Zespół Staromiejski w Toruniu - opis atrakcji
Zespół Staromiejski Torunia obejmuje jego najstarszą część składającą się ze Starego i Nowego Miasta oraz zamku krzyżackiego. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zespołów średniowiecznej zabudowy w Polsce i od 1990 r. znajduje się na liście UNESCO.
Stare i Nowe Miasto w Toruniu zostały założone w XIII w. i do 1454 r. funkcjonowały jako dwa oddzielne ośrodki. Stare Miasto miało przede wszystkim charakter kupiecki, zaś nowe miasto rzemieślniczy, o czym do dziś świadczą nazwy tutejszych ulic jak Szewska czy Kotlarska. Miasta miały osobne rynki, które do dziś są widoczne w układzie urbanistycznym.
Na terenie Starego Miasta znajdują się m.in. Katedra św. Janów, Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Kamienica Pod Gwiazdą czy Dwór Artusa, zaś na terenie Nowego Miasta gotycki kościół św. Jakuba, kościół św. Mikołaja oraz Dwór Mieszczański.
Ważnym elementem Zespołu Staromiejskiego są jego obwarowania, które przetrwały w niemal nienaruszonym stanie. Ich atrakcją jest Krzywa Wieża, która w widoczny sposób odchylona jest od pionu.