Spichrze Bydgoskie

Spichrze Bydgoskie w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Spichrze Bydgoskie - opis atrakcji

Spichrze są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zabudowy Bydgoszczy. Stoją nad Brdą i Młynówką i przypominają o kupieckich tradycjach miasta. W okresie pod pokoju toruńskim Bydgoszcz stała się ważnym ośrodkiem handlu na szlaku Wiślanym. Brda uchodzi tu do Wisły ledwie kilka kilometrów od Starego Miasta, w dzisiejszej dzielnicy Fordon. Budowane tu od XVI w. spichrze służyły przechowywaniu towarów, przede wszystkim zboża spławianego w stronę Gdańska.
Najstarsze z zachowanych do dziś bydgoskich spichrzów pochodzą z końca XVIII w. Są to Spichlerz Holenderski, Biały i tak zwane Spichlerze nad Brdą. Te ostatnie zaliczane są do symboli miasta i występują w jego logo. W budynkach tych mieszczą się obecnie oddziały Muzeum Okręgowego. Oprócz tego dwa XIX wieczne spichrze Czerwony i Karczma Młyńska znaleźć można na Wyspie Młyńskiej, a kolejne trzy w obrębie Starego Miasta. XVIII i XIX wieczne spichrze bydgoskie i ich budowa związane były z otwarciem Kanału Bydgoskiego i drogi wodnej do Berlina.
W końcu XIX w. nad Brdą stanęły także dwa tak zwane Szklane Spichrze, które nawiązują do architektury dawnego nabrzeża. Mieszczą się w nich instytucje finansowe.

Zgłoś błąd

Spichrze Bydgoskie - galeria zdjęć

Spichrze Bydgoskie na mapie

Spichrze Bydgoskie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Spichrze Bydgoskie

Miasta w pobliżu Spichrze Bydgoskie

Regiony w pobliżu Spichrze Bydgoskie

Więcej informacji