Kanał Bydgoski

Kanał Bydgoski w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Kanał Bydgoski - opis atrakcji

Kanał Bydgoski należy do najważniejszych zabytków techniki w województwie kujawsko-pomorskim. Jest też najstarszym, wciąż użytkowanym kanałem żeglugowym w Polsce. Został zbudowany w drugiej połowie XVIII w. i połączył należącą do dorzecza Wisły Brdę z Notecią w dorzeczu Odry. Do dziś jest to droga wodna o znaczeniu europejskim.

Budowa 24 kilometrowego kanału jest przykładem XVIII wiecznego rozwoju techniki. Na początku XX w. część drogi przebudowano i wyłączono z użytkowania tak zwany Stary Kanał Bydgoski znajdujący się na terenie miasta. Dziś na jego brzegach znajdują się tereny rekreacyjne, które są chętnie odwiedzane przez turystów i mieszkańców.

Na całej swojej długości kanał ma 6 śluz, jaz, kanał zasilający oraz ścieżki holownicze. Na większości śluz zachowały się oryginalne mechanizmy otwierania wrót. Do śluzy Czyżkówko pływa latem jedna z linii bydgoskiego Tramwaju Wodnego „Szlakiem Śluz”. Oprócz tego kanał wykorzystywany jest do rejsów wycieczkowych i spływów kajakowych. Na jego brzegach znajduje się kilka rezerwatów przyrody i tereny objęte ochroną w ramach natura 2000.

Zgłoś błąd

Kanał Bydgoski - galeria zdjęć

Kanał Bydgoski na mapie

Kanał Bydgoski cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Kanał Bydgoski

Miasta w pobliżu Kanał Bydgoski

Regiony w pobliżu Kanał Bydgoski

Więcej informacji