Toruń

Toruń w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo kujawsko-pomorskie
Liczba ludności
191277
Powierzchnia
115,72 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 56
Współrzędne
N:53.013790
E:18.598444
Herb
Herb Torunia

Co warto zobaczyć w Toruniu?

Toruń jest obok Bydgoszczy jedną ze stolic województwa kujawsko- pomorskiego. Znajduje się tu siedziba sejmiku, zarządu i marszałka województwa. Jest dużym ośrodkiem turystycznym, który przyciąga pięknie zachowanym, wpisanym na listę UNESCO Starym Miastem, postacią Mikołaja Kopernika oraz sławą piernikowej stolicy Polski.

Miasto zostało założone przez krzyżaków w XIII w. na miejscu, gdzie wcześniej znajdował się słowiański gród i pozostawało w rękach Zakonu aż do drugiego pokoju toruńskiego w 1460 r. Po przyłączeniu do Rzeczpospolitej znaczenie Torunia znacząco wzrosło. Był to prężny ośrodek handlowy na szlaku wiślanym, którym spławiano nad Bałtyk rozmaite towary. Odbywały się tu jarmarki, na które ściągali kupcy z całej Europy, a wielkie zyski przynosił też skład solny. Jednocześnie wraz ze wzrostem zamożności i samodzielności mieszczaństwa zaczęły się tu szerzyć prądy reformacyjne.
Strategiczne położenie i znaczenie Torunia sprawiły, że od połowy XVII w. stał się on twierdzą. Początkowo fortyfikacje zbudowane były na planie gwiazdy, a na początku XIX w. władze pruskie przystąpiły do budowy twierdzy z fortami. Były one rozbudowywane aż do początków XX w. Wiele z nich przetrwało do dziś tworząc jeden z ważniejszych kompleksów fortowych w tej części Polski.

Z czasów największego rozkwitu Torunia w okresie późnego średniowiecza i renesansu przetrwało do dziś doskonale zachowane Stare Miasto. W 1990 r. zostało ono wpisane na listę UNESCO. Jest to jeden z najbardziej znaczących zespołów gotyckiej zabudowy w Polsce, z kilkoma kościołami, murami obronnymi, Rynkiem Staromiejskim i Ratuszem. To właśnie w tej części znajdują się najbardziej znane atrakcje Torunia, jak Dom Mikołaja Kopernika czy Muzeum Toruńskiego Piernika.

Ta dwa aspekty najmocniej kojarzone są z Toruniem. Choć Kopernik w Toruniu spędził jedynie dzieciństwo, a jego działalność związana była głównie z Fromborkiem, Olsztynem czy Lidzbarkiem, to miasto opromienione jest sławą jednego z najważniejszych astronomów wszechczasów. Można tu odwiedzić Dom Mikołaja Kopernika, zobaczyć jego pomnik oraz wziąć udział w pokazie w Planetarium.
Piernikowe tradycje Torunia sięgają czasów średniowiecznych. Wówczas wyrobem zajmowały się cechy, które strzegły swoich receptur i nie pozwalały na ich wydostanie się na zewnątrz. W połowie XVIII w. Gustaw Wesse założył w mieście pierwszą nowoczesną fabrykę pierników. Po II wojnie światowej została ona upaństwowiona i funkcjonuje do dziś jako Fabryka Cukiernicza Kopernik. W dawnym budynku zakładu od 2015 r. działa Muzeum Toruńskiego Piernika, które jest oddziałem Muzeum Okręgowego. W Toruniu funkcjonuje też prywatne Żywe Muzeum Piernika.
Stare Miasto w Toruniu pełne jest urokliwych zakątków ze starą zabudową. Ma też dobrze zachowane fortyfikacje z bramami i słynną Krzywą Wieżą. Pięknie prezentuje się z drugiej strony Wisły, skąd można podziwiać całą jego panoramę. Na obrzeżach miasta interesującym kompleksem zabytków są forty twierdzy Toruń.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Toruniu

Warto wiedzieć

W okolicy Torunia

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Torunia

Miasta w pobliżu Torunia

Toruń - galeria zdjęć

Toruń w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
191277
Powierzchnia
115,72 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 56
Współrzędne
N:53.013790
E:18.598444

Toruń - więcej informacji