Spichrze Bydgoskie - opis atrakcji
Spichrze są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zabudowy Bydgoszczy. Stoją nad Brdą i Młynówką i przypominają o kupieckich tradycjach miasta. W okresie pod pokoju toruńskim Bydgoszcz stała się ważnym ośrodkiem handlu na szlaku Wiślanym. Brda uchodzi tu do Wisły ledwie kilka kilometrów od Starego Miasta, w dzisiejszej dzielnicy Fordon. Budowane tu od XVI w. spichrze służyły przechowywaniu towarów, przede wszystkim zboża spławianego w stronę Gdańska.
Najstarsze z zachowanych do dziś bydgoskich spichrzów pochodzą z końca XVIII w. Są to Spichlerz Holenderski, Biały i tak zwane Spichlerze nad Brdą. Te ostatnie zaliczane są do symboli miasta i występują w jego logo. W budynkach tych mieszczą się obecnie oddziały Muzeum Okręgowego. Oprócz tego dwa XIX wieczne spichrze Czerwony i Karczma Młyńska znaleźć można na Wyspie Młyńskiej, a kolejne trzy w obrębie Starego Miasta. XVIII i XIX wieczne spichrze bydgoskie i ich budowa związane były z otwarciem Kanału Bydgoskiego i drogi wodnej do Berlina.
W końcu XIX w. nad Brdą stanęły także dwa tak zwane Szklane Spichrze, które nawiązują do architektury dawnego nabrzeża. Mieszczą się w nich instytucje finansowe.