Województwo kujawsko-pomorskie

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Województwa kujawsko-pomorskiego Hotele w Województwie kujawsko-pomorskim

Co warto zobaczyć w Województwie kujawsko-pomorskim?

Województwo kujawsko-pomorskie, mimo „morza” zawartego w nazwie, nie leży nad brzegiem Bałtyku. Zlokalizowane jest w północnej części Polski centralnej. Kujawy cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na wielość atrakcji turystycznych: to nie tylko region ciekawy ze względu na rozwiniętą kulturę ludową i bogactwo wiejskich, sielskich krajobrazów, ale także posiadający bogatą historię związaną z początkami państwa polskiego. To właśnie tutaj znajduje się Biskupin, w którym zobaczyć można, jak wyglądała starożytna osada. Ze względu na dużą ilość lasów, województwo kujawsko-pomorskie spodoba się również amatorom grzybobrania.

Województwo odznacza się bogactwem materialnego dziedzictwa kulturowego w postaci licznych obiektów architektury, cmentarzy, parków i miejsc będących zabytkami archeologicznymi – na trenie Kujaw znajduje się aż 41 425 stanowisk archeologicznych i 188 grodzisk. Walory historyczne miasta zostały wpisane na prestiżową listę UNESCO. Z Toruniem, jednym z największych i najpopularniejszych miast regionu, kojarzona jest postać Mikołaja Kopernika, wybitnego astronoma, który miał ogromny wkład w opracowanie teorii heliocentrycznej.

Kujawy znane są również z wód o właściwościach leczniczych. Najchętniej odwiedzane są uzdrowiska w Ciechocinku i Inowrocławiu, gdzie kuracjusze korzystać mogą z dobrodziejstw tężni solankowych i czystego powietrza.

Na Ziemiach Chełmińskiej i Dobrzyńskiej, położonych na prawym brzegu Wisły, dowiedzieć można się wiele o znajdującym się tutaj niegdyś państwie krzyżackim. Liczne średniowieczne zamki i gotyckie kościoły są nie lada atrakcją nawet dla osób, które niespecjalnie interesują się historią. Najokazalsze warownie znaleźć można w Radzyniu Chełmińskim i Golubiu-Dobrzyniu, niezwykłe świątynie spotkać można z kolei w niemal wszystkich wsiach.

Centralne położenie regionu, zarówno w kontekście Polski, jak i Europy, wykorzystywane i doceniane było już ponad 2 tysiące lat temu, kiedy przecinał go słynny „szlak bursztynowy”. W dzisiejszych czasach dogodna lokalizacja województwa sprawia, że z prawie każdego zakątka naszego kraju jest tu równie blisko.

Zgłoś błąd

Mapa Województwa kujawsko-pomorskiego

Miasta w Województwie kujawsko-pomorskim

Atrakcje turystyczne i zabytki w Województwie kujawsko-pomorskim

Miasta w pobliżu Województwo kujawsko-pomorskie

Województwo kujawsko-pomorskie - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna