Zespół Staromiejski w Toruniu

Zespół Staromiejski w Toruniu w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Zespół Staromiejski w Toruniu - opis atrakcji

Zespół Staromiejski Torunia obejmuje jego najstarszą część składającą się ze Starego i Nowego Miasta oraz zamku krzyżackiego. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zespołów średniowiecznej zabudowy w Polsce i od 1990 r. znajduje się na liście UNESCO.
Stare i Nowe Miasto w Toruniu zostały założone w XIII w. i do 1454 r. funkcjonowały jako dwa oddzielne ośrodki. Stare Miasto miało przede wszystkim charakter kupiecki, zaś nowe miasto rzemieślniczy, o czym do dziś świadczą nazwy tutejszych ulic jak Szewska czy Kotlarska. Miasta miały osobne rynki, które do dziś są widoczne w układzie urbanistycznym.
Na terenie Starego Miasta znajdują się m.in. Katedra św. Janów, Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Kamienica Pod Gwiazdą czy Dwór Artusa, zaś na terenie Nowego Miasta gotycki kościół św. Jakuba, kościół św. Mikołaja oraz Dwór Mieszczański.
Ważnym elementem Zespołu Staromiejskiego są jego obwarowania, które przetrwały w niemal nienaruszonym stanie. Ich atrakcją jest Krzywa Wieża, która w widoczny sposób odchylona jest od pionu.

Zgłoś błąd

Zespół Staromiejski w Toruniu - galeria zdjęć

Zespół Staromiejski w Toruniu na mapie

Zespół Staromiejski w Toruniu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Zespół Staromiejski w Toruniu

Miasta w pobliżu Zespół Staromiejski w Toruniu

Regiony w pobliżu Zespół Staromiejski w Toruniu

Więcej informacji