego po Morze Bałtyckie, mijając po drodze dostojne miasta o długiej historii, niewielkie wioski, lasy i pola. W górnym biegu przeskakuje wartko po kamieniach, dalej na północ rozlewa się szeroko po piaszczystych łachach.

Wisła to rzeka o różnych obliczach, których poznawanie może być wspaniałą przygodą dla każdego turysty. Wzdłuż jej biegu znajdą coś dla siebie ludzie o najrozmaitszych zainteresowaniach. Miłośnicy zabytków i historii wybiorą się na pewno do aż trzech polskich stolic położonych na jej brzegach. Kraków, Płock i Warszawa przyciągają wspaniałymi budowlami, urokliwymi zakątkami i niepowtarzalną atmosferą. Nie można też zapominać o niemniej ważnych, a leżących dalej na północ Toruniu i Gdańsku. Ten ostatni leży wprawdzie nad Martwą Wisłą, która dziś nie stanowi jej głównego ujścia ale jest także uznawany za nadwiślańskie miasto.

Ale brzegi Wisły to nie tylko wielkie aglomeracje. Swoje miejsce na turystycznej mapie Polski mają także mniejsze ośrodki jak malowniczy Kazimierz Dolny, znany z telewizyjnego ekranu Sandomierz czy otoczone górami Wisła i Skoczów. Nie można też zapominać o leżących nad Wisłą zamkach różnej proweniencji. Wspaniałe budowle w Niepołomicach, Janowcu, Baranowie Sandomierskim, Gniewie czy Malborku (nad boczną odnogą, Nogatem) przyciągają każdego roku tłumy zwiedzających.

Dolina Wisły to także wspaniałe krajobrazy. Górskie pejzaże podziwiać można na stokach Baraniej Góry i u jej stóp, gdzie Wisełka tworzy malownicze wodospady nazywane Kaskadami Rodła. Dalej na północ znajdziemy przepiękny Małopolski Przełom tej rzeki. Nieco nostalgicznie robi się na Mazowszu, gdzie pokryte kratownicą pól równiny aż proszą się o muzyczny podkład jednego z utworów Fryderyka Chopina. I tak wraz z biegiem wód, przez pocięte kanałami Żuławy Wiślane docieramy na nadbałtyckie plaże do Stegny, Mikoszewa czy Sobieszewa. Uderzające o brzeg morskie fale łączą się tu z wodami Wisły, a na przybrzeżnych łachach swoje siedliska ma wiele cennych gatunków ptaków.

Dolina Wisły warta jest dokładnego poznania. Można to robić na różne sposoby. Samochodem, rowerem, a w wielu miejscach także kajakiem. To niezapomniana przygoda. Niemal każde większe miasto oferuje także turystyczne rejsy po poszczególnych jej odcinkach, które pozwalają poznać te tereny z innej, nieczęsto oglądanej strony.

Zobacz też

Jezioro Athabaska

Athabaska to ósme pod względem wielkości jezioro Kanady. Znajduje się na pograniczu dwóch prowincji,...
Jezioro Athabaska

Jezioro Ładoga

Największe jezioro Europy, położone w Rosji, na północny wschód od Petersburga. Jego wcześniejszą nazwą...
Jezioro Ładoga

Rzeka Dniepr

Któż nie zna sienkiewiczowskich opisów Dniepru? Rzeki, która stanowiła oś przecinającą tereny zamieszkiwane przez...
Rzeka Dniepr

Morze Beringa

Morze Beringa jest marginalnym morzem Oceanu Spokojnego. Obejmuje on głębokie wody, które wznoszą się...
Morze Beringa

Morze Moluckie

Morze Moluckie to akwen wewnętrznym Archipelagu Malajskiego. Należy do Oceanu Spokojnego a jego położenie...
Morze Moluckie

Jezioro Sewan

Jezioro Sewan jest jedną z największych atrakcji całej Armenii. Jest to największe jezioro wysokogórskie...
Jezioro Sewan