Bydgoszcz

Bydgoszcz w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo kujawsko-pomorskie
Liczba ludności
346739
Powierzchnia
175,98 km2
Nr. kierunkowy
52
Współrzędne
N:53.12
E:18.01
Herb
Herb Bydgoszczy

Co warto zobaczyć w Bydgoszczy?

Bydgoszcz jest jedną z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego i siedzibą wojewody oraz podległych mu urzędów. Jest także dużym ośrodkiem akademickim, kulturalnym i przemysłowym, a w ostatnich latach rośnie jego znaczenie na turystycznej mapie Polski. W 2020 r. znalazł się wśród 10 najlepszych miast – celów turystycznych w Europie według plebiscytu organizowanego przez Best European Destinations.

Gród w miejscu Bydgoszczy istniał już w początkach polskiej państwowości. Znajdował się tu zamek, który odgrywał dużą rolę w czasie wojen z krzyżakami. Największy okres rozwoju miasta przypadł na okres po pokoju toruńskim, kiedy znalazły tu swoją siedzibę sądy, a dobrobyt powiększały dochody z handlu. Ze średniowiecznego miasta lokacyjnego przetrwały w Bydgoszczy jedynie relikty, w tym gotycka katedra św. Marcina i Mikołaja i fragmenty murów miejskich. Większość zabudowy historycznego centrum jest XIX wieczna z eklektycznymi i neoklasycystycznymi kamienicami.

Główną rolę w gospodarce i życiu Bydgoszczy odgrywała Brda oraz jej kanały. Dziś to właśnie nabrzeże jest najbardziej atrakcyjną turystycznie częścią miasta. Znajdują się tu spichlerze, które są symbolem Bydgoszczy. Obok starych, zabytkowych budowli szachulcowych wyrosły naśladujące je Nowe Spichrze ze stali i szkła. Bardzo ważnym punktem na turystycznej mapie miasta są też Wyspa Młyńska i Wenecja Bydgoska. Interesującym zabytkiem techniki jest Kanał Bydgoski z jego śluzami, który łączy dorzecze Wisły i Odry. Zwrócenie „ku rzece” jest w Bydgoszczy bardzo dobrze widoczne. Do atrakcji należą możliwość przejażdżki tramwajem wodnym, wypożyczalnie kajaków, miejska stanica wodna oraz nabrzeże. Nad nurtem Brdy zobaczyć można balansującą rzeźbę „Przechodzący przez rzekę” autorstwa Jerzego Kędziory.

Bydgoszcz oferuje turystom także nietypowe muzea. Najbardziej znanym jest Exploseum Factory mieszczące się w dawnej fabryce materiałów wybuchowych, ale można tu też odwiedzić Muzeum Mydła i Historii Brudu, Muzeum Kanału Bydgoskiego czy Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bydgoszczy

Warto wiedzieć

W okolicy Bydgoszczy

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Bydgoszczy

Miasta w pobliżu Bydgoszczy

Bydgoszcz - galeria zdjęć

Bydgoszcz w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
346739
Powierzchnia
175,98 km2
Nr. kierunkowy
52
Współrzędne
N:53.12
E:18.01

Bydgoszcz - więcej informacji